EğitimAL

Kanada
Lisans Programları

Kanada Üniversite EğitimiKanada’da lisans programları 4 yıl olarak sunulmaktadır. Üniversitelerin yanı sıra bazı ‘college’larda da lisans programları mevcuttur.

Kanada’da üniversitelerin birçoğu devlet tarafından finanse edilmektedir, bu nedenle de üniversitelerin eğitim kalitesi birbirine çok yakındır. Öğrenciler istenilen başarıyı elde ettikleri taktirde çok rahatlıkla üniversiteler arası geçiş yapabilirler.

Kanada’da akademik dönem genellikle eylül ayının başında başlar ve haziran başına kadar devam eder. Üniversitelerden bazıları yaz döneminde de 3ncü bir akademik dönem / yaz okulu imkanı sunmaktadır.

Tıp Eğitimi

Kanada’da tıp eğitimi almak isteyen kişiler öncelikle 4 yıllık bir eğitimi tamamlamak durumundadırlar. Temel bilimler alanında özellikle biyoloji alanında eğitim almışsanız ya da pre-medicine denilen tıp öncesi eğitimi tamamlamışsanız ancak tıp fakültelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Bu ilk 4 yılın üzerine 3 yıl daha eğitim alarak tıp doktoru olma hakkına sahip olursunuz. Hangi tıp fakültesinden kabul alacağınız da ilk 4 yılınızda göstermiş olduğunuz başarıya bağlıdır.

Kanada’da 4 yılın sonunda başvuruda bulunurken genel bir tıp eğitimine değil, uzmanlaşmak istediğiniz branşın eğitimine başvuruda bulunursunuz ve mezun olurken ‘pratisyen hekim’ değil, başvuruda bulunduğunuz alanın uzmanı olarak mezun olursunuz.

Tıp eğitimi ile ilgili mevcut sistem tıp ile alakalı diğer bölümler olan diş hekimliği, eczacılık ve veterinerlik için de geçerlidir.

Hukuk Eğitimi

Kanada’da hukuk eğitimi almak isteyen kişiler aynı tıp eğitiminde olduğu gibi öncelikle 4 yıllık bir eğitimi tamamlamak zorundadırlar. Siyaset bilimi, politika, gazetecilik gibi programların yanı sıra yine 4 yıl süre ile sunulan pre-law, hukuk öncesi eğitim de bu 4 yıllık eğitim için alınabilecek eğitimler arasındadır. Bu 4 yıllık programlardan sonra 3 yıl daha okuyarak hukuk diplomasına sahip olabilirsiniz. Hangi hukuk fakültesinden kabul alacağınız ilk 4 yıldaki başarınıza bağlıdır.

Eğer avukat, hakim ya da savcı olmak yerine ‘hukuk danışmanı’ – ‘Law Clerk’ olarak çalışmak isterseniz college’lar bünyesinde ilgili bölümde 3 yıl eğitim alarak danışmanlık diploması alabilirsiniz.

Kanada’da hukuk mezunu olduktan sonra, Türkiye’de direk olarak avukatlık yapmanız mümkün değildir. Bunun için Türk Hukuk Sistemi üzerine verilen dersleri almalı ve zorunlu avukatılık stajını tamamlamalısınız. Almanız gereken fark dersleri yaklaşık olarak 7 ders – 21 kredi kadardır ve 1 yıl kadar sürmektedir.

Mimarlık Eğitimi

Kanada’da mimarlık bölümü tasarımsal değil, daha ziyade teknik bir bölümdür. Bu nedenle de teknik bilgi ve matematik bilgisi mimarlık okumak isteyen kişilerde aranılan bir özelliktir. Bu nedenle mimar olmak isteyen kişiler öncelikle inşaat mühendisliği, teknoloji, üretim gibi alanlarda 4 yıllık bir programı tamamlamak durumundadırlar. Daha sonra master düzeyinde mimarlık programlarına dahil olabilirsiniz.

Yukarı