EğitimAL

Malta
Malta, resmi adı ile Malta Cumhuriyeti Akdeniz'de yer alan bir Güney Avrupa ada ülkesi dir. İtalya'nın 80 km güneyinde, 284 km doğusunda Tunus ve 333 km kuzeyinde Libya bulunur. Malta yaklaşık 475.000 kişilik nüfusa sahiptir ve 316 km²'lik alanı ile dünyanın en küçük 10. Ülkesi konumundadır. Başkenti Valetta 0.8 km²'lik alanı ile Avrupa Birliği'nin en küçük ulusal başkenti konumundadır. Resmi ve ulusal dil, Sicilya Emirliği sırasında geliştirilen Maltaca ve İngilizce dir.

Malta, tarihi MÖ 5900 yılına kadar dayanmaktadır. Akdeniz'in merkezindeki konumu tarihsel olarak ona bir deniz üssü olarak büyük bir stratejik önem vermiştir, Fenikeliler ve Kartacalılar, Romalılar, Yunanlılar, Araplar, Normanlar, Aragonlular da dahil olmak üzere birçok farklı toplum adalara hükmetmiştir. Malta, 1813'te İngiliz kolonisi haline geldi ve gemiler için bir yol istasyonu ve İngiliz Akdeniz Filosu'nun karargahı oldu. İngiliz Parlamentosu 1964'te Malta Bağımsızlık Yasasını kabul ederek Malta'ya Malta Eyaleti olarak İngiltere'den bağımsızlık kazandırırken Kraliçe II.Elizabeth'in devlet ve kraliçe başkanı oldu. Malta 1974 yılında yönetim biçimi cumhuriyet olarak değiştirmiştir. Malta 2004'te Avrupa Birliği'ne katıldı; 2008 yılında avro bölgesi para birliğinin bir parçası oldu.

Malta, ılıman iklimi, sayısız rekreasyon alanı ve üç UNESCO Dünya Mirası Listesi dahil mimari ve tarihi anıtları ile popüler bir turizm merkezidir. Yıl boyu ılıman ve yazları Akdeniz’de bir ada ülkesi olması ile sıcak iklimi Malta’yı her zaman tercih sebebi kılmasına ek olarak yasal çalışma izni de turizm sektöründe iş bulma imkanını artırarak öğrencilere daha fazla pratik yapma fırsatı sunmaya başladı. En fazla bir yıl olacak şekilde alacağınız öğrenim esnasında ilk 90 günden sonra yasal olarak haftada 20 saat part-time olarak çalışabilirsiniz. Malta’nın yerel okullarına ek olarak zincir eğitim kurumlarının da ülkeye pazarına girmesi ile daha çok seçim özgürlüğü mevcut oldu.

Malta’da dil eğitimine yaklaşımlar ülkenin ana dilinin İngilizce olmaması nedeni ile genelde olumsuz olsa da Malta’da eğitim almak öğrencinin amacına bağlı olarak daha iyi bir seçenek de olabilir.

Özellikle yaz döneminde daha sınırlı zamanda ve daha uygun bir bütçe ile belirli bir düzeyde İngilizce bilen öğrencinin ya da çalışan bir kişinin sınırlı zamanda sınırlı bütçe ile yabancı dil öğrenimini deniz, kum, güneş ve eğlenceli gece hayatı ile birleştirerek unutulmaz bir tecrübe kazanabilir ve aynı zamanda tatil de yaparsınız.

Yukarı