EğitimAL

Neden Almanya'da Eğitim?


Neden Almanya'da Eğitim?

Son zamanlarda Almanya uluslararası öğrenciler tarafından çok çekici bir hale gelmiştir. Almanya yüksek eğitim için tam anlamıyla bir cennettir. Almanya, diğer ülkelerin aksine sıralaması en yüksek üniversitelere sahiptir ve bunun yanı sıra her alanda seçebileceğiniz bölümler, dünya çapında geçerliliğe sahip olan diplomalar ve yüksek işe alım oranlarıyla eşsiz bir ülkedir.

Daha da fazlası, Almanya zengin ve uzun bir tarih, yüksek enerjili ve dinamik hayat tarzı, modern ve klasik tarzların birbiriyle karışımı, şehir ve kır hayatıyla sizi yaşadığınız her saniyeyi sevmenizi sağlayacaktır.

Uluslararası öğrenciler tarafından dünyada en çok tercih edilen ülkesi olan Almanya, son resmi istatistiklere göre 357,000’den fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği etmektedir.

Dünyada artan işlerinde son derece kaliteli profesyoneller sayesinde lisans ve yüksek lisans eğitimi daha da önem arz etmektedir. Üniversitelere olan talepler arttıkça harç masrafları da aynı şekilde artmaya başlamıştır. Dünyada en kaliteli eğitimi verip de okul harcı ödenmeyen tek adres Almanya’dır.

Devlet okullarında okul harcının olmaması 2014’ten beri geçerlidir ve uluslararası öğrencileri de kapsamaktadır. Yabancı öğrenciler sadece başlı idari ücretleri ödemek zorundadır bunlar ise öğrenci aidatı, öğrenci birliği ücreti toplu taşıma ücreti olup 1 sömestrlik 250€’dur.

2018’deki bir araştırmaya göre öğrencilerin %35,3’ü okul harcı olmaması Almanya’yı tercih etmelerinde başrol oynamıştır.

2018’deki resmi kayıtlara göre, 429 devlet yüksek eğitim kurumu faaliyet göstermekte olup bunların 106’sı üniversitedir. Alman Üniversiteleri dünya eğitim standartlarının çok üstündedir.

Öğrenciler Almanya’yı eğitim kalitesi, el üstünde tutulan eğitim boyunca ki deneyimler, eğitimleri süresince ve sonrasında akademik olarak kendilerini geliştirebilme imkanları ve arkadaş canlısı olan güvenli bir çevre bakımlarından kaliteli bulmaktadır.

Dünyanın her yerinden öğrenciler için araştırmadaki mükemmeliyetçilik ve öğrenimin yanı sıra uzun yüzyıllar boyunca inşa edilmiş olan eğitim kültürü Almanya’yı bu alanda dünyanın en itibarlı ülkesi yapmaktadır. Aynı zamanda Almanya’nın belli başlı üniversiteleri her sene alanlarında global ödüllere layık görülüyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri olmasının yanı sıra Avrupa’nın da en eski üniversiteleri Almanya’da bulunmaktadır.

Alman vatandaşı olmayanlar Almanya’da okuyabilmek için vizeye başvurmak zorundadırlar. 90 günü geçecek şekilde “oturum izni” alınmalıdır hem Almanya içi hem de Avrupa’daki Schengen bölgelerinde yasal şekilde dolaşabilmek için. Aynı zamanda bu Avrupa’yı dolaşmak için güzel bir fırsat olacaktır

Başvurduğunuz Alman Üniversitesinden kabul mektubunu aldığınız zaman, Almanya’ya gideceğiniz tarihten 3 ay önce konsolosluğa başvurmanız önerilir.

Uygun Yaşam Ücreti

Öğrenciler için yaşam ücreti yakın ülkelerle karşılaştırılınca oldukça uygundur. Ev kirası almanyadaki en önemli maddi sorundur. Bununla birlikte, başka kiralama yöntemleri ve kira çeşitleri vardır (şehir merkezine yakınlığa göre) ve bunlar genellikle ucuzdur. Oda kiralamak bunun için güzel bir yöntemdir.

Diğer yaşam ücretleri (yemek, ulaşım ücreti ve eğlence) bedeli oldukça düşüktür.

Uluslararası Öğrenciler için İş İmkanları

Alman yasaları yabancı öğrencilerin part-time çalışmasına izin vermektedir. (Haftalık 20 saat veya 1 yılda 120 ful-gün) Yabancı öğrencilerin yüzde 60 eğitimlerinin yanında çalışmaktadır.

Önünüzde çok çeşitli iş imkanları olmasından dolayı eninde sonunda seveceğiniz bir iş bulacaksınızdır. Öğrenciler için işler genelde “özel öğretmenlik, barmenlik, idari personel, bebek bakıcılığı… vb.”

Yeni Dil Öğrenin

Almanya dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahip olmasının yanı sıra Avrupa’da konuşulan en yaygın dillerden biridir. Alman Şirketleri dünyada global lider pozisyonunda bulunup dünyanın her bölgesinde şubeleri vardır.

Alman diline sahip biri olarak işe alım esnasında öne çıkarsınız. Bir diğer avantaj ise dünyada en çok konuşulan diller arasında yer almasıdır.

Kültürel ve Tarihi Miras

Almanya uzun, zengin ve karışık bir tarihe sahiptir. Günümüzde muhtemelen gerçek Alman tarihinin bir çok bölümünü bilmiyorsunuzdur. İnsanlık tarihinin en önemli anlarında başrol oynamıştır.

Yerlileri tarihsel, kültürel ve bilimsel olaylara yön vermiştir. Almanya’da eğitim almak bu tarihsel olayları öğrenmenize ve gözlemleyebilmenize etkili olup unutulmaz anılar toplanmanız sağlayacaktır.

Yukarı