EğitimAL

Meb Bursu


MEB YLSY Bursu Nedir? Kimler Başvurabilir?

MEB Bursuna yurtdışında yüksek lisans ve doktora yapacak kişiler başvurabilir. Eğitimin bitişi ile Türkiye’de tercih ettikleri üniversitelerde öğretim üyesi, kamu kuruluşlarında kadrolu eleman veya Milli Eğitim Bakanlığı'nda uzman olarak görevlerine atanırlar. Bir yıl burslu eğitime karşılık iki yıl zorunlu hizmet karşılığı vardır. Burs kapsamında eğitim bedeli ve konaklama bedeli karşılandığı gibi, gidilen ülkeye göre miktarı değişen, yaşamsal masraflara istinaden verilen harcırah da mevcuttur.

MEB, ilk etapta ilan edilen kontenjan sayısının 3 katı adayı ALES puan sıralamasına göre belirliyor. Belirlenen adaylar sözlü mülakata çağırılıyor. Mülakat sonrası ALES puanının %40’ı, sözlü sınav puanının %40’ı ile mezuniyet notunun %20’si dikkate alınacak şekilde puanlama yapılıyor. Hesaplanan yerleştirme puanı 70 ve üzeri olan adaylar, ÖSYM sistemi üzerinden öğrenim görecekleri kurum tercihlerini yapmaya hak kazanıyorlar. 

Başvurular her sene belirlenen tarihler arasında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile yapılıyor. Genel Başvuru şartları şu şekildedir:

- İlgili lisans alanlarından mezun olmak (Başvuru tarihinden önce) İlgili yıllara göre ALES’ten, tercih edilecek programın kabul ettiği puan türünden en az 70 almış olmak

- Genel akademik not ortalaması “2.50 / 4.00” ; “65 / 100" ya da daha yukarı olması; 30 yaşını doldurmamış olmak.

Meb YLSY Bursu hakkında daha detaylı bilgi ya da başvuru yapmak için bize ulaşın.

 

 

 

 

Yukarı