EğitimAL

Merve Avcı - İngiltere Sertifika Programı


Merhabalar,

Ben Merve Avcı. Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü 2010 mezunuyum. Lisans eğitimimi tamamladıktan hemen sonra yurtdışı eğitim için araştırma yapmaya başladım. Sürekli ertelediğim bir plandı aslında ama daha da fazla erteleyemezdim. Çok fazla bir bilgiye sahip olmadığım için işimin zor olacağını düşündüm ancak hiçte beklediğim gibi olmadı. 

İlk etapta işe, yüz yüze görüşebileceğim yurtdışı eğitim danışmanlık firmalarını araştırmak ile başladım. Birkaç tanesi ile yüz yüze görüştüm ancak EğitimAl, bana en güven veren, ne istediğimi en iyi şekilde analiz eden firma oldu. Yüksek lisans kadar uzun soluklu kalamayacağım için sertifika programlarını tercih etmemi söyleyen, ülke, şehir ve ayıracağım bütçeyi belirledikten sonra önüme farklı seçenekle gelen sabırlı, güler yüzlü ve dinamik danışmanları en iyi yol göstericilerimdi.

Aklımdaki planı en iyi şekilde anladıkları için seçenekler arasında seçim yapmam çokta zor olmadı. En sonunda Bournemouth Business School International’da karar kıldım ve 6 aylık Managament & Business Administration programına kayıt oldum. 

Farklı bir ülkeye gidişin çok fazla evrak, takip, detay istediğini bilmeyen yoktur. Bana bu kısımda düşen sadece bana ait evrakları toplamak oldu. Gerisini danışman kişiler büyük bir özveri ile takip ettiler. Vize işlemleri için yönlendirmelerde bulunup, sorunsuzca bu süreci tamamlamama yardımcı oldular. Tek başıma bu şekilde bir işe kalkışmış olsaydım, tamamlayamadan noktalayabilir ya da bir sorunla karşılaşmam çok büyük bir ihtimal olabilirdi.

Okulu, vizeyi, konaklamayı ayarladıktan sonra artık sadece gideceğim zamanı bekleyecektim. Eylül 2010’da İngilitere – Bournemouth şehrine gittim ve hayatımda bir daha edinemeyeceğim, tecrübeler, arkadaşlıklar, bilgiler edindim. Okul ortamı, hocalar hepsi aslında benim tam da istediğim şekildeydi. Uluslararası bir ortamda, hem dil bilgisini ilerlettiğim hem de profesyonel iş hayatına yönelik önemli bilgiler edindiğim bir 6 aydı benim için. Okulun sağladığı sosyal toplantılar, hocaların daha iyiye gitmen için verdiği geri bildirimler benim için çok değerliydi. 

Üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen hala görüştüğüm arkadaşlarım, her 2 ayda bir mailleştiğim bir ev sahibim, bana referans olabilecek hocalarımın olması iyi ki gitmişim dedirtiyor bana. 

Yurtdışı eğitim ile ilgili böyle bir planınız varsa bence hiç ertelemeyin.  Şimdi bence en iyi zaman.

SevgilerYukarı