EğitimAL

Avustralya
Diploma ve Sertifika Programları

Avustralya Üniversite EğitimiAvustralya’da graduate certificate – graduate diploma ve post-graduate certificate – post-graduate diploma programları oldukça yaygındır.

Bu programlar üniversitelerin yanı sıra bazı meslek okulları ya da ‘business school’lar gibi bir alanda özelleşmiş özel okullar tarafından da sunulabilmektedir.

Graduate Certificate ve Graduate Diploma : Bu programlar lise mezunu öğrencilerine yönelik olan programlardır. Süreleri, programa bağlı olarak 1 ila 3 yıl arasında sunulmaktadır. Akademik bir eğitim sunulan programlarda, daha ziyade alınan eğitimin pratikte kullanımı ön planda çıkmaktadır.

Bu programlardan mezun olan öğrenciler, isterlerse eğitimlerine devam edip lisans tamamlama yapabilirler.

Post-Graduate Certificate ve Post-Graduate Diploma : Bu programlar lisans mezunu öğrencilere ya da alanında en az 10 yıl ve üzerinde iş deneyimi olan kişilere yönelik programlardır. Pratik ve teorik eğitimi bir arada sunmaktadır. Son zamanlarda farklı alanlarda da kendisini geliştirmek isteyen öğrenciler tarafından fazlası ile tercih edilmektedir. Örneğin, mühendis bir kişi kendisini yöneticilik, finans, satış-pazarlama gibi alanlarda geliştirebilmek adına bu programları tercih edebilmektedir.

Bu programları tamamlayan öğrenciler isterlerse, benzer bir alandaki yüksek lisans programına geöiş de yapabilirler.

Yukarı