Malta Dil Okulları

Malta dil eğitimi ile birlikte güzel bir tatil yapmak isteyen öğrenciler için çok ideal bir lokasyondur. Türkiye'ye 2,5 saatlik mesafeyle de bir çok öğrencinin tercih ettiği sıcak ve güneşli bir ülkedir.

Malta okulları Avrupa dil okulları arasında Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olmakla birlikte yaz aylarında bu sayı gittikçe artmaktadır. Sadece Türk öğrenciler de değil, Avrupa'nın diğer noktalarındaki diğer bir çok öğrenci de burayı tercih ederek İngilizce eğitiminin yanı sıra deniz ve güneşin tadını çıkartmaktadır.

Malta'da dil eğitimi alan öğrenciler sadece İngilizce ile kalmaz, bunun yanında okulların sunduğu bir çok ekstra programa da katılabilir. Bu programlar arasında dalış, yüzme gibi dersler de bulunmaktadır.

Malta'daki en popüler lokasyonlar St Julian, Gzira ve Sliema'dır. Malta dil okulları yaz döneminde eğitim alan öğrencilerine havuz/plaj üyeliği de sağlamaktadır.

Diğer yabancı dil lokasyonlarına nazaran çok daha ucuzdur ve kış aylarında çok daha ucuz bir ülkedir. Bu nedenle eğitim amacıyla giden bir çok öğrenci kış sezonunu tercih etmektedir.

Schengen birliğine üye olan Malta'da dilerseniz diğer yakın ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları 12 haftaya kadar vizesiz yurtdışı dil eğitimi alabilirler.

 

Neden Malta'da Eğitim ?

Her yaş için kurs tipleri : Malta'da çocuklar için yabancı dil kursu ve yaz kampı programlarından İş İngilizcesi, TOEFL ve IELTS kurslarına kadar birçok alanda kurs tipi bulunmaktadır. Bu anlamda herkesin ya da her ailenin planına uygun bir program bulunmaktadır.

Ulaşımın rahatlığı : Malta'nın neresinde olursanız olun birden fazla ulaşım yolu alternatiflerinden birini tercih edebilir, ekonomik seyahatler ve yolculuklar yapabilirsiniz.

Türkiye ile mesafe : Malta ile Türkiye arası uçak seyahatiyle 2,5 saatlik bir mesafededir. İki ülke arasında çok fazla saat farkı olmaması sayesinde de Türkiye'deki yakınlarınızla saat sıkıntısı olmaksızın her zaman görüşebilirsiniz.

Diğer lokasyonlara göre ucuzluk : Malta diğer bir çok Avrupa ülkesine göre hem hayat masrafları hem de eğitim anlamında oldukça ucuzdur.

Ekonomik konaklama ücretleri : Malta'da herkes kendine uygun bir konaklama bulabilir ve fiyatları da diğer ülkelere nazaran çok avantajlıdır.

İklimin elverişliliği : Malta'da iklim her zaman ılımandır. Ekstrem sıcaklıklara da rastlanmaz.

Dil okullarının kalitesi : Malta, Güney Avrupa'da İngilizce eğitiminin en iyi verildiği yerdir ve devlet bu ünvanı sürdürmek için elinden geleni yapmakta ve dil okullarını sürekli denetlemektedir.

Malta'daki Kurs Tipleri Nelerdir ?

Malta dil okullarında 7 yaşından itibaren tüm yaş gruplar için İngilizce dil eğitimi bulunmaktadır. Bu eğitimler şu şekilde tanımlayabiliriz;

Genel İngilizce : İngilizce dilini, kelime dağarcığını geliştirmek ve aynı zamanda İngiliz kültürünü daha fazla tanımak isteyen kişiler için oldukça uygun bir programdır. Bu programa kayıt yaptıran öğrenciler orta seviyeden üst seviyeye kadar tüm seviyelerde eğitim alabilirler. Program öğrencilerde dört unsuru geliştirmeye odaklanır. Bunlar; okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Kurslar sadece gramer ya da ezbere bilgiye dayalı değil, günlük konuşma dili ile resmi yazı dilinin arasındaki farklara, diyalog tiplerine ve dil ile ilgili stratejileri öğretmeye odaklanır. Ayrıca program saatlerinin esnekliği sayesinde bu kurslara kayıt yaptıran öğrenci boş vakitlerinde bulunduğu şehrin sokaklarını dolaşabilir, görülmesi gereken tarihi yerleri görebilir, dil kursundaki arkadaşlarıyla vakit geçirebilir ya da seyahat edebilir. Bu sayede kişi aldığı eğitimi sadece kursla sınırlandırmaz, yaşam deneyimlerine de aktarır. Böylece en etkin biçimde İngilizceyi öğrenmiş olur.

Yoğun İngilizce : Bu tip program öğrencinin İngilizce becerisini hızlı, eğlenceli ve etkili bir şekilde ilerletmeye odaklanır. Kelime bilgisi ve gramerin çok daha ötesinde, bu program sayesinde İngilizce sadece öğrenmekle kalınmaz, akıcı bir şekilde konuşma pratiği de kazanılır. Ayrıca bu programın içerisinde iş İngilizcesi, sınav hazırlık programları da bulunmaktadır. Bu da öğrencinin hedeflediği doğrultuda bir İngilizce eğitimi almasına olanak sağlar. Böylece kişi kursu bitirdiği zaman akademik ve profesyonel hayatta da fırsatlarını arttırmış olur.

IELTS Hazırlık Kursları: İngiltere, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Avrupa üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler IELTS’ten yeterli bir puan almak zorundadır. Öğrencinin bu bilgisini ölçen sınavda IELTS’tir. IELTS kursları ile öğrenciler kelime, hızlı konuşma ve gramerin çok daha ötesinde akademik seviyede bir İngilizce eğitimi görürler. Yine IELTS hazırlık programlarında IELTS sınav taktikleri, soru tipleri, okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi unsurlar da pratiklerle gösterilerek pratik yapılır.

TOEFL Hazırlık Kursları : TOEFL, Kuzey Amerika üniversitelerince ve dünyanın çeşitli yerlerindeki üniversiteler tarafından da kabul gören uluslar arası bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Bu kurslarda TOEFL sınavının taktikleri, sınavda iyi bir skor elde edebilmek için gerekli bilgiler verilir ve yine öğrencilere akademik seviyede de olmak üzere okuma, dinleme, konuşma pratikleri yaptırılır. Bunun haricinde dil okullarında online TOEFL simülasyonları da yapılmaktadır.

 

İş İngilizcesi Kursları : İş İngilizcesi, kişileri rekabetçi iş dünyasında bir çok kişinin önüne geçirir ve kişilerin profesyonel yaşamlarında büyük kolaylık sağlar. Ayrıca yeni mezunlar için de güçlü bir özgeçmişin olmasını sağlar. İş İngilizcesi kurslarında genel İngilizce kurslarından farklı olarak iş dünyasına yönelik kelime bilgisi, cümle kalıpları, terimler de öğretilir. İş İngilizcesi kurs programlarında kimi zaman dil okulu binasının dışında iş yeri ortamında da dil pratikleri yapılır.

Malta'da Yaşam

Malta, Akdeniz ülkesi olmasıyla da canlılığın hiç bitmediği, özellikle gençler için çok fazla olanağın bulunduğu bir ülkedir. Bunun yanında ucuz olmasıyla da tercih sebebidir. Öğrencilerin gidebileceği bar, restoran ve kafe tarzı mekanlar bulunmaktadır. Bunun yanında Malta büyük bir tarihi geçmişe sahiptir. Koyu katolik bir ülke olan Malta'da çok fazla tarihi kilise ve müze mevcuttur. Öğrenci kendi tercihine göre bu tarihi mekanları tercih edebilir.

Malta'da konaklama ücretleri diğer Avrupa şehirlerine göre daha ucuzdur ve Malta dil okulları öğrenciye bir çok konaklama seçeneği sunmaktadır. Öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği konaklama tipi aparttır ancak dilerseniz Aile Yanı konaklamayı da tercih edebilirsiniz. Ancak apartlar şehrin merkezine, dil okuluna ve sosyalleşilecek mekanlara daha yakın iken aile yanı konaklamalar öğrencilerin tercih ettiği mekanlara biraz uzak olabilir. Burada her zaman söylediğimiz gibi öğrencinin kendi tercihi ön plana çıkacaktır.

Malta'da Ulaşım : Malta'da şehir içinde kullanılan ulaşım aracı sadece otobüstür. Ayrıca şehirler arası için de her zaman otobüs bulmak mümkündür.

Şehir içinde kullanmak amacıyla diğer bir seçeneğiniz de bisiklet kiralamaktır. Günlük ortalama 10-15 Euro'ya bisiklet kiralayabilirsiniz. Malta sahillerinin tadını çıkarmak için bisiklet kiralamanızı öneriyoruz. Bunlar haricinde araba kiralama seçeneği de mevcuttur; günlüğü ortalama 25 Euro'ya araç kiralayabilirsiniz. Araç kiralayabilmek için en az 21 yaşında olmanız gerektiğini de belirtelim. Ancak şunu belirtmekte yarar var; Malta şehirlerinin sokakları genelde çok dar sokaklardır ve park sorunu olabilmektedir. Dolayısıyla araç kiralama seçeneğini pek önermiyoruz.

Malta'da Yaşam Masrafları Nasıldır ?

Konaklama : Malta'da iki çeşit konaklama tercih edilir. Bunlar aile yanı konaklama ve apart tipi konaklamadır. Haftalık ortalam ücreti ise 200 Euro'dur. Apartların ücreti ise aile yanı konaklamaya göre daha düşüktür.

 

Toplu Taşıma Ücretleri : Tek yön toplu taşıma bileti 1.62 Euro olsa da Monthly Pass almak çok daha karlı ve pratik olacaktır. Monthly Pass'in fiyatı ise 26 Euro'dur.

Yeme-İçme : Yeme içme maliyetlerini market alışverişleri de dahil olmak üzere tümden hesaplayacak olursak aylık ortalama 75 Euro'dur.
Sosyalleşme ve Kültürel Aktiviteler : Kültürel aktivitelerin fiyatları öğrencinin tercihlerine göre değişmektedir ama ortalama bir fiyat verecek olursak 30 Euro'dur.

Toplam : Yukarıdaki tüm maliyetler göz önüne alındığında ve ekstralar da hesaplanırsa ortalama 400 Euro'dur.

Malta'nın Popüler Lokasyonları Nerelerdir ?

St. Julian's : St.Julian's Malta'nın başkentidir. Aynı zamanda ülkenin turizm, iş merkezidir. Bir çok otel, restoran, bar ve gece ile birlikte Malta ve Akdeniz tarihi ile alakalı bir çok müze ve tarihi yapı da mevcuttur. Gidebileceğiniz dil okulları; EC English, Sprachcaffe Language Plus.

Sliema : St.Julian'ın güneyinde ve buraya çok yakın bir bölgedir. Ülkenin en ünlü alışveriş merkezidir. Ayrıca bir çok değişik konseptte kafe de bulunmaktadır. Öğrencilerin vakit geçirmesi açısından çok avantajlı bir şehirdir ve diğer lokasyonlar da olduğu gibi burası da oldukça ucuzdur. Gidebileceğiniz dil okulları; Clubclass Language School, Eurocentres, LSI, LAL Language Centers.

Gozo : Yine Malta'ya bağlı ayrı bir adadır. Asıl adanın Kuzeyinde yer almaktadır. Tarihi açıdan Malta için çok önemli bir lokasyondur ve bir çok tarihi yapı bulunmaktadır. Gidebileceğiniz dil okulları; LAL, BELS.

Gzira : St.Julian ve Sliema'nın bulunduğu kıyı şeridinin Güney'deki devamıdır. Diğer Malta şehirlerinde olduğu gibi burada da alışveriş mekanları, bar, pub ve gece kulüpleri bulunmaktadır. Tercih edebileceğiniz dil okulu olarak bu bölgede Chamber College bulunmaktadır.

Malta'da ve Havalimanında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Uçuş esnasında, havalimanında ve ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun. Türkiye'de TC kimliğiniz ne kadar önemliyse, yurtdışında da pasaportunuz o kadar önemlidir.
  2. Malta'ya gitmeden önce paranızı Euro'ya çevirme işlemini Türkiye'de yurt içinde yapmanız sizin için daha karlı olur.
  3. Uçağa binerken pasaportunuz ve evraklarınız kesinlikle yanınızda olsun.
  4. Sivil havacılık kanunlarına aykırı olan maddeleri kesinlikle bavulunuzda bulundurmayın. Örneğin; kibrit, çakmak, delici ve kesici alet, silah vs.
  5. Malta gümrüğünde polis size nerede kalacağınızı, ne için geldiğiniz gibi sorular sorabilir. Bunlar rutin ve normal sorulardır. Rahatlıkla cevaplayabilirsiniz.
  6. Gümrüğü geçtikten sonra bavul alma kısmına geleceksiniz. Bavulunuzun hangi banttan geleceğini tabelalardan öğrenebilirsiniz. Eğer bavulunuz gelmezse hiç panik yapmayın, kimi zaman uluslararası aktarmalı uçuşlarda bavullar kaybolabilir. Bu çok normal bir durumdur. Hiç panik yapmadan, havalimanındaki kayıp bavul bölümüne bildirimde bulunun. En geç 2 gün içerisinde bavulunuz size teslim edilecektir.
  7. Bavul işlemlerinizi de hallettikten sonra şehir merkezine ya da konaklayacağınız yere gitmek için hemen çıkış noktalarındaki otobüs, taksi ya da treni kullanabilirsiniz. Eğer okulunuzdan transfer hizmeti talep ettiyseniz transfer görevlilerinden birisi sizi karşılayacaktır.
  8. Şehrin istasyonlarında ya da havalimanında Tourist Information noktaları bulunmaktadır. Bu noktalardan kendinize bir şehir haritası edinmenizi öneriyoruz. Yön bulmak için telefondaki harita uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Ancak harita kullanmanız hem şehirdeki yön kabiliyetinizi geliştirecek, hem de şehre uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
  9. Ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun ve üstünüzde korunaklı gördüğünüz bir yerde dursun. Bunun haricinde çok yüksek miktarda nakit para taşımayın, sadece ihtiyacınız kadar nakit para üzerinizde bulunsun.

Bilgi İstek Formu