EğitimAL

Amerika
College

Amerika'da Üniversite EğitimiCollege, Amerikan yüksek öğretim sisteminin temel taşlarındadır. ‘College’ dendiğinde 3 farklı tip college’dan herhangi biri ifade ediliyor olabilir. Bunlar;

Community College; 2 yıllık eğitim sunan kurumlardır. 2 yıllık eğitimin sonunda ‘Associate Degree’ diploması verirler. Üniversitelere göre daha uygun fiyatlıdırlar, kabul şartları dah esnektir ve 4 yıllık üniversiteye geçiş imkanı sağlarlar.

Liberal Arts College; 4 yıllık eğitim sunan özerk kurumlardır. Sosyal bilimler alanında özelleşmiş olan bu kurumlar; küçük sınıflarda öğrenci – akademisyen ilişkisinin daha iyi olduğu, araştırmanın yanı sıra interaktif bir eğitim ortamı da sunanlar. Mezun olduğunuzda, sosyal bilimler alanında lisans diploması alırsınız.

Üniversite bünyesindeki College; Diğer bir değişle, üniversitedeki bölümler.

Amerika’da üniversiteler ya da college tipi okullar devlet tarafından denetlenmez. Bu görev, bu alanda özelleşmiş bağımsız akreditasyon kurumları tarafından gerçekleştirilir. Akreditasyon kurumları, tüm Amerika’daki üniversiteleri, akademik nitelik, yayın sayısı, bünyesindeki kütüphanelerin kalitesi, araştırma sayısı gibi birçok konuda puanlandırır. Akreditasyona sahip olmayan okullarda okumak isteyen öğrenciler Amerikan devletinden kredi alamaz.

Amerika’nın resmi dili İngilizce’dir. Bu nedenle eğitim dili de İngilizce’dir. Eğer Amerika’da bir yüksek öğrenim kurumuna kayıt yaptırmak istiyorsanız öncelikle İngilizce seviyenizi uluslararası geçerli TOEFL / IELTS gibi sınavlarla ispatlamanız gerekmektedir. Eğer yeterli seviyede İngilizce bilgisine sahip değilseniz, birçok okul kendi bünyesinde ya da anlaşmalı olduğu özel dil okullarından birinde İngilizce kursuna kayıt yaptırmanız durumunda size şartlı kabul imkanı sağlamaktadır. 

Yukarı