EğitimAL

İrlanda
İrlanda Adası, Avrupa kıtasının en büyük üçüncü adasıdır. Adada Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti bulunmaktadır. Kuzey İrlanda Birleşik Krallık'a bağlıdır. İrlanda Cumhuriyeti ise bağımsızdır. İrlanda Cumhuriyeti 4,8 milyon civarında bir nüfusa sahiptir. Başkent ve en büyük şehir, adanın doğu tarafında yer alan Dublin'dir. İrlanda Cumhuriyeti Dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biridir ve Avrupa Birliği’nin Kurucu üyesidir. OECD ülkeleri arasındaki sıralamada, okuma puanında dördüncü, bilim puanında dokuzuncu ve matematik puanı alanında on üçüncü konumdalar. Ek olarak, İrlanda nüfusunun yüzde 37'si üniversite veya kolej derecesine sahiptir. Bu bilgiler İrlanda’nın eğitime verdiği değerin bir göstergesidir.

 

İrlanda’da İngilizcenizi Geliştirirken Çalışabilirsiniz!

İrlanda’da 25 hafta ve üzeri dil eğitimi programlarına katılan öğrenciler haftada 20 saat part-time çalışma iznine sahip olur. Aynı zamanda dil eğitimi bittikten sonra 8 hafta için full-time çalışma izni verilmektedir.

Neden İrlanda?

Son yıllarda İrlanda’da İngilizce eğitimi Türk öğrenciler tarafından daha çok tercih edilmeye başladı. Peki neden?

Yerel dil okullarının yanı sıra uluslararası eğitim kurumlarının da İrlanda pazarına girmesi sonucunda çok daha fazla seçenek mevcut oldu. Bağımsız dil eğitim kurumlarına ek olarak üniversitelerin bünyesinde sunduğu dil okulları da akademik eğitimine İrlanda veya farklı bir ülkede lisans veya yüksek lisans eğitimine devam edecek öğrenciler için de seçenekleri çok daha artırır.

Daha popüler olan ülkelerle kıyaslanınca daha az Türk bulunması İrlanda’da İngilizce öğrenimi almak isteyen öğrenciler için en birincil sebebi oldu. Türkiye’den düzenli olarak sunulan direk uçuşlar, doğası ve popüler eğlencesi ile birçok öğrencinin İngilizce eğitimi için öncelikli tercihi olmaya devam ediyor. Sosyalleşmenin çok daha kolay olduğu en popüler şehir Dublin’de yıl boyu devam eden festivaller, kültürel aktiviteler ve çok eğlenceli olmakla birlikte sosyalleşme imkanını çok daha artıran kafe ve barlar da çok daha fazla İngilizce pratik yapmanızı sağlar. Sosyalleşmenin yanı sıra part-time çalışma izni ile de bulabileceğiniz bir iş pratik yapma imkanınızı en üst seviyeye taşır.

Konaklama

Tüm dil eğitimi sunan okulların aile yanı, daha sınırlı da olsa yurt, öğrenci evi konaklama türlerini sunuyor olması konaklama seçenekleri ile kalış sürecinizi kolaylaştırırken, İrlanda eğitim kurumlarının organize ettikleri eğlendirici ve kültürel aktiviteler, yakın çevrede görülmesi gereken turistik yerler veya şehirleri de keşfederken pratik olanağınızı da en üst düzeye taşır.

İrlanda'da İngilizce eğitim veren kurumlardan bazıları şunlardır: Kaplan International, International House, IBAT College, EC English, Atlas Language School, Dublin City University, Delfin English School, Cork English Academy Alpha College, Griffith College...

 

Yukarı