EğitimAL

Polonya Üniversite Eğitimi

Polonya, Orta Avrupa'da bulunan 312.696 kilometrekarelik bir alana sahip 16 idari eyalete bölünmüştür ve büyük ölçüde ılıman bir iklime sahip yaklaşık 38,5 milyonluk nüfusa sahip bir ülkedir.Polomnya Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında nüfus bakımından 5.sırada yer almaktadır. devleti . Polonya'nın başkenti ve en büyük metropolü Varşova dır .Diğer büyük şehirler arasında Kraków , Łódź , Wrocław , Poznań , Gdańsk ve Szczecin bulunmaktadır .

Çağdaş Polonya’da ilk ve orta öğretimin çerçevesi , Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulmuş tur . Polonya’da, teknik, tıp, ekonomi, tarım, pedagoji, teoloji, müzik, denizcilik ve askeri fakültelerine sahip 500’den fazla üniversite düzeyinde eğitim kurumu vardır. University of Warsaw ve Warsaw Polytechnic, University of Wrocław, Poznan’da bulunan Adam Mickiewicz University ve Gdanskta bulunan University of Technology  en önde gelen okulları arasındadır. Polonya’da üç geleneksel akademik derece vardır -Licencjat veya inżynier (Lisans), magister (yüksek lisans) ve doktor (doktora)

Polonya’da yılda yaklaşık 1,5 milyon öğrenciyi ağırlayan 500’ün üzerinde üniversite ve kolej bulunmaktadır. Polonya, zengin bir geçmişe ve İngilizce dilinde sunulan çok sayıda yüksek kaliteli üniversite derecesine sahip, uygun fiyatlı bir Avrupa ülkesi olarak bilinir.

Polonya’daki uluslararası öğrenciler için geçim masrafları ve öğrenim ücretleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Polonya’da öğrenim ücretleri

Devlet üniversitelerinde, hem Polonya hem de AB ve İsviçre öğrencileri, Lehçe dilinde öğretilen dereceler için öğrenim ücreti ödememektedir. Diğer tüm çalışma programları öğrencilerden harç talep etmektedir. Genel olarak, maliyetler;

Lisans dereceleri için 500 – 6,000 EUR / akademik yıl

Yüksek Lisans dereceleri için 1.000 – 8.000 EUR / akademik yıl

Diş Hekimliği ve İşletme alanındaki bazı dereceler (özellikle MBA ) 15.000 EUR / yıl’ın üzerinde olabilir. Ayrıca özel üniversitelere kaydolursanız hu ücretler daha fazla olacaktır.

Az sayıda olmalarına rağmen, Polonya’da ücretsiz programlar bulabilirsiniz. Yüksek lisans düzeyinde daha yaygındırlar ve bazıları tüm uluslararası öğrenciler için ücretsizken, diğerleri yalnızca AB vatandaşları için ücretsizdir. Her zaman olduğu gibi tavsiyemiz, hoş olmayan sürprizlerden kaçınmak için öğrenim ücrelerinin Türk öğrenciler için geçerli olup olmadığını kontrol edin yada bizimle irtibata geçin.

Polonya’da öğrenci yaşam masrafları

Polonya, oldukça istikrarlı bir ekonomiye sahip, uygun fiyatlı bir Avrupa ülkesidir. Uluslararası öğrenciler için yaşam maliyetleri aylık 350 – 550 EUR arasında değişmektedir. Bütçenizi, eğitim almak istediğiniz şehir veya bölgeye göre ayarlayabilirsiniz. Krakow veya Varşova gibi daha büyük şehirler bu tutar 500 – 850 EUR arasına kadar tırmanmaktadır. Bu tutarlar sizin sosyal yapınıza ve yaşam tarzınıza göre değişiklik gösterebilir ancak yine de bu rakamların çok üzerine çıkmak pek olası değildir.

Polonya’da konaklama maliyetleri

Barınma önemlidir çünkü toplam aylık yaşam maliyetlerinizin yaklaşık% 35’ini temsil oluşturmaktadır. Uluslararası öğrenciler, paylaşımlı odalara sahio üniversite yurtlarında veya özel kiralık dairelerde konaklama bulabilirler.

Öğrenci yurtlarında konaklama aylık 60 – 150 EUR arasında değişen ücretlere sahiptir. Diğer öğrencilerle ağ kurmak için harika, ancak koşullar bir yurttan diğerine değişebilir.

Paylaşılan bir dairede aylık kira 80 – 150 EUR arasında değişmektedir ve Polonyalı öğrenciler arasında en popüler seçenektir. Özellikle büyük bir şehirde tek başınıza bir daire kiralamak istiyorsanız fiyatlar daha yüksektir. Krakow’daki tek yatak odalı bir dairenin fiyatı aylık 300 – 465 EUR, Varşova’nın fiyatları ise 350 – 650 EUR hatta biraz daha yukarısı olabilir.

Konaklama ile ilgili diğer maliyetler

Polonya’da yaşadığınızda, kiranın yanı sıra kamu hizmetlerinden gelen bazı ek masraflarınız da olacaktır. Temel harcamalar içinde  elektrik, ısıtma, su ve atık bedeli  olup 85 metrekarelik bir daire için toplam fiyatları aylık yaklaşık 155 EUR dur. Ek bir masraf, ev sahiplerinin çoğunun kiralık dairenize taşındığınızda talep ettikleri iki aylık depozito da düşünülebilir.

Yemek masrafları

Uluslararası bir öğrenci için yemek masrafı genellikle aylık 100 – 150 EUR tutarındadır. Bakkaliye almayı ve daha ucuz süpermarketlerden alışveriş yapmayı seçerseniz, bu maliyetin biraz daha altına inebilirsiniz. En yaygın olan marketlerden bazıları Tesco, Auchan, Carrefour, Leclerc ve Lidl’dir.

Uygun fiyatlı bir restoranda akşam yemeğini sadece 5 EUR karşılığında yiyebilir veya ortalama iki kişilik bir restoranda üç çeşit yemek için 23 EUR ödeyebilirsiniz. Hafif bir içecek size sadece 2 EUR’ya malolacaktır.

Ulaşım masrafları

Toplu taşımada kullandığınız 6 aylık bir geçiş kartı için 50 EUR ödemeniz gerekir ve bu ulaşımda en yaygın yöntemdir. Pek çok Polonya şehri güzel panoramik manzaralara ve rotalara sahiptir, bu yüzden yürüyerek de gezebilirsiniz.

Polonya’daki öğrencilerin% 18’i gibi araba ile ulaşımdan hoşlanıyorsanız, benzinin litresine yaklaşık 1 EUR ödersiniz.

Ekstra çalışma materyalleri

Çalışma programınız sırasında kitaplar, araştırma dergileri ve diğer çalışma materyalleri satın almanız gerekecektir. Bunlar çoğu durumda gereklidir ve bazı materyaller üniversitelerden bile satın alınabilir. Bununla birlikte, biraz tasarruf etmek için eski veya kullanılmış ürünler içeren kitapçılardan satın almanız önerilir.

Polonya'da Burs imkanları

Polonya’da, burslar ve finansman programları aracılığıyla kendinizi finansal olarak destekleyebilirsiniz. Bunların başında Erasmus programları vardır bunun dışında pek çok okul uluslararası öğrenciler içinde burs sağlamaktadır. Ancak şunu belirtmeden geçmeyelim okulların sağladığı bursların çoğu kısmi burslardır yani eğitim ücretinde bir indirim sağlamaktadır.

Bu yazımızda Polonya’da eğitim hakkında birçok noktaya değinmeye çalıştık ancak hâlâ aklınıza takılanlar varsa hemen bize ulaşabilirsiniz. Sorularınızı cevaplamaktan memnuniyet duyacağımızdan emin olabilirsiniz.

Yukarı