EğitimAL

Avustralya
Avustralya'da eğitim, okul öncesi eğitim, ilköğretim ardından orta öğretim (lise), yükseköğretim ve yetişkin eğitimini kapsar. Düzenleme ve eğitimin finansmanı öncelikle Devletleri sorumluluğundadır.

Avustralya'da eğitim, eyalet veya bölgeye göre beş, altı ile on beş-on yedi yaşları arasında zorunludur. İlk ve orta öğretim için, devlet okulları Avustralyalı öğrencilerin yaklaşık yüzde 60'ına eğitim vermektedir. 1995 yılında uygulanan Australian Qualifications Framework tarafından desteklenen Avustralya, yüksek öğrenim, mesleki eğitim ve öğretim ve okul temelli eğitimi kapsayan ulusal bir yeterlilikler sistemini benimsemiştir. İlk ve orta dereceli okullar için ulusal bir Avustralyalı Müfredat giderek geliştirilmiştir ve 2010 yılından bu yana uygulanmaktadır. Avustralya'da 42 üniversite bulunmaktadır bunların 40’ı Avustralya üniversitesi (37 kamu ve 3 özel) ve 2’si uluslararası özel üniversitedir.

Avustralya uluslararası öğrencilere eğitim konusunda lider ülkelerden biridir ve ABD ve Birleşik Krallık'tan sonra, üçüncü sırada yer alır. Avustralya, 2019 yılı rakamları ile üniversitelerine ve meslek kuruluşlarına kayıtlı 812.000 uluslararası öğrenciyle büyük bir farkla dünyadaki kişi başına en yüksek uluslararası öğrenci oranına sahip ülkesi olmuştur.

BM 'nin İnsani Gelişme Endeksi'nde 0.929 puana sahip Avustralya 2018 yılında, dünyadaki en yaşanabilir ikinci ülkesi konumundadır.

Türkiye’ye en uzak ülkelerden biri olan Avusturalya, diğer yandan muhteşem plajları, doğası, ılıman iklim yapısı ile özellikle daha uzun süreli İngilizce öğrenimi için en ideal ülke olabilir. Avustralya’da ticaretin merkezi olan en büyük şehir Sydney, Avrupa şehirlerini andıran mimarisi ve tramvay hattının sunduğu ulaşım kolaylığı ile Melbourne ve birçok milli park ve pek çok aktivite ile iyi zaman geçirebileceğiniz Brisbane, Avustralya’da İngilizcesini geliştirmek isteyen öğrencilerin ilk tercih ettiği şehirlerdir.

En kısa süre olarak 4 haftadan başlayan öğrenim alma imkânınız olsa da Avustralya için ideal olan en az 12 hafta ve üzeri eğitimi tercih etmek uçak bileti maliyetlerini göz önünde bulundurunca daha akılcı olacaktır. Avustralya’nın bir diğer avantajı da yasal olarak 3 ay ve üzeri dil eğitimi programları süresince hafta 20 saat yasal çalışma imkânı, Avustralya dolarının kur avantajı, festivaller, iklimin avantajı, plajları ile de daha çok sosyalleşmek için sunarken daha ekonomik eğlenerek ve çalışacağınız part-time iş ile de bütçenize öğrenci olarak siz de katkıda bulunabilirsiniz.

 

 

Yukarı