EğitimAL

İngiltere'de Üniversite Eğitimi


İngiltere Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimi denilince akla ilk gelen ülkelerden biri İngiliz dilinin anavatanı olan İngiltere’dir. Oxford ve Cambridge gibi dünyaca ünlü üniversitelere ev sahipliği yapan ülke, dünya çapında tanınan eğitim kalitesi ve mezuniyet sonrası yaratmış olduğu kariyer imkanlarıyla birçok ülkenin önüne geçmektedir.

Türkiye’deki eğitim sistemiyle İngiltere’deki eğitim sistemi paralellik göstermediğinden çoğu üniversite öğrencilerin lisans eğitiminden önce Foundation eğitimi almasını istemektedir. Bu süreçte öğrenciler bölümlerini destekleyici sosyal ve fen alanlarında dersler alarak notlarını yükseltebilir ve İngilizce bilgilerini de pekiştirmiş olurlar. Diğer yandan Türkiye’de IB eğitimi başarıyla tamamlamış öğrenciler Foundation eğitimini almadan direk birinci sınıftan eğitimlerine başlayabilirler. Bununla birlikte İngiltere’de lisans eğitimi 3 yıl sürdüğü için diğer ülkelere göre öğrenciler eğitimlerini önceden tamamlama imkanına sahiptirler.

Yüksek kalitede akademik eğitimin yanı sıra İngiltere öğrencilere, tarih, sanat, müzik, spor ve tiyatro alanında deneyimleyebilecekleri olanaklar ve etkinlikler sunmakta ve eğitim hayatlarının dışında kendilerini sosyal anlamda da geliştirebilmelerini sağlamaktadır.

Tarihle modernizmin harmanlandığı bir yapıya sahip olan ülke, gerek mimari yapısı gerekse sahip olduğu müze ve sanat galerileriyle öğrencilerin ufkunu geliştirebilmeleri ve farklı bakış açılarına sahip olmaları için fırsat yaratmaktadır.

İngiltere’de Oxford, Cambridge, Londra, Brighton ve Manchester gibi birçok üniversite şehri bulunmaktadır. Bu şehirlerde öğrenciler dünyaca ünlü tanınmış ve alanlarında ön sıralarda gelen hocalardan eğitim almakta ve son teknolojiyle donatılan amfilerde eğitim görmektedirler. Özellikle lisans sonrası master eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerin hocalarından alacağı referansları mezuniyet sonrası hedeflerine ulaşmalarında ve başvuru aşamasında kritik bir rol oynamaktadır.

İngiltere Üniversiteleri


Yukarı