EğitimAL

Avustralya
Lisans Programları

Avustralya Üniversite EğitimiAvustralya’da lisans programları 3 yıl ya da 4 yıl sürmektedir. 4 yıllık programlar sonunda Bachelor (Hons) derecesi ile mezun olunmaktadır.

Avustralya’da Tıp Eğitimi

Avustralya’da tıp eğitimi genellikle 5-6 yıl sürmektedir. Lise mezunu olan öğrenciler gerekli akademik transkriptlerle birlikte ‘Undergraduate Medicine and Health Sciences Administration Test’ ya da kısaca UMAT skoru da sunmak durumundadırlar. Ayrıca bir de mülakata tabi tutulurlar.

Daha önce ilgili bir alanda (örneğin biyoloji, kimya, vb) lisans eğitimi almış öğrenciler ise Graduate Australian Medical School Administration Test ya da kısa adı ile GAMSAT skoru ile tıp fakültelerine başvuruda bulunabilirler.

Avustralya’da tıp eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin öncelikle bir foundation programı ile başlaması gerekmektedir.

Avustralya’da Hukuk Eğitimi

Avustralya’da hukuk eğitimi, diğer lisans programları gibi 3 ya da 4 yıl sürmektedir. Genel hukuk programlarının yanı sıra, iş hukuku, işletme ve hukuk, ticaret hukuku, Uluslararası hukuk gibi birçok alanda da lisans programı mevcuttur.

Avustralya’da hukuk eğitimi almak isteyen öğrencilerin çok iyi seviyede İngilizce bilgisine sahip olması gerekmektedir.

Ancak, orada bir üniversiteden mezun olduktan sonra gelip Türkiye’de avukatlık yapabilmeniz mümkün değildir. Bunun icin Türk Hukuk Sistemi üzerine verilen fark derslerini almanız ve zorunlu avukatlık stajnızı tamamlamanız gerekmektedir.

Avustralya’da Mimarlık Eğitimi

Avustralya’daki mimarlık eğitimi, Türkiye’deki eğitime çok benzemektedir. Program genellikle 3 yıl süre ile sunulur. Başvuru sırasında okulların en çok dikkat ettiği ders ise matematik dersidir. Bazı okullar, başvuru sırasında çizim yeteneğinizi de göstermenizi isteyebilir.

Mimarlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin, üniversiteye başlamadan önce, bu alana yönelik olarak sunulan foundation programlarını almaları tavsiye edilir.

Yukarı