EğitimAL

Yeni Zelanda
Lisans Programları

Yeni Zelanda Üniversite EğitimiYeni Zelanda’da lisans programları 3 yıl ya da 4 yıl sürmektedir. 4 yıllık programlar sonunda Bachelor (Hons) derecesi ile mezun olunmaktadır.

Yeni Zelanda’da Tıp Eğitimi

Yeni Zelanda’da tıp eğitimi genellikle 5-6 yıl sürmektedir. Lise mezunu olan öğrenciler gerekli akademik transkriptlerle birlikte ‘Undergraduate Medicine and Health Sciences Administration Test’ ya da kısaca UMAT skoru da sunmak durumundadırlar. Ayrıca bir de mülakata tabi tutulurlar.

Daha önce ilgili bir alanda (örneğin biyoloji, kimya, vb) lisans eğitimi almış öğrenciler ise Graduate Australian Medical School Administration Test ya da kısa adı ile GAMSAT skoru ile tıp fakültelerine başvuruda bulunabilirler.

Yeni Zelanda’da tıp eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin öncelikle bir foundation programı ile başlaması gerekmektedir.

Yeni Zelanda’da Hukuk Eğitimi

Yeni Zelanda’da hukuk eğitimi, diğer lisans programları gibi 3 ya da 4 yıl sürmektedir. Genel hukuk programlarının yanı sıra, iş hukuku, işletme ve hukuk, ticaret hukuku, Uluslararası hukuk gibi birçok alanda da lisans programı mevcuttur.

Yeni Zelanda’da hukuk eğitimi almak isteyen öğrencilerin çok iyi seviyede İngilizce bilgisine sahip olması gerekmektedir.

Ancak, orada bir üniversiteden mezun olduktan sonra gelip Türkiye’de avukatlık yapabilmeniz mümkün değildir. Bunun icin Türk Hukuk Sistemi üzerine verilen fark derslerini almanız ve zorunlu avukatlık stajnızı tamamlamanız gerekmektedir.

Yeni Zelanda’da Mimarlık Eğitimi

Yeni Zelanda’daki mimarlık eğitimi, Türkiye’deki eğitime çok benzemektedir. Program genellikle 3 yıl süre ile sunulur. Başvuru sırasında okulların en çok dikkat ettiği ders ise matematik dersidir. Bazı okullar, başvuru sırasında çizim yeteneğinizi de göstermenizi isteyebilir.

Mimarlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin, üniversiteye başlamadan önce, bu alana yönelik olarak sunulan foundation programlarını almaları tavsiye edilir.

Yukarı