EğitimAL

Sertifika Diploma Programları


Sertifika ve diploma programları; özellikle kısıtlı zamanı olan, mesleki alanlarda kısa bir dönem içerisinde uzmanlaşmak isteyen, kariyer hedefli programlardır. İyi bir kariyer hedefleyerek rakiplerinin önüne geçmek isteyen mezunlar için en uygun programlar arasında yer alan bu programlar, özellikle son yıllarda en çok tercih edilen eğitim programları arasında yer almaktadır. Sertifika ve diploma programları tamamen pratiğe yönelik programlar olup, kişiyi mesleki anlamda uzmanlaştırmaktadır. Süreleri genel olarak master programlarına göre çok daha kısa sürelidir. Programlar 4 haftadan 1,5 yıla kadar uzanır ve hemen hemen her dalda herkese uygun seçenekler sunabilmektedir. Sertifika programlarının sağladığı en önemli avantajlar; uygulamalı eğitimler vermesi, master programlarına kıyasla daha ekonomik olması, master programlarında olduğu gibi çalışma ve staj imkanları sağlaması ve master programlarına göre daha rahat kabul şartları sağlaması diyebiliriz.

Programı tamamlayan kişiler istekleri doğrultusunda staj yapabilir, ya da bazı ülkelerin tanımış olduğu 1 yıllık çalışma izinlerinden faydalanabilir, böylelikle eğitim aldıkları alanda iş deneyimi kazanıp, ülkelerine bu alanda tecrübe sahibi olarak dönem şansına erişebilirler.

Bu programlarının tercih edilme sebeplerinden en başta gelen etkenlerden bir tanesi de master programlarına göre daha ekonomik olmalarıdır. Master programı için yeterli bütçeye veya zamana sahip olamayan kişiler için sertifika ve diploma programları çok daha uygun gelebilmektedir.

Sertifika programlarının sağladığı en önemli avantajlar; uygulamalı eğitimler vermesi, master programlarına kıyasla daha ekonomik olması, master programlarında olduğu gibi çalışma ve staj imkanları sağlaması, master programlarına göre daha rahat kabul şartları sağlaması diyebiliriz. Amerika Birleşik Devletlerinde tercih edilen sertifika programlarının avantajlarından biri ise üst düzey üniversitelerde eğitimALma ve eğitim sonrası staj imkânıdır.

 

Uluslararası Mali Müşavirlik Sertifikası (ACCA - Association of Chartered Certified Accountants)

Günümüzde en geçerli mesleklerin başında gelen finans ve muhasebe gibi mesleklerde çok ulusal veya çok uluslu firmalarda çalışabilmek için belli yetkinliklere sahip olmak gerekmektedir. Böylece bu tip kurum ve kuruluşlarda müşavirlik yapmak geliri en yüksek kariyer imkânlarından biridir. Kendini iyi yetiştirmiş, yetkinlik sertifikalarına sahip olan bir müşavir ulusal ve çok uluslu firmalarda CFO (Chief Financial Officer) olmaya giden yolda büyük bir adım atmış olur.

Günümüzde yerel düşünmek, yerel yetkinleşmek yeterli değildir. Bu nedenle uluslararası akredite veya uluslararası yetkinlik veren kurumlar önem kazanmaktadır. İşte bunlar içerisinde size uluslararası finans uzmanı, uluslararası müşavirlik alanında yetkinlik kazandıracak 3 sertifika bulunmaktadır; ACCA, CIMA ve CFO...

ACCA sertifika programları iki ülkede de alınan ders sayısına göre 6 ay ile 2.5 yıl arasında sürüyor. Üniversitelerin finans, ekonomi ve işletme gibi bölümlerinde okuyan öğrenciler daha az sayıda ders seçerken, farklı alanlardan gelen öğrenciler eğitimin tamamını seçmektedir.ACCA programlarına katılım için:

- IELTS 4.5 düzeyinde İngilizce seviyesi, ( başlangıç düzey için )
- Lise mezuniyeti yeterlidir.

2.5 yıl süren ACCA programları ise eğitimAL ile İngiltere'de ve, Kanada'da sunulmaktadır.

İngilizce eğitmenleri ve eğitmen adaylarına yönelik tasarlanıp "teacher training" programları altında sunulan bu programlar; İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya'da pek çok farklı okul tarafından düzenlenmektedir. Hemen her ay başlanabilen full-time programlar sayesinde katılımcılar, kısa zamanda İngilizce öğretmenliğinin farklı alanlarında yeni yaklaşımları öğrenir ve uygulama olanağı bulabilir. TESOL, TEFL ve CELTA programları genelde 2-24 hafta arası devam eder.

Bu programlara İngilizce öğretmenliği, İngiliz veya Amerikan dili edebiyatı gibi alanlarda okuyan öğrenciler ile mezunlar katılabilir. Ayrıca, kariyer olarak İngilizce öğretmenliği hedefleyen ve bu konuda deneyim sahibi ve ileri seviyede İngilizce dil bilgisine sahip kişilerde bu programlara katılabilir.

TESOL veya TEFL sertifika programları olarak adlandırılan bu kurslara ek olarak aşağıdaki gibi spesifik alanlarda da kurslar verilmektedir; Celta Certificate, Tesol Update, Delta Diploma, Education Management SkillsTraining the Trainer Classroom Skills for Primary School Teachers veya Secondary School Teachers, Teaching Business English, Language Development and Teaching Skills, Teaching Knowledge Skills, Practical Teacher, Current Trends, Brush up Your English, Advanced Language and Culture, Teaching Young Learners, Practical Methodology, New Trends, Teaching Business English, Teaching Pronciation and Intonation ect...

Programlara başvurular eğitim başlangıç tarihlerinden en az 8 hafta öncesi yapılmalıdır. Başvuru sırasında başvuru formu ile birlikte bir CV ve “Essay” okullar tarafından istenmektedir. Okullar genelde kabul vermek için başvuru adayları ile mülakat talep ederler.

Yukarı