EğitimAL

İtalya Moda Tasarım ve Sanat Üniversiteleri


Istituto Marangoni

İtalyan aristokratlarından Giulio Marangoni, 1935 yılında İtalya’nın Milan şehrinde Istituto Artistico dell’Abbigliamento Marangoni’yi kurmuştur. Okul, moda alanına odaklanmış ve bu alanda profesyonel eğitim vermeyi amaçlamaktadır.

Istituto Marangoni kurulduğu günden bu yana eğitimin değerine ve kalitesine olan inancını hiç yitirmemiştir. Programlarını ve içeriklerini de sürekli güncelleyerek günün modası ve küresel pazarın ihtiyaçlarına da cevap verecek biçimde eğitimler vermektedir. Geçtiğimiz yıllarda büyük atılımlar yaparak 4 yeni okul kurmuştur. Bu okullar; 2003’te Londra’da, 2006’da Paris’te, 2013’te Şangay’da kurulmuştur. Son olarak 2014 yılında da Milano Design’ı açmıştır. 2016 yılında da Floransa’da Moda, Sanat ve Tasarım Okulu’nu kurmuştur.

Istituto Marangoni’ye 106’dan fazla ülke gelmektedir. Dolayısıyla Istituto Marangoni bugün de dünyanın en çok tercih edilen dil okullarından birisidir. Bu başarıya ulaşmasında moda içerisindeki bir çok etkeni kullanması ve bunları birbiriyle bağdaştırması büyük rol oynamıştır. Okul, öğrencilere modanın sadece tek bir noktasını değil; renk korelasyonu, materyaller ve yaratıcılık gibi noktaların da arasında bağlantı kurarak eğitim vermektedir.

Domus Akademi

Tarih 1982'yi gösterirken İtalya'nın Milano şehrinde kurulan Domus Akademi, İtalya'da özellikle tasarım üzerine uzmanlaşmış bir okuldur. Sunduğu master programlarıyla iş profesyonellerinden de ders alabileceğiniz okuldan mezun olduğunuzda iş dünyasına tam anlamıyla hazır hale gelmiş olursunuz.

Yılda iki tane başlangıç tarihi bulunan okulda staj zorunluluğu bulunmaktadır ve şunu da belirtmemiz gerekir ki; staj yapacağınız yer büyük bir firma olacaktır. Dolayısıyla Domus Akademi'den mezun olduğunuzda hem Türkiye'de hem dünyada kendinizi bir çok kişinin önüne taşımış olursunuz.

NABA(Nuova Accademia di Belle Arti)

NABA(Nuova Accademia di Belle Arti) Milan'da kurulmuş uluslararası sanat ve tasarım akademisidir. NABA, 1980 yılında İtalya'nın en büyük özel sanat akademisi olarak kurulmuştur. İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı tarafından akredite edilmiş İtalyanca ve İngilizce lisans ve master programları sunulmaktadır.

NABA'da bir öğrenci, dünyanın her yerinde çalışabilecek ve kendini geliştirebilecek şekilde eğitim alır. Öğrenciler sektörün en prestijli şirketleri ve stüdyoları tarafından verilen brieflere uygun ödevler ve projeler hazırlar. Böylece okulda da verilen eğitimlerde deneyim edinme şansı bulur. NABA'da teori ve pratik dersler arasında etkili bir denge kurulmuştur ve okul yıllardır bu metodu başarılı bir şekilde yürütmektedir. Bu başarının sonucu olarak NABA'dan mezun olan öğrencilerin %80'i mezun olduktan hemen sonra iş bulabilmektedir.

Polimoda

1986 yılında Polimoda, Politecnico Internazionale della Moda adıyla Floransa'da kurulmuştur. New York'ta Emeritus ve Moda Endüstrileri Eğitim Vakfı İcra Direktörü Shirley Goodman, Marchese di Barsento ve ünlü Florentine markasının kurucusu Emilio Pucci bu okulu kurmuştur. Okulun konumu Floransa'nın merkezi noktalarından biri olan Villa Strozi'dedir. Enstitü kurulduğu günden bu yana sürekli olarak büyümekte ve kendini geliştirmektedir.

Polimoda akademisyenleri, sektörde tecrübesi olan ve güçlü bir donanıma sahip olan kişilerden oluşur.

Ferrucio Ferragamo, Polimoda'nın başkanıdır. Okulun kurucularından olan Salvatore Ferragamo'nun da oğlu olan Ferrucio Ferragamo, uluslararası lüks endüstrisi hakkında detaylı bilgiye ve kişisel bir geçmişe sahiptir. Sürekli olarak da enstitüsünü denetlemektedir.

Istituto Europeo di Design(IED)

Istituto Europeo di Design(IED), İtalya’da merkezli, dünyanın moda ve tasarım ile ilgili önemli merkezleri sayılabilecek bölgelerinde şubeleri bulunan bir okuldur. Okulun eğitim konusunda odaklandığı dört alan bulunmaktadır. Bunlar; Tasarım, Moda, Görsel İletişim ve Yönetim'dir.

Dünyada Milano dışındaki şubeleri Turin, Venedik, Cagliari, Floransa, Roma, Barselona, Madrid ve Sao Paulo’da bulunmaktadır.

Okul; İngilizce, İtalyanca ve İspanyolca dillerinde 29 farklı, 3 yıllık lisans eğitimleri sunmaktadır. Bu programlara yılda 10.000 öğrenci dahil olmaktadır. Bu öğrencilerden yüzde 70’I mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde mezun olmaktadır.

Scuola Politecnica di Design(SPD)

Okul 1954 yılında Nino di Salvatore tarafından Milano şehrinde kurulmuştur. Salvatore, aynı zamanda Gestalt psikolojisi alanının proje bazlı uygulamalarında ressam ve bir teorisyendir. Okulu ilk kurduğunda SPD’yi, ilgi alanı olan uygulamalı sanatlar, endüstriyel süreçler ve aralarındaki ortak ilişkiler üzerine kurmuştur. Çalışmalarını da bu alanda yapmıştır. Okul bu başlangıçtan sonra 6 disiplin konusunda uzmanlaştı. Bunlar; insanlık bilimi, şekil bilimleri, teknoloji, kültür, teorik ve etkili operasyonalizmdir. Di Salvatore okulun eğitim sistemini, farklı alanların birbiriyle olan bağlantılarına göre kurmuştur. Yine bu bağlamda okulundaki tüm eğitimcileri de bilinen artistlerden, tasarımcılardan ve bilimcilerden seçmiştir. Bu insanlar, bugün İtalya’da da sıkça bilinen kişilerden oluşmaktadır. Eğer örnek vermek gerekirse; Bruno Munari, Max Huber, Pino Tovaglia, Rodolfo Bonetto, Walter Ballmer, Alberto Rosselli, Isao Hosoe, Heinz Waibl gibi çok ünlü İtalyan bilimciler bu okulda ders vermiştir.

Polidesign (Consorzio Del Politecnico di Milano)

Polidesign; üniversiteler, şirketler, meslek örgütleri ve kurumlar arasında tasarım alanında faaliyet gösteren Politecnico di Milano Konsorsiyumu’nun bir okuludur.

Genç mezunlar ve profesyoneller için eğitim programlarının yanı sıra inovasyon odaklı şirketlere de eğitim programları sunmaktadır. Üniversiteler, okullar, kamu organları, işletmeler ve şirketlerle ortaklık kurarak ve uluslararası perspektiften hareket ederek incelemeler yapan bir okuldur. Okul söz konusu incelemelerle kendisini de sürekli geliştirmekte ve günün dinamiklerine uymaktadır.

Polidesign’ın temel taşı tasarım ve ilgili meslek alanlarında yatmaktadır. Okul, felsefesi gereği tasarımı hiçbir zaman tek boyutta bir çok boyutta sunmaktadır. Stratejik öneminden, iletişim, hizmetlerin, mekanların, modanın ve olayların da dinamiklerine göre eğitim vermektedir.

Yukarı