Dil Eğitimi

Yurtdışında dil eğitimi ile ilgili detaylı bilgileri, sunulan eğitim programlarını ve önemli lokasyonları sayfamızdan inceleyebilirsiniz.


YURTDIŞINDA DİL EĞİTİMİ

Yurt dışında dil eğitimi üzerine bilgi verici ancak kısa bir yazı yazmak pek olası değil maalesef. Konunun bir çok boyutu var olup, farklı kişiler farklı boyutları hakkında bilgi almak isteyecektir. Bu nedenle bu yazımızı 5N1K mantığıyla yazmak istedik. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde aşağıdaki soruları cevaplamaya çalışacağız.

  • Yurtdışında dil eğitimi nedir?

  • Yurtdışında dil eğitimi nasıldır?

  • Nerelerde eğitim sunulmaktadır?

  • Yurtdışında dil eğitimine ne zaman gidilir?

  • Kimler gitmelidir?

  • Neden gitmelidir?

Burada veremediğimiz bilgiler yada farklı sorularınız var ise, sizleri eğitim danışmanlarımız ile görüşmek üzere en yakın eğitimAL şubesine bekliyoruz. Unutmadan; danışmanlık için hiç bir ücret almıyoruz!!!

Öğrenmek istediğiniz dili, o dilin resmi dil olarak konuşulduğu bir ülkede, dil okulları bünyesinde sunulan çeşitli programlar ile öğretilmesine yurtdışında dil eğitimi denilmektedir.

Yurtdışında dil eğitimi tamamen o dille yapılmaktadır. Örnekle; İngilizce eğitim için, İngilizce konuşulan bir ülkede, gittiğiniz dil okulunda eğitim dili tamamen İngilizce olup, İngilizcenin haricinde başka bir dil eğitim amacı ile kullanılmamaktadır. İngilizceyi Türkçe anlatmak, İspanyolca anlatmak yada Çince anlatmak gibi bir durum söz konusu değil. Bu durum, başlangıç seviyesinde olan yada çok az bir bilgiye sahip olan kişilerin gözünü korkutabilir ama kısaca cevaplamak gerekirse İngilizce bilginiz sadece yes ve no’dan oluşsa da yurtdışında dil eğitimine gidebilirsiniz. Emin olun ki bu durum aslında öğrenmenizi hızlandıracaktır, engellemeyecektir.

Öncelikle hangi dili öğrenmek istediğinizi seçmeniz gerekir. Bu tamamen sizin kişisel hedefleriniz ile ilgileriniz ile alakalıdır. Bu konuda kararsız kalan kişiler sitemizde yer alan makalelerden “Hangi Yabancı Dil?” adlı makaleyi inceleyebilir. Dili belirledikten sonra sıra ülke ve sonrasında şehir seçimine geliyor. İngilizce eğitimi için ABD, Kanada, İngiltere, İrlanda, Malta, Güney Afrika, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi seçenekler mevcut. Bu ülkelerin tamamında resmi dil İngilizce ve kurs sonrasında sokağa çıktığınızda İngilizce konuşulan ülkeler. İspanyolca için ise İspanya ve Güney Amerika ülkeleri seçenekler dahilinde. Ülke ve şehir seçiminde bir çok kriter söz konusu olup yine bunlar ile ilgili danışabileceğiniz makalelerimiz mevcut. Eğitim danışmanlarımızın da bu konularda gayet tecrübeli olduğuna ve sizlerle yapacakları görüşmelerde sizi bir miktar tanıdıktan sonra size en uygun olacak alternatifleri sunacaklarına emin olabilirsiniz. Bir adım sonrası ise okul seçimi. Size en uygun ve bütçenize en uygun okul seçimi için danışmanlarımız sizlerle görüşerek birden fazla seçeneği sizlere artıları ve eksileri ile sunacaklardır. Sizler de sitemizdeki dil okullarımız kısmını inceleyerek okullar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Dili, ülkeyi, şehri ve okulu seçtikten sonra yapılması gereken iş, gideceğiniz ülke için vize almak. Eğitim sürenize bağlı olarak turist vizesi ile gitmek mümkün olabildiği gibi, genelde öğrenci vizesi alınması gerekmektedir. Vize için gereken evraklar ve yapılması gerekenler hakkında danışmanlarımız size gerekli bilgileri ve desteği sunacaklardır. Her ülkenin vize koşulları farklı olup, bu durumun ülke seçiminizi de etkileyeceğini belirtmek isteriz.

Vizeninizi aldıktan sonra yapmanız gereken tek şey uçak biletinizi almak ve uçuş gününü beklemek. Bu kısıma kadar anlattıklarımız gitmeden önce yapılması gerekenler ve eğitim danışmanlarımız tüm bu süreçlerde sizlere yardımcı olacaktır. Peki oraya gittiğinizde sizi neler bekliyor, eğitimler nasıl oluyor?

Gidişiniz genelde okulun başlangıç tarihinden 1-3 gün öncesinde gerçekleşiyor, böylece ilk heyecanınızı atmış bir miktar da olsa çevreye uyum sağlamış oluyorsunuz. Okyanus ötesi uçuşlarda yaşanan jetlag kısmını da atlatmanıza yarıyor. İlk Pazartesi tüm dil okulları yeni gelen öğrencilere seviye tespit sınavı uygular. Bu sınav sonucuna göre seviyenize uygun bir sınıfa yerleşiminiz sağlanır. Sınav sonrasında ise genel olarak okul, okulun kuralları ve şehir hakkında bir oryantasyon yapılıp belli ortak sorular cevaplanmaya çalışılır. Ertesi gün ise eğitiminiz başlar.

Eğitim için farklı bir dil kesinlikle kullanılmaz, zira bir dili başka bir dil ile öğretmeniz mümkün değildir! İfade etmek istediğiniz şeyi tam anlamıyla ifade edememe durumunuz olabilir, bu çok doğaldır. Bu noktada sizden beklenen mevcut bilginiz ile kendinizi ifade etmeye çalışmanızdır. Bu şekilde etkin öğrenme süreciniz hızlanacaktır. Çok basit bir örnekle; konaklama yapacağınız odaya gittiğinizde dolabı açtınız ve 3 askınız olduğunu gördünüz. Sizinse 10 gömleğiniz var. Askı istemeniz lazım ama askının İngilizcesini bilmiyorsunuz. El yöntemi ile yada bildiğiniz kelimeler ile görevliye derdinizi anlatmaya çalışırken görevli bir noktada “ok, you want coathanger” dediğinde askının coathanger olduğunu yaşayarak öğrenmiş olacaksınız. Yurtdışındaki dil eğitimin en önemli noktalarında biri aslında bu örnekte açıkça görülmektedir; yaşayarak öğrenme! Okulda da bir soru sormak istediğinizde bir şey açıklamak istediğinizde bunu o dille yaparken aslında kısa sürede çok fazla şey öğrendiğinizi sizler de fark edeceksiniz. Dil seviyesi başlangıç yada düşük olan öğrenci adaylarımızın endişelerini gidermek adına kısa bir not eklemek gerekirse; herhangi bir acil durum yada sağlık problemi olursa kendimi nasıl anlatacağım diye endişelenmenize gerek yok , zira okullarda kayıtlı öğrenciler ile anadillerinde konuşabilen bir destek elemanı genel olarak bulunuyor. Farklı bir probleminiz olursa ve yine desteğe ihtiyacınız olursa eğitim danışmanlarımız ile her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Kurs haricinde kalan zamanlarınızda dışarıda gezerken, insanlarla konuşurken, farklı aktivitelerde bulunurken sürekli olarak o dili kullanacağınızdan aslında kurs haricindeki kısımda da bir eğitim aldığınızı sizlerde bir yerden sonra fark edeceksiniz. Restoran da yemek yerken bu konudaki sözcük dağarcığını öğrenecek, arkadaşlarınız ile maç seyrederken o spor dalında hangi kelimeler kullanılıyor, belli durumlar nasıl ifade ediliyor öğreneceksiniz. Günlük konuşma dilinde, sokakta hangi deyimler kullanılıyor, pratik kullanım nasıl bunlara da zamanla alışacaksınız.

Dersleriniz belli bir süre devam ettikten sonra okullar belli sürelerde sınav yaparak seviyenizi takip etmektedir. Böylece yavaş gelişim gösteriyorsanız ilave dersler ile hızlanabilir, daha hızlı bir gelişim gösterip grubunuzun önüne geçtiyseniz de birüst gruba geçerek eğitiminizi hızlandırabilirsiniz.

Programlarda dilin kullanımı, dil bilgisi, dinleme, okuma, yazma gibi genel konular işlenmekle birlikte farklı konularda seçmeli dersler ile öğrencilerin gelişimi hedeflenmektedir. Bu konuda okullar çok farklı seçenekler sunmaktadır. Programlar haftalık ders sayısına göre çeşitlendirilmektedir. Haftada 10 saatten haftalık 30-40 saate kadar seçenekler mevcuttur. Genelde sabahtan başlayan programlara alternatif olarak öğleden sonra programları da mevcuttur. Tüm bu detayları eğitim danışmanlarımız, okula gitmeden önce size özel durumları görüşerek seçim için sizlere yardımcı olacaklardır.

Eğitim için belirlediğiniz sürenin sonunda okuldan bitirme sertifikanızı alarak dönüş yolculuğu için hazırlıklara başlayabilirsiniz. Unutmadan söyleyelim, kurslarda devam mecburiyeti olup belli bir seviyeden fazla devamsızık yapan öğrencilerin sertifka alması mümkün olmamaktadır. Kısaca, katılım mecburi!

Öğrenmek istediğiniz dil, o dilin resmi dil olarak konuşulduğu ülkelerde sunulmaktadır. Sizlere tavsiyemiz de gideceğiniz dil kursunun bu tarz bir ülkede olması ki böylece kurstan sonra sokağa çıktığınızda o dili duymaya, kullanmaya devam edin. Aşağıdaki belli dillerin eğitiminin verildiği ülkeler listelenmiştir.

İngilizce; İngiltere, İrlanda, ABD, Kanada, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Malta

Almanca; Almanya, İsviçre, Avusturya

İspanyolca; İspanya, Kolombiya, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Arjantin, Şili, Bolivya, Meksika, Kosta Rika, Guatemala, Ekvador, Peru,

Fransızca; Fransa, Kanada, İsviçre, Fas, Tunus

İtalyanca; İtalya 

Yurt dışında dil eğitimine gitmek için belirli bir yaş durumu söz konusu değil. Genel bir tabirle 7’den 77’ye herkese açık durumda. Genelde 17-25 yaş arası gençlerin yoğun talep göstermesi nedeniyle bazı okullar 30+, 50+ gibi yaş gruplarına özel programlarda tasarlayarak kişilerin daha rahat olacakları ortamlarda eğitim almalarını hedeflemektedir.

Genelde üniversite öğrencileri okul bitip mezun olduktan sonra gitmeyi tercih etseler de bize göre okul süresince yaz aylarını da değerlendirmekte fayda var. Böylece profesyonel hayata geçerken yıl & zaman kaybetmemiş olursunuz. Böylece her yaz farklı bir lokasyon seçerek de vizyonunuzu ve genel kültürünüzü de artırabilirsiniz.

Lise öğrencileri de benzer mantıkla yaz aylarını bu şekilde değerlendirerek, gidecekleri üniversitenin hazırlık bölümü var ise onu geçebilirler. İngilizce bilgilerini maksimize ettikten sonra da kariyer hedeflerine bağlı olarak ikinci yabancı dile yönlenebilirler.

Kısaca dil eğitimi için belli bir yaş kriteri yok ancak ne kadar erken o kadar iyi.

Günümüzde yabancı dil bilme noktasında İngilizce bilmek artık artı bir yetenek değil zorunluluk haline geldi. Bunda kuşkusuz küreselleşmenin çok büyük payı var. Diğer ülkelerle ticaret, sanayi, spor, kültür gibi konularda entegre olmak isteyen her bireyin en azından İngilizce bilgisine ihtiyacı var. Bunun ötesinde kişisel hedeflerinize uygun olacak şekilde ikinci bir dil bilmek tercih edilen bir özellik. Uluslararası şirketlerde, kurumlarda çalışmak isteyen kişiler İspanyolca, Almanca, Fransızca, Rusça ve hatta Çince öğrenmeyi de düşünmelidir. Ülkemizde bile bir çok üniversitenin normal eğitimlerini İngilizce verdiğini göz önüne aldığımızda konu daha net anlaşılacaktır.

Kısaca, küresel dünyaya entegre olmuş, uluslararası birey olmayı arzu edenler; profesyonel anlamda küresel şirketlerde çalışmayı hedefleyenler, yurtdışı ile ticaret yapmayı isteyenler, bunun haricinde farklı kültürleri tanımak isteyenler yurtdışında dil eğitimi almayı düşünmeli ve planlamalıdır.

Bu sorunun cevabını aslında üstteki kısımda bir nebze cevapladık. Bunun ötesinde bir şeyler söylemek gerekirse en önemli neden Fark Yaratmak olacaktır. Tercihiniz ister akademik hayat olsun, isterse profesyonel şirketlerde özel sektörde çalışmayı hedefleyin; her zaman fark yaratan artı özelliği olan kişilerin tercih edildiği ortamlarla karşılaşacağınızı unutmayın. Bu noktada dünyayı yakalamak, bulunduğunuz toplumun dışına, üzerine çıkmak istiyorsanız dünyanın diğer toplumları ile iletişim kurmanız kaçınılmaz bir gereklilik ve bunun için de dil eğitimi şart.

Kısacası dünya vatandaşı olabilmek için dil eğitimi almanız gerekmektedir. Bunu sağlamanın en kolay, en hızlı ve en eğlenceli yöntemi de yurtdışında dil eğitimi almak! Fark yaratın, keşfedin!

Bilgi İstek Formu