EğitimAL

Güney Afrika
Güney Afrika, resmi adıyla Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika'nın en güney ülkesidir. Güney Atlantik ve Hint Okyanusları boyunca uzanan Güney Afrika'nın 2.798 kilometre kıyı şeridi ile güneye sınırlıdır; kuzeyinde Namibya, Botsvana ve Zimbabve; doğu ve kuzeydoğuda Mozambik ve Eswatini (Svaziland) yer alır. Güney Afrika yüz ölçümü açısından en büyük 24. Ülkesi konumundadır ve 58 milyon nüfusu ile de aynı zamanda dünyanın 24. en kalabalık ulus dur.

Güney Afrika, çok çeşitli kültürleri, dilleri ve dinleri kapsayan çok ırklı bir toplumdur. Çoğulcu yapısı, anayasanın dünyadaki dördüncü en yüksek sayı olan 11 resmi dili tanımasına yansıyor. Bu dillerden ikisi Avrupa kökenlidir: Afrikaans Hollandaca'dan geliştirilmiştir ve en renkli ve beyaz Güney Afrikalıların ilk dili olarak hizmet vermektedir; İngilizce, İngiliz sömürgeciliğinin mirasını yansıtıyor ve yaygın olarak konuşulan ilk dil olarak dördüncü sırada olmasına rağmen, genel ve ticari hayatta yaygın olarak kullanılmaktadır.

1994'ten bu yana, tüm etnik ve dil grupları ülkenin bir parlamenter cumhuriyeti ve dokuz vilayeti kapsayan liberal demokrasisinde siyasi temsilde bulundular. Güney Afrika, özellikle ırk ayrımının ardından ülkenin çok kültürlü çeşitliliğini tanımlamak için "gökkuşağı ülkesi" olarak adlandırılmaktadır. Ekonomisi Afrika'nın ikinci, dünyanın 33'üncü büyük ekonomisidir.

Güney Afrika’da 2007 verilerine göre yetişkin okuma yazma oranı %88,7'dir. Güney Afrika'da ilkokuldan başlayarak üç kademeli bir eğitim sistemi, ardından da (akademik) üniversiteler ve teknoloji üniversiteleri şeklinde bir eğitim sistemi bulunmaktadır. Öğrencilerin 1. sınıftan 12. sınıfa kadar on iki yıllık örgün eğitimi vardır. 12. sınıfın sonunda genel bir sınav yapılır ve sınav başarısına göre üniversiteye devam edilir.

Güney Afrika'daki devlet üniversiteleri üç türe ayrılır: teorik olarak üniversite dereceleri sunan geleneksel üniversiteler; Teknolojinin üniversiteler ve her iki tür yeterlilik sunan kapsamlı üniversiteler. Güney Afrika'da 23 devlet üniversitesi vardır: 11 geleneksel üniversite, 6 teknoloji üniversitesi ve 6 kapsamlı üniversite.

2004 yılında Güney Afrika, yükseköğretim sistemini yeniden biçimlendirmeye, küçük üniversiteleri daha büyük kurumlarla birleştirmeye ve tüm yükseköğretim kurumlarını "üniversite" olarak yeniden adlandırmaya başladı. 2015 yılı itibariyle, 1.4 milyon yüksek öğrenim öğrencisi 1999'da yürürlüğe giren bir burs programından yararlanmıştır.

Güney Afrika üniversite eğitimi dışında çok uygun fiyatlar ile İngilizce dil kursu alabileceğiniz birçok okula da sahiptir.

Yukarı