EğitimAL

Amerika
Associate Degree Programları - Community College Eğitimi

Amerika'da Üniversite EğitimiCommunity College, Amerika’da yüksek öğretim programlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Çok yaygın ve tercih edilen bir eğitimin sunulduğu Community College’lar öğrenciler 2 yıl süre ile eğitim almak istedikleri fakültenin temel derslerini alırlar. Örneğin mühendislik alanında bir eğitim almak istiyorlarsa, tüm mühendislik dalları için ortak olan dersleri görürler. Bu 2 yıllık eğitimin sonunda ‘Associate Degree’ diploması ile mezun olur. Bu diploma birebir örtüşmese de bizdeki 2 yıllık diplomaya yakın bir diplomadır diyebiliriz.

Mezun olduktan sonra öğrenciler isterlerse bu diploma ile iş bulup ara eleman olarak çalışabilirler, isterlerse de 4 yıllık fakültelere geçiş yapabilirler. Üniversiteye geçiş yapan öğrenci bu 2 yılın üstüne 2 yıl daha okuyarak 4 yıllık diplomaya sahip olur, yani herhangi bir dönem / yıl kaybı yaşanmaz. Bu sistem 2+2 sistem olarak da bilinir.

Bu şekilde geçiş yapmayı planlayan bir öğrencinin 3ncü yılında hangi üniversiteden kabul alacağı bu 2 yılda göstermiş olduğu başarıya bağlıdır. Ancak ilk 2 yıldaki eğitimi sırasında almış olduğu derslerin içeriği, kredileri, uygulanma yöntemleri gibi konular da öğrencinin hangi üniversiteden kabul alacağı konusunda etkilidir. Bu nedenle ‘community college’ seçimi çok önemlidir. Amerika’da 5000’in üzerinde ‘community college’ vardır. Hangi okulu seçeceğinize karar verirken, daha önceki yıllarda vermiş olduğu mezunların hangi üniversitelere kabul edildiği size en büyük rehber olacaktır.

Neden community college tercih etmeliyim;

  1. Bu sayede öğrenci liseden mezun olur olmaz direk olarak üniversitedeki büyük sınıflarda/amfilerde eğitim almak yerine daha küçük sınıflarda bir eğitim alır,
  2. Lise – üniversite arasında daha rahat bir geçiş – adaptasyon süreci yaşar,
  3. Ekonomik anlamda ‘college’lar üniversitelere göre daha uygun fiyatlar sunmaktadır ve bu sayede öğrenci eğitiminin ilk 2 yılında daha düşük fiyatlar öder.
  4. Yılda birkaç farklı başlangıç tarihi mevcuttur.
  5. Üniversitelere direk kabul şartları, community college’lara kabul şartlarına göre daha yüksektir. Öğrenci lise mezunu olarak direk başvuru yaptığında kabul alma ihtimali düşük olan okullara bu sayede daha rahat kabul alır.
  6. Community College’lar herhangi bir SAT / ACT sınav skoru istemez ancak direk üniversite başvuruları sırasında bu sınavların skorlarını da sunmanız gerekir.
Yukarı