EğitimAL

Amerika
Sınavlar

Amerika'da Üniversite EğitimiAmerika’da eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tedirgin olduğu konu üniversite sınavlarıdır. Bu sınavlar lisans ya da lisans üstü programlara başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin, bu programlara kayıt olmak için gerekli donanıma sahip olduklarını göstermeleri için almaları gereken sınavlardır. Sınavlara sadece uluslararası öğrenciler değil, Amerikalı öğrenciler de girmek durumundadır.

Bu sınavlar, çeşitli özel kurumlar tarafından, tüm dünyada bu özel kurumlar tarafından belirlenen merkezlerde, belirli tarihlerde yapılır. Öğrenci kendini hazır hissettiği bir tarihte sınava kayıt yaptırabilir.

SAT (Scholastic Aptitude Test)

SAT sınavı lisans düzeyinde eğitim almak isteyen öğrencilerin alması gereken bir sınavdır. ‘The College Board’ tarafından düzenlenen bu sınav ortalama her 2 ayda bir yapılmaktadır. SAT sınav sonuçları 2 yıl boyunca geçerlidir.

SAT sınavı iki bölümden oluşmaktadır;

SAT I: Reasoning Test : Toplamda 3 saat süren ve çok seçmeli sorulardan oluşan bu birinci bölüm 2 ana daldan oluşur. Maths (öğrencinin matematik ve geometri yeteneğini ölçer) ve Critical Reading (öğrencinin sözel ve eleştirel okuma yeteneğini ölçer). Bu sınavda yer alan 3ncü bir bölüm ise Writing (kompoziyon yazma) bölümüdür. Ancak Writing bölümü opsiyonel olarak sunulmaktadır, yani sadee isteyen kişiler alır. Writing bölümünü de almak isteyenler için toplam sınav süresine 50 dakika ilave edilmektedir.

SAT II: Subject Test : Toplam süresi 1 saattir. Soruların çoğunluğu çoktan seçmelidir. SAT II testi öğrencinin bir konu üzerine olan bilgisini ölçmeyi hedefler. SAT II içerisindeki başlıca konular; İngilizce, tarih, biyoloji, kimya, fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, vb.

SAT sınavlarındaki her bir bölümden öğrenci 200 ile 800 arasında bir skor almaktadır. Amerika’daki üniversitelere başvuru sırasında genellikle SAT sınavlarından en az birisinin sonucu yeterlidir. Ancak presijli üniversiteler her iki sınavın sonucunu da istemektedir. 

ACT (American College Testing)

ACT aynı SAT gibi lisans programlarına başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin girmesi istenen bir sınavdır. ACT sınavı ortalama her 2 ayda bir yapılmaktadır. Sınav sonucu SAT’nin aksine 2 yıl değil 5 yıl geçerlidir.

Sınav toplamda 3 saat sürmektedir ve İngilizce (75 soru - 45 dakika), Matematik (60 soru - 60 dakika), Okuma (40 soru - 35 dakika) ve Fen bilimleri (40 soru - 35 dakika) olmak üzere toplam 4 bölümden oluşmaktadır. Sorular çoktan seçmeli olarak sunulur. Ayrıca opsiyonel olarak sunulan ve 30 dakikalık bir süreye sahip olan yazma bölümü de mevcuttur. Bu bölümde verilen konu üzerine bir kompozisyon yazmanız beklenir. Bu 30 dakika; 3 saatlik sürenin üzerine eklenmektedir.

Sınavın zorunlu olan 4 bölümünden 1 ile 18 arasında puan alabilirsiniz. Opsiyonel olarak sunulan yazma bölümünden ise 1 ile 36 arasında skor alırsınız. Toplam skorunuz bu sonuçların ortalaması alınarak hesaplanır.

SAT ve ACT arasındaki en temek farklar;

  • SAT 2 yıl, ACT 5 yıl geçerlidir.
  • SAT’de fen bilimleri alanı zorunlu değildir, ACT’de zorunludur.

GRE (Graduate Record Examination)

GRE sınavı, yüksek lisans programlarına başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerden istenilen bir sınav skorudur. ETS tarafından düzenlenen bu sınav herhangi bir spesifik alandan bağımsız olarak, öğrencileri, verbal reasoning (kelime bilgisi), quantative reasoning (sayısal yetenek), analytical writing (analitik yazma becerisi) ve critical thinking skills (kritik düşünme becerileri) alanlarında değerlendirmeyi hedeflemektedir.

Sınav toplam 3 saat 45 dakika sürmektedir ve bilgisayar üzerinden yapılır. Sınavın geçerlilik süresi 5 yıldır.

Sınavdan alınabilecek skorlar; analytical writing 0 – 6 puan (yarımlık puan mevcuttur), verbal reasoning 130 – 170, quantative reasoning 130 – 170.

GRE genel sınavın yanı sıra GRE Subject Tests sınavı da mevcuttur. Bu sınav belirli alanlarda bilgiyi ölçmeyi hedeflemektedir. Sunulan alanlar; biyoloji, psikoloji, kimya, edebiyat, matematik, fizik, vb. Bu testin süresi 170 dakikadır.

GMAT (Gradute Management Admission Test)

GMAT sınavı, işletme, muhasebe, finans gibi alanlarda yüksek lisans programlarına başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerden istenilen bir sınav skorudur. Özellikle MBA başvurularında birçok okul bu skoru talep etmektedir. Ancak düşünülenin aksine bu test kişilerin idari bilgilerini ya da yeteneklerini ölçen bir sınavdır. Bu test quantative (sayısal yetenek), verbal (kelime bilgisi), integrated reasoning (sebep sonuç ilişkisi kurma) ve analytical writing (analitik yazma becerisi) olmak üzere toplam 4 bölümden oluşur.

Sınav toplam 3 saat 30 dakika sürmektedir ve bilgisayar üzerinden yapılır. Sınavın geçerlilik süresi 5 yıldır.

Sınavdan alınabilecek skorlar; quantative ve verbal bölümlerinden 0 – 60 puan, integrated reasoning bölümünden 1 – 8 ve analytical writing bölümünden 0 – 6 arasında puan alınmaktadır. Toplam puan ise 200 ile 800 arasında olacak şekilde hesaplanır.

Yukarı