EğitimAL

Avusturya
Avusturya resmi olarak Avusturya Cumhuriyeti Orta Avrupa'nın güney kesiminde denize kıyısı olmayan bir Doğu Alp ülkesidir. Viyana, Avusturya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Avusturya dokuz federe eyaletten oluşur. Kuzeybatısında Almanya, kuzeyde Çek Cumhuriyeti, kuzeydoğuda Slovakya ve Macaristan, güneyinde Slovenya ve İtalya, batısında İsviçre ve Liechtenstein ile sınırları bulunmaktadır. Avusturya yaklaşık 9 milyon nüfusa sahiptir. Almanca ülkenin resmi dili iken, birçok Avusturyalı çeşitli Bavyera lehçelerinde iletişim kurmaktadır.

Avusturya, doğrudan seçilmiş bir Federal Cumhurbaşkanı'nın devlet başkanı ve bir Başbakan'ın federal hükümet başkanı olarak görev aldığı parlamenter bir demokrasi ile yönetilir. Başlıca Avusturya kentleri Graz , Linz , Salzburg ve Innsbruck tur. Avusturya, kişi başına düşen GSYİH ile sürekli olarak dünyanın en zengin 20 ülkesi arasında yer almaktadır. Ülke yüksek bir yaşam standardına sahiptir ve 2018'de İnsani Gelişme Endeksi ile dünyada 20. sırada yer almıştır. Viyana, yaşam kalitesi göstergeleri konusunda uluslararası değerlendirmelerde en üst sırada yer almaktadır. Avusturya, 1955'ten beri Birleşmiş Milletler üyesi ve 1995 yılında Avrupa Birliği'ne katıldı. AGİT ve OPEC'e ev sahipliği yapıyor ve OECD ve Interpol kurucu üyesi. Avusturya ayrıca 1995 yılında Schengen Anlaşmasını imzaladı , ve 1999 yılında euro para birimini kabul etti.

Avusturya Cumhuriyeti'nin ücretsiz ve devlet okulu sistemi vardır ve dokuz yıllık eğitim zorunludur. Zorunlu eğitimin dört yıllık kısmı ilkokulda (Volksschule), dört yılı ortaokul (Hauptschule / Neue Mittelschule) veya daha akademik bir lise olan (Gymnasium) tamamlamaları zorunludur. Çıraklık yapmak isteyen öğrencilerin ek olarak bir yıl boyunca bir politeknik enstitüye (Polytechnische Schule) gitmeleri gerekir. Çıraklık pozisyonunu bulduktan sonra üç yıl boyunca meslek okuluna (Berufsschule) gitmeleri gerekir. Bu üç yılın sonunda bir sınava girmek zorundadırlar, bu sınav bir nevi final sınavıdır. (Lehrabschlussprüfung).

Lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, bir yüksek öğrenim kurumunda (Höhere Schule) veya yüksek öğrenim giriş yeterliliğine sahip bir meslek okulunda (Berufsbildende Höhere Schule) dört ila beş yıl tamamlamak zorundadırlar. Bu okulların çoğu bir giriş sınavı gerektirir veya son diplomanızda yüksek notlar ister. Bu yükseköğretim kurumlarına giriş sınavlıdır (Matura), ancak bazı bölümler ek sınavlar gerektirebilir örneğin tıp gibi.

Avusturya'nın 23 devlet okulu ve 13 özel üniversite bulunur, okullar yüksek derecede özerkliğe sahiptir ve kapsamlı bir program yelpazesi sunmaktadır. 1365 yılında kurulan Viyana Üniversitesi, Avusturya'nın en eski ve en büyük üniversitesidir.

Üniversite eğitimi dışında birçok dil okuluna da ev sahipliği yapan ülke ülkemize yakın oluşu ve güvenli ve rahat yaşam tarzı ile yurtdışı eğitim düşünenler için iyi bir alternatif olarak görünüyor.

Yukarı