EğitimAL

Almanya
Almanya, anayasal olarak Almanya Federal Cumhuriyeti Orta, Batı Avrupa'da yer alan bir ülkedir ve ülkenin kuzeyinde Kuzey Denizi ve Alpler, güneyinde Konstanz Gölü ve Yukarı Ren yer alır. Almanya kuzeyde Danimarka, doğuda Polonya ve Çek Cumhuriyeti, güneyde Avusturya ve İsviçre, güneybatıda Fransa ve batıda Lüksemburg, Belçika ve Hollanda ile sınır komşusudur.

Almanya büyük ölçüde ılıman mevsimsel iklime sahip bir ülkedir. 83 milyon nüfusu ile, Rusya'dan sonra Avrupa'nın en kalabalık ikinci ülkesi konumundadır, tamamen Avrupa'da yer alan en kalabalık devlet ve Avrupa Birliği'nin en kalabalık üye ülkesidir. Başkent ve en büyük metropolü Berlin, Frankfurt finans başkenti olarak hizmet veriyor ve ülkenin en işlek havalimanına sahip.

Almanya güçlü bir ekonomiye sahiptir; nominal GSYİH ile dünyanın dördüncü en büyük ekonomisine sahiptir. Federal Almanya Cumhuriyeti, 1957'de Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun ve 1993'te Avrupa Birliği'nin kurucu üyesidir. Schengen Bölgesi'nin bir parçasıdır ve 1999'da Euro bölgesinin kurucu ortağı olmuştur. Almanya aynı zamanda Birleşik Milletler, NATO, G7, G20 ve OECD üyesidir. Uzun ve zengin kültürel tarihi ile tanınan Almanya, sürekli olarak sanat, bilim ve beşeri bilimlerdeki etkili insanların evi olmuştur.

Almanya'da eğitim denetiminin sorumluluğu öncelikle federal hükümet üzerindedir. Üç ila altı yaş arasındaki tüm çocuklar için isteğe bağlı anaokulu eğitimi verilir, daha sonra okula devam en az dokuz yıl zorunludur. İlköğretim genellikle dört ila altı yıl sürer. Orta öğretim, farklı akademik düzeylere odaklanmış üç geleneksel okul türünü içerir: Gymnasium en yetenekli çocukları kayıt altına alır ve öğrencileri üniversite çalışmalarına hazırlar; orta düzey öğrenciler için Realschule altı yıl sürer ve Hauptschule öğrencileri mesleki eğitime hazırlar.

Duale Ausbildung adı verilen bir çıraklık sistemi, akademik dereceyle neredeyse kıyaslanabilir nitelikte bir yeterliliğe yol açar. Mesleki eğitimdeki öğrencilerin bir şirkette ve devlet tarafından işletilen bir ticaret okulunda öğrenmelerini sağlar.

Çoğu Alman üniversiteleri kamu kurumları ve öğrenciler geleneksel olarak ücretsizdir. Üniversite için genel şart Abitur sınavıdır. Harçsız akademik eğitim uluslararası öğrencilere açıktır ve giderek yaygınlaşmaktadır. 2014'teki OECD raporuna göre, Almanya uluslararası eğitim için dünyanın önde gelen üçüncü destinasyonudur.

Almanya'nın uzun bir yüksek öğrenim geleneği vardır. Almanya'da kurulan üniversiteler arasında dünyadaki en eski üniversiteler yer alırken, Heidelberg Üniversitesi (1386'da kurulan) en eski üniversitelerdir. Bunu Leipzig Üniversitesi (1409), Rostock Üniversitesi (1419) ve Greifswald Üniversitesi (1456) takip etmektedir. Berlin Üniversitesi liberal eğitim reformcusu Wilhelm von Humboldt tarafından 1810 yılında kuruldu ve birçok Avrupa ve Batı üniversiteler için akademik model oldu. Uluslararası öğrenciler için, tam burs veya çalışmalarının finansmanı için farklı yaklaşımlar vardır.

Üniversite eğitiminin yanında dil eğitimi konusunda da Almanya en iyi destinasyonlardan birisidir. Almanca dil eğitimi alabileceğiniz birçok kurs ve  okul mevcuttur.

 

Yukarı