Avustralya Dil Okulları

Avustralya oldukça ilginç bir tarihe sahip, bir çok milletin bir arada yaşadığı bir ülkedir ve dünyanın en yaşanılabilir ülkeleri sıralamasında her zaman yüksek bir konuma sahiptir. Ülkenin adını ilk duyduğumuzda aklımıza kangurular, koalalar, timsahlar ve harika doğa aklımıza gelse de tüm bunlardan çok daha fazlasını Avustralya'da bulabiliriz. Aynı şekilde harika plajlara da sahiptir ve tüm gençlerin gitme hayalleri kurduğu bir ülkedir.

Avustralya'yı bu kadar güzel yapan etkenlerin yanında aynı şekilde eğitim olanakları da öğrencilere uygundur ve bir o kadar da kalitelidir. Dışarıdan gelen öğrencilere devlet, geldikleri süreye göre part time ya da full time çalışma izni vermektedir. Bu şekilde öğrenciler haftada 20 saat çalışarak saatte 15 Avustralya Doları kazanabilirler.

Dil okullarında kaliteli eğitimden ödün vermemek amacıyla Avustralya devleti tüm okullara belli kalite standartları getirmiştir ve dil okulları bu standartları tamamladıkları taktirde eğitim verebilmektedir.

Ülke içerisinde görülecek çok fazla doğal güzellik bulunduğu gibi aynı zamanda kültürel olarak da çeşitlilik çok fazladır. Dil okuluna giden öğrenciler bu kültürel çeşitlilik içerisinde, Avustralya'nın şu merkezlerini tercih edebilirler; Sydney, Melbourne, Brisbane, Surfers Paradise, Perth, Cairns, Adelaide'dir.

Neden Avustralya'da Eğitim ?

Çok Kültürlü Ortam : Avustralya'nın çok kültürlü ortamında öğrenciler sadece yurtdışı dil eğitimi almakla kalmaz, aynı zamanda iyi bir hayat deneyimi de elde ederler. Farklı kıtalardan gelen insanlarla tanışarak, diğer kültürlerin hayat tarzları ve kültürlerini de tanırlar. 

Ekonomik Çeşitlilik : Avustralya'da harcama konusunda alternatif çok fazladır. Öğrencilerin de cüzzi rakamlara yemek yiyebileceği restoran, alışveriş merkezleri ve seyahat rotaları bulunmaktadır. Öte yandan, Avustralya Doları, Amerikan Doları ve Sterlin'e göre daha düşüktür. Bu da Avustralya'yı cazip kılan özelliklerden bir tanesidir.

Her Yaş İçin Kurs Tipleri : Çocuklar için yaz kamplarından İş İngilizcesi kursları ve TOEFL, IELTS eğitimlerine kadar bir çok alanda her yaşa hitap eden eğitim seçenekleri bulunmaktadır.

Doğal Güzellikler ve Şehirlerin Canlılığı : Avustralya çok fazla tabiat parkına ev sahipliği yapmaktadır. Her öğrenciye de görmeyi tavsiye ettiğimiz harika bir doğaya sahiptir. Ayrıca büyük şehirlerin hepsinde hayat 7/24 devam etmektedir. Giden öğrenciler kendi ilgi alanlarına göre bir çok aktivite programı ve seyahate katılabilirler.

Çalışma İzni : Avustralya devleti dil okullarına gelen öğrencilere, geldikleri süreye göre çalışma izni vermektedir. Bu sayede öğrenciler dil okulunun yanı sıra çalışabilirler ve saatlik 15-20 USD gibi bir ücret kazanabilirler. Böylelikle Avustralya'da çok daha rahat yaşarlar.

Devlet Kontrollü Dil Okulları : Avustralya'daki tüm dil okulları devlet tarafından denetlenir ve her dil okulunun belli standartları yerine getirmesi gerekir. Bu sayede öğrenciler, Avustralya'ya gittiklerinde kaliteli bir eğitim alacaklarından emin olabilirler.

Avustralya İklimi : Avustralya'da çöl bölgeleri haricinde tüm şehirlerde ılıman iklim hakimdir ve böylece öğrenciler aşırı soğuk ya da sıcak gibi aşırı iklim şartları ile karşılaşmazlar.

Avustralya'daki Kurs Tipleri Nelerdir ?

Avustralya dil okullarında 3 yaşından itibaren tüm yaş gruplar için İngilizce eğitimi bulunmaktadır. Daha küçük çocuklar için aileleri ile beraber gelebilecekleri yaz okulları da bulunmaktadır. Bu eğitimler şu şekilde tanımlayabiliriz;

Genel İngilizce: İngilizce dilini, kelime dağarcığını geliştirmek ve aynı zamanda uluslararası kültürü daha fazla tanımak isteyen kişiler için oldukça uygun bir programdır. Bu programa kayıt yaptıran öğrenciler başlangıç seviyesinden üst seviyeye kadar tüm seviyelerde eğitim alabilirler. Program öğrencilerde dört unsuru geliştirmeye odaklanır. Bunlar; okuma, yazma, dinleme ve konuşma şeklindedir. Kurslar sadece gramer ya da ezbere bilgiye dayalı değil, günlük konuşma dili ile resmi yazı dilinin arasındaki farklara, diyalog tiplerine ve dil ile ilgili stratejileri öğretmeye odaklanır. Ayrıca program saatlerinin esnekliği sayesinde bu kurslara kayıt yaptıran öğrenci boş vakitlerinde bulunduğu şehrin sokaklarını dolaşabilir, görülmesi gereken tarihi yerleri görebilir, dil kursundaki arkadaşlarıyla vakit geçirebilir ya da seyahat edebilir. Bu sayede kişi aldığı eğitimi sadece kursla sınırlandırmaz, yaşam deneyimlerine de aktarır. Böylece en etkin biçimde İngilizce’yi öğrenmiş olur.

Yoğun İngilizce: Bu tip program öğrencinin İngilizce becerisini hızlı, eğlenceli ve etkili bir şekilde ilerletmeye odaklanır. Kelime bilgisi ve gramerin çok daha ötesinde, bu program sayesinde İngilizce sadece öğrenmekle kalınmaz, akıcı bir şekilde konuşma pratiği de kazanılır. Ayrıca bu programın içerisinde iş İngilizcesi, sınav hazırlık programları da bulunmaktadır. Bu da öğrencinin hedeflediği doğrultuda bir İngilizce eğitimi almasına olanak sağlar. Böylece kişi kursu bitirdiği zaman akademik ve profesyonel hayatta da fırsatlarını arttırmış olur.

IELTS Hazırlık Kursları: İngiltere, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Avrupa üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler IELTS’ten yeterli bir puan almak zorundadır. Öğrencinin bu bilgisini ölçen sınavda IELTS’tir. IELTS kursları ile öğrenciler kelime, hızlı konuşma ve gramerin çok daha ötesinde akademik seviyede bir İngilizce eğitimi görürler. Yine IELTS hazırlık programlarında IELTS sınav taktikleri, soru tipleri, okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi unsurlar da pratiklerle gösterilerek pratik yapılır.

TOEFL Hazırlık Kursları: TOEFL, Kuzey Amerika üniversitelerince ve dünyanın çeşitli yerlerindeki üniversiteler tarafından da kabul gören uluslar arası bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Bu kurslarda TOEFL sınavının taktikleri, sınavda iyi bir skor elde edebilmek için gerekli bilgiler verilir ve yine öğrencilere akademik seviyede de olmak üzere okuma, dinleme, konuşma pratikleri yaptırılır. Bunun haricinde dil okullarında online TOEFL simülasyonları da yapılmaktadır. 

İş İngilizcesi Kursları: İş İngilizcesi, kişileri rekabetçi iş dünyasında bir çok kişinin önüne geçirir ve kişilerin profesyonel yaşamlarında büyük kolaylık sağlar. Ayrıca yeni mezunlar için de güçlü bir özgeçmişin olmasını sağlar. İş İngilizcesi kurslarında genel İngilizce kurslarından farklı olarak iş dünyasına yönelik kelime bilgisi, cümle kalıpları, terimler de öğretilir. İş İngilizcesi kurs programlarında kimi zaman dil okulu binasının dışında iş yeri ortamında da dil pratikleri yapılır.

Avustralya'da Yaşam

Avustralya'da dil eğitimine gidecek öğrencilerin en çok merak ettiği ve ilgisini çeken konulardan birisi de Avustralya'da sosyal hayat ve yaşam masraflarıdır. Yaşam ABD veya İngiltere ile kıyaslandığında çok daha rahattır ve maliyetler daha düşüktür. Avustralya Doları'nın değeri Amerikan Doları ve Sterlin'den daha düşük olduğu için ayırdığınız bütçe ile yapacak daha fazla aktivite bulunmaktadır. Aynı şekilde dil okulu tercihinizi hangi şehirde yaparsanız yapın aralarında pek fazla fark olmayacaktır. Avustralya'da öğrenciler Aile Yanı Konaklama ile birlikte dil okulu yurtları veya özel yurtlar da kalabilirler. Ülkede çok geniş konaklama seçeneği olduğundan dolayı fiyat skalası da bir o kadar geniştir. Yani haftalık 200 Dolar'dan 600 Dolar'a kadar geniş bir fiyat seçeneği bulunmaktadır. Bu noktada ayırdığınız bütçe etkili olacaktır.

Konaklama lokasyonları da her açıdan avantajlıdır. Avustralya'nın tüm şehirlerinde şehir içi ulaşım sistemi çok gelişmiştir ve hesaplıdır. Yani bulunduğunuz noktadan şehir merkezine ya da okulunuzun bulunduğu yere çok kolayca ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma sistemi başta karmaşık gelse de, aslında çok basittir. Bu nedenle Avustralya'ya ilk vardığınızda ücretsiz toplu taşıma haritalarından almanızı öneriyoruz.

Avustralya'da yaşamla alakalı olarak bilinmesi gereken bir detay da çalışma iznidir. Avustralya hükümeti öğrenci vizesi alanlar için part time çalışma izni vermektedir. Bu çalışma izniyle öğrenciler günlük cep harçlığını çıkarabilmektedir. Genelde öğrenciler kafe, restoran, dili yeterliyse perakende gibi işlerde çalışabilir. Daha kırsal kesim için konuşacak olursak çiftliklerde de iş bulunabilir. Öğrenciler bu şekilde saatte 15-20 AUD para kazanabilmektedir.

Avustralya'da Yaşam Masrafları

Konaklama : Avustralya'da çok sayıda konaklama tipi mevcuttur. Lokasyonları değişmekle birlikte en çok tercih edilen konaklama tipleri Aile Yanı ve Yurtta Konaklamadır. Ortalama fiyatları ise 250 AUD'dir.

Ulaşım Ücretleri : Aylık ulaşım için tek binimlik seçenek yerine aylık Monthly Pass almanızı öneririz. Bunun fiyatı 130 AUD'dir.

Yeme İçme Maliyetleri : Yeme içme maliyetlerini market alışverişleri de dahil olmak üzere tümden hesaplayacak olursak aylık ortalama 250 AUD olmaktadır.

Kültürel Aktiviteler : Kültürel aktivitelerin fiyatları öğrencinin tercihlerine göre değişmektedir ama ortalama bir fiyat verecek olursak 55-60 AUD olmaktadır.

Toplam : Yukarıdaki tüm maliyetler göz önüne alındığında ve ekstralar da hesaplanırsa ortalama 1500 AUD minimum yaşam masrafı çıkmaktadır. Bu oran artabilir, bu öğrencinin yaptığı seçim ve harcamalara göre değişkenlik gösterecektir.

Avustralya'nın Popüler Lokasyonları Nerelerdir ?

Adelaide : Adelaide, Avustralya'nın en kalabalık beşinci şehridir ve daha önceki yıllarda The Economist tarafından Dünyanın En Yaşanılabilir Şehri ünvanını almıştır. Kültürel niteliği, iklimi, yaşam ücreti, sağlık sistemi çok uygundur ve suç oranı da çok düşüktür. Adelaide'de görülebilecek yerler 1874 tarihinde inşa edilen üniversite, Parlamento ve hükümet binası, Doğa Tarihi Müzesi, St Peter Kilisesi ve St Francis Xavier yapıları bulunmaktadır. Gidebileceğiniz dil okulları ise şunlardır; Kaplan International.

Brisbane : Avustralya'nın en kalabalık üçüncü şehridir. Görülecek yerleri arasında South Bank Parkı, Roma Street Parkı, Botanik Bahçesi, Koala Barınağı bulunmaktadır. Gidebileceğiniz bazı dil okulları ise şunlardır; LSI, Embassy English, BROWNS.

Melbourne : Avustralya, Victoria eyaletinin başkentidir ve Avustralya'nın en kalabalık ikinci şehridir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi günümüzde de dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında gösterilmektedir. Bu açıdan suç oranı oldukça düşüktür ve kültürel nitelik, iklim, yaşam ücreti, sağlık imkanları oldukça gelişmiştir. Gidebileceğiniz dil okullarından bazıları şunlardır; Kaplan International, Embassy English, ILSC, Eurocentres.

Sydney : Sidney Avustralya'nın en eski yerleşim merkezlerinden birisidir. Ekonomik açıdan Avustralya'nın en gelişmiş şehridir. Bir çok kişi Sidney'i Avustralya'nın başkenti zannetmektedir ama burası başkent değildir. Asıl başkent Canberra'dır. Gece hayatı oldukça renklidir ve şehir 7/24 canlıdır. Şehir içi toplu taşıma her saat çalışmaktadır. Görülebilecek yerleri; Sidney köprüsü, Sidney Opera Evi, 305 metre yüksekliğindeki Sidney Kulesi ve Darling Limanı'dır. Gidebileceğiniz dil okullarından bazıları şunlardır; Eurocentres, Embassy English, ILSC, Kaplan International.

Avustralya'da ve Havalimanında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Uçuş esnasında, havalimanında ve ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun. Türkiye'de TC kimliğiniz ne kadar önemliyse, yurtdışında da pasaportunuz o kadar önemlidir.
 2. Avustralya'nın priz sistemi ile Türkiye'nin priz sistemi birbirinden farklıdır. Bu sebeple Türkiye'de yurt içinden bir dönüştürücü almanız yararınıza olacaktır. Dönüştürücüyü de mümkünse Türkiye'den almanızı öneriyoruz.
 3. Avustralya'ya gitmeden önce paranızı Avustralya Doları'na çevirme işlemini Türkiye'de yurt içinde yapmanız sizin için daha karlı olur.
 4. Uçağa binerken pasaportunuz ve evraklarınız kesinlikle yanınızda olsun.
 5. Sivil havacılık kanunlarına aykırı olan maddeleri kesinlikle bavulunuzda bulundurmayın. Örneğin; kibrit, çakmak, delici ve kesici alet, silah vs.
 6. Avustralya'ya Türkiye'den genelde aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Aktarma noktalarında uçaktan indikten sonra tabelaları takip ederek uçağınızın kalkacağı kapıya ulaşabilirsiniz.
 7. Avustralya gümrüğünde polis size nerede kalacağınızı, ne için geldiğiniz gibi sorular sorabilir. Bunlar rutin ve normal sorulardır. Rahatlıkla cevaplayabilirsiniz.
 8. Gümrüğü geçtikten sonra bavul alma kısmına geleceksiniz. Bavulunuzun hangi banttan geleceğini tabelalardan öğrenebilirsiniz. Eğer bavulunuz gelmezse hiç panik yapmayın, kimi zaman uluslararası aktarmalı uçuşlarda bavullar kaybolabilir. Bu çok normal bir durumdur. Hiç panik yapmadan, havalimanındaki kayıp bavul bölümüne bildirimde bulunun. En geç 2 gün içerisinde bavulunuz size teslim edilecektir.
 9. Bavul işlemlerinizi de hallettikten sonra şehir merkezine ya da konaklayacağınız yere gitmek için hemen çıkış noktalarındaki otobüs, taksi ya da treni kullanabilirsiniz. Eğer okulunuzdan transfer hizmeti talep ettiyseniz transfer görevlilerinden birisi sizi karşılayacaktır.
 10. Şehrin istasyonlarında ya da havalimanında Tourist Information noktaları bulunmaktadır. Bu noktalardan kendinize bir şehir haritası edinmenizi öneriyoruz. Yön bulmak için telefondaki harita uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Ancak harita kullanmanız hem şehirdeki yön kabiliyetinizi geliştirecek, hem de şehre uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
 11. Ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun ve üstünüzde korunaklı gördüğünüz bir yerde dursun. Bunun haricinde çok fazla nakit para taşımayın, sadece ihtiyacınız kadar nakit para üzerinizde bulunsun.

 

Avustralya Okulları

Dil Programları

Hafta ve Fiyatlar(Kanada Doları türündendir)

Kayıt
Ücreti

Konaklama Yerleştirme
Ücreti

Konaklama
Haftalık
Fiyat

Havaalanı
Karşılama

 
 

Şehir

Okul

 

4

8

12

24

48

Aile Yanı

Yurt

 

Brisbane

ILSC

Genel İngilizce Kursu

920

1840

2760

5520

11040

230

240

259

390

160

 

Yoğun İngilizce Kursu

1000

2000

3000

6000

12000

 

Embassy
English

Genel İngilizce Kursu

1580

3160

4560

-

-

230

250

273

329

146

 

Yoğun İngilizce Kursu

1760

3520

5100

9960

19920

 

IELTS Hazırlık Kursu

1760

3520

5100

9960

19920

 

LSI

Genel İngilizce Kursu

900

1800

2580

-

-

225

235

230

285

110

 

Yoğun İngilizce Kursu

1040

2080

3120

5760

11040

 

IELTS Hazırlık Kursu

1360

2720

3960

-

-

 

Melbourne

Kaplan
Internat.

Yoğun İngilizce Kursu

1700

3400

5100

9720

-

250

250

305

325

165

 

IELTS Hazırlık Kursu

1700

3400

5100

9720

-

 

Embassy
English

Genel İngilizce Kursu

1720

3440

4800

-

-

230

250

294

-

180

 

Yoğun İngilizce Kursu

1980

3960

5760

10800

21600

 

IELTS Hazırlık Kursu

1980

3960

5760

10800

21600

 

ILSC

Genel İngilizce Kursu

1000

2000

3000

6000

12000

230

240

287

350

150

 

Yoğun İngilizce Kursu

1160

2320

3480

6960

13920

 

Sydney

Embassy
English

Genel İngilizce Kursu

1720

3440

4800

-

-

230

250

310

294

150

 

Yoğun İngilizce Kursu

1980

3960

5760

10800

21600

 

IELTS Hazırlık Kursu

1980

3960

5760

10800

21600

 

ILSC

Yoğun İngilizce Kursu

1000

2000

3000

6000

12000

225

220

273

350

160

 

IELTS Hazırlık Kursu

920

1840

2760

5520

11040

 

Kaplan
Internat.

Yoğun İngilizce Kursu

1740

3480

5220

9960

-

250

250

305

370

165

 

IELTS Hazırlık Kursu

1740

3480

5220

9960

-

 

Adelaide

Kaplan
Internat.

Yoğun İngilizce Kursu

1600

3200

4800

8880

-

250

250

280

190

145

 

IELTS Hazırlık Kursu

1600

3200

4800

8880

-

 

 


Bilgi İstek Formu