İrlanda Dil Okulları

İrlanda özellikle son yıllarda daha fazla öne çıkarak ve her sene yükseliş göstererek İngilizce dil eğitimi açısından en çok tercih edilen ülkeler arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’ye yakınlığı da İrlanda’yı cazip hale getiriyor. 

Ana dili İngilizce olan İrlanda’da yalnızca dil eğitimi değil aynı zamanda Lisans, Yüksek Lisans, Doktora ve Uzun/Kısa süreli sertifika programları sunulmaktadır. Dünyanın en başarılı üniversitelerine ev sahipliği yapan İrlanda çok çeşitli program seçenekleri de sunmaktadır. University College Dublin ve Trinity College Dublin dünya sıralamasında ilk 150’de yer almaktadırlar. En çok bilinen şehri Dublin Şehri olup bunun yanısıra Cork, Limerick, Galway ve Bray’de eğitim anlamında öğrencilere çok fazla imkan tanımaktadır.

Öğrenciler 25 hafta ve üzeri yurtdışı dil eğitimi ve uzun dönem programlara katılırken yarı zamanlı çalışma hakkına sahiptirler. Haftada 20 saat çalışarak cep harçlıklarını çıkarabilirler. Çalıştıkları işler de genellikle hizmet sektörü oluyor, ancak biraz daha araştırmacı ve kararlı öğrenciler mesleklerine yönelik işler de bulabiliyorlar. Şu anda birçok yabancı menşeli büyük şirketlerin merkez ofisleri Dublin’de yer almaktadır. Öğrenciler böylelikle okurken ya da mezun olduktan sonra da iş imkânı anlamında birçok ülkeye göre daha avantajlı durumda olurlar. İrlanda’da 1 yıl eğitimin ardından yasal olarak 1 yıl ülkede kalarak çalışma hakkına sahip olunur. Bu sayede öğrenciler aldıkları eğitimi profesyonel olarak da geliştirme şansını yakalarlar.

Neden İrlanda’da Dil Eğitimi?

İngilizce’nin anavatanı: Büyük Britanya adasının batısında bulunan İrlanda’nın anadili İngilizce ve İrlandaca’dır. Ancak İrlandaca dili toplam ülke nüfusunun %20lik bir kesimi tarafından kullanılmaktadır. Öğrenciler kolaylıkla dillerini pratik etme imkanı bulurlar. Bilinenin aksine aksan konusunda da ciddi bir farklılık görmek mümkün değildir.

Kültürel birikim: İrlanda tarihi oldukça eskiye dayanır, Keltlerin, Vikinglerin, Normanların ve Romalıların ülkeye hakim olduklarını tüm şehirlerinde bıraktıkları izler sayesinde görebilirsiniz.

Kariyer için harika bir fırsat: Dünyanın neresine gidilirse gidilsin iyi bir İngilizce bilgisine sahip olmak; hem profesyonel hem de akademik hayatta kişiye büyük bir katkı sağlar. Dünyanın en büyük şirketleri ve üniversiteleri, çalışanlarında üstün dil becerisi aramaktadır.

Konaklama çeşitleri: İrlanda dil okullarında aile yanı, yurt, rezidans, paylaşımlı ev, hostel vb tüm konaklama seçenekleri mevcuttur.

Her yaş için kurs tipleri: İrlanda’da çocuklar için dil kursları ve yaz kampı programlarından İş İngilizcesi, TOEFL ve IELTS kurslarına kadar birçok alanda kurs tipi bulunmaktadır. Bu anlamda herkesin ya da her ailenin planına uygun bir program bulunmaktadır.

Ulaşımın rahatlığı: İrlanda’nın neresinde olursanız olun birden fazla ulaşım yolu alternatiflerinden birini tercih edebilir, ekonomik seyahatler ve yolculuklar yapabilirsiniz.

Türkiye ile mesafe: İrlanda ile Türkiye arasındaki mesafe uçakla 4saat 12 dakikadır. Bu sayede rahatlıkla uçak bileti bulunabilir ve diğer ülkelere göre daha ekonomiktir. Ayrıca 3 saatlik zaman farkı sayesinde öğrenciler, aileleriyle, arkadaşlarıyla çok rahat iletişim kurabilirler ve zaman farkını düşünmeleri gerekmez.

İrlanda’daki Kurs Tipleri Nelerdir ?

İrlanda dil okullarında 7 yaşından itibaren tüm yaş gruplar için İngilizce eğitimi bulunmaktadır. Bu eğitimler şu şekilde tanımlayabiliriz;

Genel İngilizce: İngilizce dilini, kelime dağarcığını geliştirmek ve aynı zamanda İngiliz kültürünü daha fazla tanımak isteyen kişiler için oldukça uygun bir programdır. Bu programa kayıt yaptıran öğrenciler orta seviyeden üst seviyeye kadar tüm seviyelerde eğitim alabilirler. Program öğrencilerde dört unsuru geliştirmeye odaklanır. Bunlar; okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Kurslar sadece gramer ya da ezbere bilgiye dayalı değil, günlük konuşma dili ile resmi yazı dilinin arasındaki farklara, diyalog tiplerine ve dil ile ilgili stratejileri öğretmeye odaklanır. Ayrıca program saatlerinin esnekliği sayesinde bu kurslara kayıt yaptıran öğrenci boş vakitlerinde bulunduğu şehrin sokaklarını dolaşabilir, görülmesi gereken tarihi yerleri görebilir, dil kursundaki arkadaşlarıyla vakit geçirebilir ya da seyahat edebilir. Bu sayede kişi aldığı eğitimi sadece kursla sınırlandırmaz, yaşam deneyimlerine de aktarır. Böylece en etkin biçimde İngilizceyi öğrenmiş olur.


Yoğun İngilizce: Bu tip program öğrencinin İngilizce becerisini hızlı, eğlenceli ve etkili bir şekilde ilerletmeye odaklanır. Kelime bilgisi ve gramerin çok daha ötesinde, bu program sayesinde İngilizce sadece öğrenmekle kalınmaz, akıcı bir şekilde konuşma pratiği de kazanılır. Ayrıca bu programın içerisinde iş İngilizcesi, sınav hazırlık programları da bulunmaktadır. Bu da öğrencinin hedeflediği doğrultuda bir İngilizce eğitimi almasına olanak sağlar. Böylece kişi kursu bitirdiği zaman akademik ve profesyonel hayatta da fırsatlarını arttırmış olur.

IELTS Hazırlık Kursları: İngiltere, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Avrupa üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler IELTS’ten yeterli bir puan almak zorundadır. Öğrencinin bu bilgisini ölçen sınavda IELTS’tir. IELTS kursları ile öğrenciler kelime, hızlı konuşma ve gramerin çok daha ötesinde akademik seviyede bir İngilizce dil eğitimi görürler. Yine IELTS hazırlık programlarında IELTS sınav taktikleri, soru tipleri, okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi unsurlar da pratiklerle gösterilerek pratik yapılır.

TOEFL Hazırlık Kursları: TOEFL, Kuzey Amerika üniversitelerince ve dünyanın çeşitli yerlerindeki üniversiteler tarafından da kabul gören uluslar arası bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Bu kurslarda TOEFL sınavının taktikleri, sınavda iyi bir skor elde edebilmek için gerekli bilgiler verilir ve yine öğrencilere akademik seviyede de olmak üzere okuma, dinleme, konuşma pratikleri yaptırılır. Bunun haricinde dil okullarında online TOEFL simülasyonları da yapılmaktadır.  

İş İngilizcesi Kursları: İş İngilizcesi, kişileri rekabetçi iş dünyasında bir çok kişinin önüne geçirir ve kişilerin profesyonel yaşamlarında büyük kolaylık sağlar. Ayrıca yeni mezunlar için de güçlü bir özgeçmişin olmasını sağlar. İş İngilizcesi kurslarında genel İngilizce kurslarından farklı olarak iş dünyasına yönelik kelime bilgisi, cümle kalıpları, terimler de öğretilir. İş İngilizcesi kurs programlarında kimi zaman dil okulu binasının dışında iş yeri ortamında da dil pratikleri yapılır.

İrlanda’da Yaşam

İrlanda’da yaşam dendiği zaman akla ilk gelen sorulardan biri sosyal hayat olmaktadır. Birçoğumuzun da bildiği üzere İrlandalı insanlar oldukça sıcak kanlı ve cana yakınlardır. Özellikle Dublin şehri her daim canlılığı ve hareketliliği ile bilinmektedir. Dil okulları genellikle şehrin merkezine konumlanmıştır ve en bilinen bölgesi Temple Bar’a çok yakınlardır. Öğrenciler hafta sonlarını genellikle burada geçirirler. Cuma ve Cumartesi Öğleden sonra saat 14:30 sonrasında Temple Bar civarındaki tüm mekanlarda geleneksel İrlanda müziğini duyabilir ve yerinizde duramayarak siz de ortama ayak uydurursunuz. Yaz aylarında İrlanda’nın bulunduğu konum sebebi ile hava çok geç kararmaktadır. Gece 22:30’da dahi şehrin ışıkları yeni yeni yanmaya başlar. Bu da öğrencilere değişik bir tecrübe kazandırır.

Genel olarak baktığımızda yaşam masrafları haftalık ortalama 150 Euro civarındadır. Öğrenciler için aylık ulaşım masrafı 125 Euro’dur. Konaklama için genelde okullar iki seçenek sunmaktadır. Aile yanı konaklama ya da yurt konaklaması. Aile yanı konaklamada öğrencilere kaldıkları aileler sabah kahvaltısı ve akşam yemeği olmak üzere 2 öğün verirler. Yurtta kalan öğrenciler ise yemeklerini kendileri pişirirler. Kaldıkları katlarda ortak mutfakları bulunmaktadır. Aile yanı konaklamalar aylık ortalama 850 Euro ilen yurt konaklamaları ise 600 ila 800 Euro arasında değişmektedir. Konaklamaların okullara uzaklığı otobüs ile maksimum 35 dk’dır.

İrlanda’nın bir çok bölgesi, kasabası ve şehri bulunmaktadır. Ancak dil okullarının en sık bulunduğu şehirler genelde Dublin, Cork, Limerick, Galway ve Bray’dir.

İrlanda’da Yaşam Masrafları Nasıldır ?

Konaklama : İrlanda’da temel olarak iki çeşit konaklama tipi seçebilirsiniz: Aile yanı Konaklama veya Yurt Konaklaması. Bunlar arasından en çok tercih edileni Aile Yanı Konaklamalardır. Bu tip konaklamaların tutarı ortalama aylık 850 Euro’dur. Uzun dönem eğitime giden öğrenciler 3 veya 4.cü aylarından sonra 2-3 arkadaş ev tutabiliyorlar. Bu sayede masraflarını da biraz daha aza indirebilirler. Yurt ücretleri de aylık ortalama 600-800 Euro arasındadır.

Toplu Taşıma Ücretleri : İrlanda’nın her şehrinde toplu taşıma sistemi çok gelişmiştir. Özellikle Dublin şehrinde daha çok toplu taşımayı kullanabilirsiniz. Diğer şehirlerinde özellikle insanlar bisiklet veya yürüyerek işe, okula gidip gelirler. Dublin için aylık toplu taşıma ücreti ortalama 125 Euro diyebiliriz. Hangi şehirde olursanız olun ulaşım ücretlerini kısmak için günlük bilet değil aylık biletler ya da şehrin toplu taşıma kartlarından almanızı öneriyoruz. Ayrıca Uzun dönem kalacak öğrenciler de bisiklet kiralayabilir ya da satın alabilirler.

Sinema, Tiyatro ve Sosyal Etkinlikler : Özellikle gençler için olan bu etkinliklerin fiyatları ortalama 9,50 Euro’dur.

Yeme-İçme : Dublin’de yeme içme biraz daha pahalıyken diğer  şehirlerde daha ucuzdur. Pahalı olmayan bir restorantta, fast-food, bira, kola, kahve gibi dışarıda yenip tüketilecek gıdaları baz alırsak ortalama harcama 20 Euro olacaktır.

Ev İhtiyaçları : Eğer yemeksiz konaklama seçtiyseniz yemeğinizi kendiniz karşılamak durumunda olduğunuz için marketteki gıda fiyatları da sizin için önemli olacaktır. İrlanda marketlerinde haftalık temel ihtiyaçlar için harcanacak tutar ortalama 15 Euro’dur. Ayda iki kere bu şekilde alışveriş yapıldığı düşünülürse aylık ortalama 60 Euro gıda alışverişine gitmektedir.

Telefon Hatları :  İrlanda’da yararlanabileceğiniz telefon hatları Vodafone, O2 ve Meteor’dur. Hepsi 3G internet hizmeti sunmakta olup farklı tarifleri vardır. İnternet ve konuşma paketini içeren bir hat aylık ortalama 40 Euro’dur.

Toplam : Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu ihtiyaçların oranı elbette şehirden şehre ve kişiden kişiye değişmektedir. Ancak şimdiye kadar giden tüm öğrencilerimiz ve İrlanda ekonomisini göz önünde bulundurursak bir öğrencinin aylık ortalama masrafı Dublin’de 600 Euro’dur. Diğer şehirlerde ise bu rakam ortalama 400 Euro civarındadır.

İrlanda'nın Popüler Lokasyonları Nerelerdir ?

Dublin

Dubh Linn İrlanda dilinde siyah havuz anlamına gelmektedir. Daha sonra şehrin adı Dublin olarak değişerek şimdiki halini almıştır. Normanlar, Vikingler, İngilizler hiç boşuna bu ülkeyi istila etmemişlerdir. Gerek kültürel tarihi gerekse sosyal yapısı itibari ile Dublin şehri öğrencilere hiç unutmayacakları deneyim yaşatmaktadır. Her haftasonu katılabilecekleri bir etkinlik ile sıkılmadan ister kısa ister uzun dönem eğitim alabilirler.

Cork

İrlanda’nın ikinci büyük şehri olan Cork ismini bataklık anlamına gelen corcarh kelimesinden alır. Tipik bir irlanda şehridir. Bu sebeple ziyaretçilerini ve eğitim alan öğrencileri sosyal hayatı ve gece hayatı ile de büyüler. Şehirde ulaşım şehir içi otobüs veya taksiler sayesinde yapılır. Dublinden sonra ülkede en çok turist ağırlayan İrlanda şehridir.

Galway

Atlantik okyanusunun kıyısında bulunan Galway şehri tipik bir İrlanda şehridir. Eğitim ve yaşam oldukça uygundur. Şehirdeki insanlar öylesine sıcakkanlıdır ki kendinizi evinizde gibi hissedebilirsiniz.

İrlanda’da Ulaşım

İrlanda çok geniş otobüs ağı sayesinde bir uçtan bir uca ulaşımı en kolay ülkelerden bir tanesidir. Öğrenciler Pass bilet ile tren ve otobüs biletlerinden ortalama %20-25 indirimli olarak yararlanabilirler. Şehirlere göre bakacak olursak en yoğun şehri olan Dublin’de öğrenciler otobüs, taksi ve hatta bisiklet ile gün içerisinde seyahat etmektedirler.

Dublin’de şehiriçi ulaşım için Leap Card kullanılmaktadır.  Öğrenci olanlar bu karttan indirimli yararlanabilirler. Aynı zamanda ziyaretçi olarak da örneğin haftalık toplu olarak alınabilir. Öğrenciler havalimanında indikleri andan itibaren kolaylıkla bu kartı alıp gidecekleri yere seyahat edebilirler, ancak genellikle ilk günleri için öğrencilere havalimanı transferi ya da taksi ile ulaşımı tavsiye ediyoruz.

İrlanda’da ve Havalimanında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun. TC kimliğiniz burada sizin için ne kadar önemliyse yurtdışında da pasaportunuz o kadar önemlidir.
 2. Gümrük görevlisi size, hangi okula gittiğinizi, ne kadar süre eğitim alacağınızı ve kalacağınız yeri sorabilir. Gidiş oryantasyonu esnasında size teslim edilen dosyanızdan görevlinin istediği bu evrakları sunabilirsiniz
 3. Cüzdanınızda fazla para bulundurmayın, sadece ihtiyacınız kadar para bulundurun.
 4. Mevsim ne olursa olsun İngiltere çok değişik bir iklime sahiptir. Bu nedenle yazın gitseniz dahi sadece yazlık kıyafetlerle değil, sizi soğuktan koruyacak kıyafetlerle gitmenizi öneriyoruz.
 5. İngiltere priz sistemi ile Türkiye priz sistemi birbirinden çok farklıdır. Elektronik aletlerinizi düzgün şarj edebilmek için çevirici almanızı tavsiye ediyoruz.
 6. Türk Lirası'nı İngiliz para birimi Euro’ya çevirme işlemini Türkiye'de yapmanızı tavsiye ediyoruz çünkü gittiğiniz yabancı ülkenin parası, orada her zaman daha değerlidir.
 7. Bavulunuzda hava taşımacılığı kanunlarına yasak herhangi bir madde bulundurmayın. Yani çantanızda ya da yanınızda kesici alet, boya, kolayca tutuşan maddeler(kibrit, çakmak) ve biber gazı maddeler bulundurmamanızı öneriyoruz.
 8. Uçak yolculuğunuzda pasaportunuzu ve gidiş oryantasyonu sırasında size verilen dosyayı bavulunuza koymayın. Hatta el bagajınız olsa bile pasaportunuz çantada değil üstünüzde olsun.
 9. İngiltere'de havalimanına indikten sonra pasaport kontrolü sırasında görevli size nerede kalacağınızı, neden geldiğinizi sorabilir. Bunlar gayet normal sorulardır, bunlara rahatlıkla cevap verebilirsiniz.
 10. Gümrük görevlisine kesinlikle eksik veya yanlış bilgi vermeyiniz.
 11. Konaklamanıza kendi imkanlarınız ile gitmeyi tercih edecek olursanız İngiltere’deki havaalanlarının çoğundan tren ve/veya otobüs ile bir çok şehre ve şehir içinde noktalara gidiş mümkündür. Havaalanı içinden gideceğiniz rotanın biletini almanız mümkündür. Eğer bulamazsanız görevliler yardımcı olacaklardır.
 12. Aynı zamanda havaalanı transfer hizmetinden de yararlanıp bagaj alım çıkışı sonrasında transfer görevlilerden biri sizi karşılayarak konaklamanıza ulaşmanızı sağlayabilirler.
 13. Havalimanlarında gittiğiniz şehrin krokisi, ulaşım haritası bulunmaktadır. Bunları Information Desklerden ücretsiz temin edebilirsiniz. Bu krokilerden birini almanızı öneririz, telefonunuzun şarjının bitmesi ihtimaline karşılık bu krokilerde kalacağınız yeri ve okulunuzu işaretlemenizi öneriyoruz.
 14. Eğer bavulunuz kaybolduysa kesinlikle panik yapmayın. Bu her insanın başına gelebilecek, normal bir durumdur. Hemen oradaki görevlilere bunu bildirin, bavulunuz 1-2 gün içerisinde size teslim edilecektir.

Bilgi İstek Formu