EğitimAL

İngiltere
Lisans Programları

İngiltere'de Üniversite Eğitimiİngiltere’de, Galler’de ve Kuzey İrlanda’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Ancak İskoçya bölgesindeki üniversitelerde lisans eğitimi 4 yıl sürer.

İngiltere’de akademik dönem eylül ortası gibi başlar ve haziran başına kadar devam eder. Bazı üniversiteler yaz döneminde de ders açmaktadır ancak bu akademik bir dönem gibi değildir. Daha kısa sürer ve daha az ders alınabilir.

Üniversitelere başvurular genellikle temmuz sonuna kadar devam eder. Üniversiteler şartlı kabul imkanı sunmaktadır; ancak vize başvurusunda istenilen İngilizce sınav skoru da sunulmalıdır.

İngiltere’de Tıp Eğitimi

İngiltere’de tıp okumak isteyen uluslararası öğrencilerin (liseyi İngiltere dışında bir yerde bitirmiş ise) öncelikle bir yıl süre ile sunulan foundation programına kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Ancak tıp üzerine eğitim veren foundation programlarına kabul için istenilen not ortalaması oldukça yüksektir; minimum 90 /100.

Bir yıllık foundation eğitimini tamamlayan öğrenciler, İngiltere’de bir liseden mezun olmuş öğrencilerin de almak zorunda olduğu UKCAT sınavına girerler. Bu sınav tıbba giriş sınavı olarak da adlandırılabilir.

Bu sınavdan da yeterli skoru almış olan öğrencileri ise ‘interview’ yani mülakat süreci beklemektedir. Mülakatlar sırasında öğrenciye neden doktor olmak istediği sorulur ve tıbbi bilgisi sınanır.

Mülakat aşamasını da tamamlamış olan öğrenciler, tıp fakültesine başlayabilirler. Tıp eğitimi 5 yıl sürmektedir. Bu 5 yılın sonunda aynı bizde olduğu gibi ‘pratisyen hekim’ olarak mezun olunur. Daha sonrasında da uzmanlık aşaması gelir.

Tıp eğitimi ile ilgili mevcut sistem tıp ile alakalı diğer bölümler olan diş hekimliği, eczacılık ve veterinerlik için de geçerlidir.

Foundation sınavında yeterli puanı alamamış öğrenciler fizyoterapi, diyetisyenlik gibi diğer tıpla alakalı bölümlere başvuruda bulunabilirler.

İngiltere’de Hukuk Eğitimi

İngiltere’de hukuk eğitimi 3 yıl süre ile sunulmaktadır. İngiltere’deki genel hukuk lisans programlarının yanı sıra, uluslararası hukuk, ticaret hukuku, denizcilik hukuku, vb lisans programları da mevcuttur.

Ancak unutulmamalıdır ki, İngiltere’de hukuk eğitimini tamamlamış kişiler, geldiklerinde Türkiye’de avukatlık yapamazlar. Bunun için Türk Hukuk Sistemi üzerine verilen dersleri almalı ve zorunlu avukatılık stajını tamamlamalıdırlar. İngiltere’deki eğitiminizi tamamladıktan sonra, eğer Türkiye’de avukatlık yapmak istiyorsanız, öncelikle herhangi bir Türk üniversitesinin Hukuk Fakültesine başvuruda bulunup 1 yıl kadar süre ile fark derslerinizi almalısınız. Bunun için herhangi bir üniversite sınavına girmeniz gerekmemektedir. Daha sonra da BARO’ya başvuruda bulunup zorunlu avukatlık stajınızı yapabilirsiniz.

İngiltere’de Mimarlık Eğitimi

İngiltere’de mimarlık eğitimi 3 yıl süre ile sunulmaktadır. Başvuruda bulunacak adaylardan portfolio istenebilir ancak aranan en önemli özellik iyi bir matematik bilgisidir. 

Mimarlık alanındaki farklılık mezun olduktan sonra başlamaktadır. Eğer Türkiye’de mimar olmak istiyorsanız diplomanızın denkliği vardır ve herhangi bir sıkıntı yaşamadan mimar olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Ancak İngiltere’de mimarlık yapmak isterseniz ya mimarlar odası tarafından sunulan sınavdan iyi bir skor alıp, bir yıl süre ile stajer mimar olarak çalışmanız gerekir ya da mimarlık alanında master yapmanız gerekir.

Yukarı