EğitimAL

Neden İrlanda'da Eğitim Almalıyım? Yaşam ve Maliyetler


Avrupa Birliği’ne bağlı olan İrlanda Cumhuriyeti, İngiltere’nin batısında yer alan, ana dili İngilizce olan ülkedir. Diğer İngilizce konuşulan ülkelerle kıyaslandığında, eğitim masraflarının diğer ülkelere nazaran oldukça düşük olması, Avrupa Birliği’ne bağlı olması sebebiyle coğrafi avantajı ve son olarak İngilizce eğitime giden öğrencilere çalışma izni sağlanması, İrlanda’yı Türk öğrenciler için cazip hale getirmektedir.

İrlanda'da Yaşam Maliyetleri Nelerdir?

İrlanda’da yaşam dendiği zaman akla ilk gelen sorulardan biri sosyal hayat ve yaşam masrafları olmaktadır. İrlanda’da dil okullarının en sık bulunduğu şehirler genelde Dublin, Cork, Limerick, Galway ve Bray’dir. Genel olarak baktığımızda yaşam masrafları haftalık ortalama 150 Euro civarındadır. Öğrenciler için aylık ulaşım masrafı 125 Euro’dur. Aile yanı konaklaması ya da yurt konaklaması olarak iki tür konaklama seçeneği bulunmaktadır. Aile yanı konaklamada öğrencilere kaldıkları aileler sabah kahvaltısı ve akşam yemeği olmak üzere 2 öğün verirler. Yurtlarda ise katlarda ortak mutfakları bulunmaktadır. Aile yanı konaklamalar aylık ortalama 850 Euro iken yurt konaklamaları ise 600 ila 800 Euro arasında değişmektedir. Konaklamaların okullara uzaklığı otobüs ile maksimum 35 dk’dır. İhtiyaçların oranı elbette şehirden şehre ve kişiden kişiye göre değişmektedir. Ancak şimdiye kadar giden tüm öğrencilerimiz ve İrlanda ekonomisini göz önünde bulundurursak bir öğrencinin aylık ortalama masrafı Dublin’de 600 Euro’dur. Diğer şehirlerde ise bu rakam ortalama 400 Euro civarındadır.

İrlanda'da Ulaşım Nasıldır?

İrlanda, çok geniş otobüs ağı sayesinde bir uçtan bir uca ulaşımı en kolay ülkelerden bir tanesidir. Öğrenciler Pass bilet ile tren ve otobüs biletlerinden ortalama %20-25 indirimli olarak yararlanabilirler. Şehirlere göre bakacak olursak en yoğun şehri olan Dublin’de öğrenciler otobüs, taksi ve hatta bisiklet ile gün içerisinde seyahat etmektedirler. Dublin’de şehiriçi ulaşım için Leap Card kullanılmaktadır. Öğrenciler bu karttan indirimli yararlanabilirler. Öğrenciler havalimanında indikleri andan itibaren kolaylıkla bu kartı alıp gidecekleri yere seyahat edebilirler.

 

 

Yukarı