EğitimAL

Amerika
Lisans Programları

Amerika'da Üniversite EğitimiAmerika’da lisans programları 4 yıl olarak sunulmaktadır.

Amerika’da özel ve devlet olmak üzere yaklaşık 6000 tane üniversite mevcuttur. Amerikan Üniversiteleri birçoğumuzun da bildiği gibi dünya sıralamalarında hep en üstlerde yer alırlar ancak tüm üniversitelerin kaliteleri aynı seviyede değildir.

Amerika’da akademik dönem genellikle ağustos ayının son haftasında başlar ve mayıs ayına kadar devam eder. Üniversitelerden bazıları yaz döneminde de 3ncü bir akademik dönem / yaz okulu imkanı sunmaktadır.

Amerikan üniversitelerinin başvuru tarihleri yaklaşık olarak 1 yıl önce açılır ve başvurular aralık itibari ile kapanmaya başlar. Bu nedenle erkenden işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz.

Amerika’da lisans başvurusunda bulunurken birçok üniversite öğrencilerden SAT ya da ACT sınav skoru istemektedir.

Amerika’da üniversitelerin bir kısmı başvuru sırasında tüm evraklarınızın hazır olmasını ister. Bu sebepten SAT / ACT ve TOEFL / IELTS sınavlarını başvuru sürecinden önce alırsanız, başvurunuz sırasında herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmamış olursunuz.

Amerika’da Tıp Eğitimi

Amerika’da tıp eğitimi almak isteyen kişiler öncelikle 4 yıllık bir eğitimi tamamlamak durumundadırlar. Temel bilimler alanında özellikle biyoloji alanında eğitim almışsanız ya da pre-medicine denilen tıp öncesi eğitimi tamamlamışsanız ancak tıp fakültelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Bu ilk 4 yılın üzerine 3 yıl daha eğitim alarak tıp doktoru olma hakkına sahip olursunuz. Hangi tıp fakültesinden kabul alacağınız da ilk 4 yılınızda göstermiş olduğunuz başarıya bağlıdır.

Amerika’da 4 yılın sonunda başvuruda bulunurken genel bir tıp eğitimine değil, uzmanlaşmak istediğiniz branşın eğitimine başvuruda bulunursunuz ve mezun olurken ‘pratisyen hekim’ değil, başvuruda bulunduğunuz alanın uzmanı olarak mezun olursunuz.

Tıp eğitimi ile ilgili mevcut sistem tıp ile alakalı diğer bölümler olan diş hekimliği, eczacılık ve veterinerlik için de geçerlidir.

Amerika’da Hukuk Eğitimi

Amerika’da hukuk eğitimi almak isteyen kişilerin öncelikle 4 yıllık bir eğitimi tamamlamaları gerekmektedir. Siyaset bilimi, politika, gazetecilik gibi programların yanı sıra yine 4 yıl süre ile sunulan pre-law, hukuk öncesi eğitim de bu 4 yıllık eğitim için alınabilecek eğitimler arasındadır. Bu 4 yıllık programlardan sonra 3 yıl daha okuyarak hukuk diplomasına sahip olabilirsiniz. Hangi hukuk fakültesinden kabul alacağınız ilk 4 yıldaki başarınıza bağlıdır.

Amerika’da hukuk mezunu olduktan sonra, Türkiye’de direk olarak avukatlık yapmanız mümkün değildir. Bunun için Türk Hukuk Sistemi üzerine verilen dersleri almalı ve zorunlu avukatılık stajını tamamlamalısınız. Almanız gereken fark dersleri yaklaşık olarak 7 ders – 21 kredi kadardır ve 1 yıl kadar sürmektedir.

Amerika’da Mimarlık Eğitimi

Amerika’da mimarlık bölümü bizdekinin aksine daha teknik bir bölümdür; teknik bilgi ve matematik bilgisi mimarlık okumak isteyen kişilerde aranılan bir özelliktir. Bu nedenle mimar olmak isteyen kişiler öncelikle inşaat mühendisliği, teknoloji, üretim gibi alanlarda 4 yıllık bir programı tamamlamak durumundadırlar. Daha sonra master düzeyince mimarlık programlarına dahil olabilirsiniz.

Yukarı