EğitimAL

İrlanda Üniversite Eğitimi


İrlanda’da Üniversite Eğitimi

En büyük önyargımız değil miydi İrlanda’da konuşulan İngilizceyi telaffuz farkından dolayı anlamayacağımızı düşünüyor olmak? Bu yüzden Türk öğrenciler tarafından geç keşfedildi İrlanda. Öncelikli olarak yurtdışında İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilere, diğer İngilizce konuşulan ülkelere oranla alternatif oldu sonrasında üniversitelerinin sağlamış olduğu yüksek eğitim standartları sebebiyle öğrencilerin ilgisini çekti.

Kendine özgü kültürü, doğal güzellikleri ve kültürel zenginliğiyle İrlanda’da üniversite eğitim almak her geçen yıl daha fazla uluslararası öğrencinin tercihine yol açmıştır.

İrlanda’da üniversite eğitimi 3 yıl sürmekle birlikte, öncesinde 1 yıl öğrencilerin Foundation eğitimi almaları gerekmektedir. Bu eğitim sırasında öğrenciler okuyacakları bölüme hazırlık dersleri ve İngilizce dersleri alırlar ve 1. Sınıfa başarılı bir ortalamayla geçiş yapabilirler.

Lisans eğitimi için birçok alanda seçenek sunan İrlanda özellikle son yıllarda Bilgi Teknolojileri alanında öne çıkmakta ve öğrencilere iş fırsatları sağlamaktadır.

Eğitim ve yaşam giderlerinin çoğu Batı Avrupa ülkelerine göre daha uygun olduğu İrlanda’da öğrencilere gerek ulaşım gerekse eğitim alanında sağlanan çeşitli indirimler ve eğitim süresince yararlanabileceği part time çalışma hakkı, yaşam giderleri maliyetini azaltmakta ve öğrencilerin ekonomik anlamda rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, öğrenciler lisans eğitimlerini başarıyla tamamladıktan sonra 6 ay ile 1 yıl arasında değişen süreyle çalışma hakkında sahip olacaklardır.

İrlanda’da şehir merkezlerinde ulaşım konforlu ve hızlıdır. Ayrıca, çoğu yere bisikletle ulaşım sağlamak mümkündür. Dolayısıyla öğrenciler bisiklet kiralayarak ya da satın alarak ulaşım maliyetlerini en aza indirmiş olacaklardır.

İrlanda denince akla gelen bir diğer özellik ise mutlu ve eğlenceli halkıdır. Bu sebeple eğlence anlayışı ülkede oldukça gelişmiş, müzik ve dans başta olmak üzere birçok sanat alanında festivallerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu sebeple öğrenciler için ülkede katılacak çok fazla aktivite, öğrenilecek dans ve tadılacak değişik lezzetler bulunmaktadır.

İrlanda Üniversiteleri


Yukarı