EğitimAL

Finlandiya Üniversite Eğitimi

Fin eğitimi yüksek kalitededir ve okulların tamamı kalite olarak birbirine çok yakın seviyede olması bu kalitenin genele yayılmasını sağlar. Okul öncesi eğitim, kapsamlı eğitim ve lise eğitimi ücretsizdir ve yükseköğretim de çoğunlukla ücretsizdir. Finlandiya’da eğitiminin amacı herkesin ailesinin gelirinden bağımsız olarak yüksek kalitede eğitim alması ve aktif vatandaş olarak yetişebilme fırsatını eşitlemektir.

Eğitim sistemi erken çocukluk eğitimi, okul öncesi eğitim, kapsamlı eğitim, lise eğitimi ve yüksek öğrenimi içerir. Yetişkin eğitimi yetişkinler içindir ve kapsamlıdan yüksek öğrenime kadar çok sayıda alternatif içerir.

Yüksek öğretim

Lise öğreniminizi bitirdikten sonra yükseköğretime geçebilirsiniz. Finlandiya'da, yüksek öğrenim üniversiteler ve uygulamalı bilimler üniversiteleri tarafından sağlanır.

Bir yüksek öğretim kurumunda eğitim almak ücretsiz veya ücrete tabi olabilir. Bir AB veya AEA vatandaşı veya bir AB veya AEA vatandaşının bir aile üyesi değilseniz ve İngilizce dil programında bir Lisans veya Yüksek Lisans derecesi için eğitim görüyorsanız, sizden öğrenim ücreti alınacaktır.

Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri

Uygulamalı bilimler üniversiteleri tarafından verilen eğitim, üniversitelerin sunduğundan daha fazla pratiğe yöneliktir. Öğrenim ayrıca iş başında öğrenmeyi de içerir. Uygulamalı bilimler üniversitesinde lisans derecesinin tamamlanması 3,5-4,5 yıl sürer. Ayrıca bir Master derecesi tamamlamak istiyorsanız, önce aynı alanda üç yıllık iş deneyimi edinmelisiniz. 

Üniversiteler

Üniversite harçları bilimsel araştırmalara dayanmaktadır. Bir üniversitede lisans derecesinin tamamlanması yaklaşık üç yıl ve yüksek lisans derecesinin yaklaşık iki yıl daha sürmektedir. Üniversiteler, bazı lisans programlarında İngilizce olarak eğitim verir. Ancak, çoğu programın öğretim dili Fince veya İsveççe'dir. Bir Yüksek Lisans derecesini tamamladıktan sonra, daha fazla çalışma tamamlama ve Lisans veya Doktora derecesi alma hakkı için başvurabilirsiniz.

Yukarı