EğitimAL

Fatmanur Cebeci - Swansea University


Yurtdışı eğitimimi tek kelime ile özetleyecek olursam bu kelime “Heyecanlı” olurdu. Gitmeden önce yurtdışına alışma ve düzen tutturmanın daha zor olacağını düşünmüştüm. Ancak her şey beklediğimden çok daha kolay geçti. En mutlu olduğum şey burada benim gibi eğitim alan başka ülkelerden gelen arkadaşlarla aynı tecrübeleri paylaşıp birlikte deneyim kazanmak, arkadaşlık etmek oldu.

En çok zorlayan şey hiç şüphesiz dil oluyor, okulun istediği IELTS puanını alsan bile dersi dinlemek ve takip etmek çok zor oluyor. Ancak gün geçtikçe ilerlediğimi fark ediyorum.

Aslında Türkiye'de aldığım lisans hukuk eğitiminin çok daha kapsamlı olduğunu görünce şaşırdım. Çünkü burada yüksek lisans eğitimi bile çok daha temel seviyede oluyor. Daha çok ayrıntıda boğulmak yerine temel prensipleri anlamak önemli oluyor.

Eğitime geleceklere tavsiyem aynı şehirde daha önce eğitim almış kişilerden destek almaları. Zira ev tutmak, alışveriş yapmak, okula gitmek bile çok acı tecrübelere dönüşebiliyor aksi takdirde.

Eğitimal bizim resmen hayatımızı kurtardı. Başka bir danışmanlık şirketi ile çalışıyorduk önceden, ancak kendileri hiçbir şekilde bizim için kıllarını kıpırdatmadılar (abartmıyorum, maillere 3 gün sonra dönerlerdi!). Goncagül hanım başvuruların son gününde canını dişine takarak bizim için Swansea University’den aynı gün kabul almış ve süper kahramanlık yapmıştır. Hem bursumuzun geleceğini hem de bizi Türkiye'de 1 yıl daha kabul almak için beklemekten kurtarmıştır. Vize başvurusu, pre-sessional süreci gibi ekstra durumlarda da hep yanımızda olmuştur. Kendisine sevgi ve minnetimiz sonsuzdur!Yukarı