EğitimAL

Kanada'da Lise Eğitimi Hakkında A'dan Z'ye Rehber | Eğitim Sistemi ve Fiyatlar

Kanada Lise Eğitimi

Kanada’da lise eğitimi zaman olarak Türkiye’yle paralellik göstermekte ve 4 yıl sürmektedir. Ancak müfredat bakımında eğitim kalitesinin yüksekliği ve üniversitede eğitim almak istediği alanda öğrenciyi liseden itibaren hazırlaması ve ders programının öğrencinin hedefleri doğrultusunda oluşturulması öğrencileri akademik anlamda öne geçirmektedir. Kanada'da lise eğitimi almanın avantajlarını daha detaylı incelemek için Kanada'da Lise Eğitiminin Avantajları yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca Kanada liselerinden üniversitelere sınavsız geçiş yazımızı da inceleyebilirsiniz.
Üniversite sınav stresinden kurtulup yurtdışında eğitiminize devam etmek ve yapacağınız üniversite başvurularında lise diplomanızın YÖK’de dahil tüm dünya tarafından tanınıyor olmasını istiyorsanız Kanada en iyi seçeneğiniz olacaktır.
 
 

Kanada'da Lise Çeşitleri Nelerdir? Devlet okulu mu yoksa Özel okul mu tercih etmeliyim?

Kanada’da alabileceğiniz 2 farklı lise eğitimi vardır. Devlet okulları ve özel okullar. Devlet okullarında eğitim almak isteyen öğrenciler başvurularını her bir şehirde bulunan ve Board olarak adlandırılan kurumlara yaparlar ve başarı durumlarına göre kurumun bağlı olduğu liselere gitme hakkına sahiptirler. Özel liselerde ise böyle bir durum yoktur. Seçeceğiniz okula direk başvurunuzu yapıp okulun kontenjanı doğrultusunda kabul edilirsiniz. Ancak ister devlet ister özel okulu seçin alacağınız eğitim kalitesi eşit ve sonderece yüksektir. Bu sebeple, Kanada’da lise eğitimi demek üniversiteye gelmeden ana diliniz gibi İngilizce konuşmak, birçok farklı ulustan arkadaşlar edinmeniz, okullarda ilgi alanınıza göre katılabileceğiniz çeşitli kulüpler sayesinde kendinizi tanıyabilmeniz ve geleceğiniz hakkında doğru kararlar verebilmeniz demektir. Dilerseniz daha detaylı bilgiye Kanada Lise Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımızdan ulaşabilirsiniz. İngilizce seviyeniz yeterli düzeyde değilse Kanada liseleri için hazırlık programlarına göz atabilirsiniz.

Kanada Liselerinde Hangi Bölümleri Okuyabilirim?

Kanada'daki lise eğitimi ülkemizden farklı olarak, öğrencilerin üniversitede almak istedikleri eğitime göre değişiklik gösteren, modern derslerden oluşur ve ana başlıkların içerikleri genişletilerek öğrencilere ders olarak sunulur. Sunulan bu dersler, fen bilimleri, sosyal bilimler, sanat, sağlık ve spor gibi daha bir çok ana başlıktan oluşur. Örnek verecek olursak, fen bilimlerini seçmiş bir öğrenci, biyoloji, kimya, fizik ve çevre bilimi gibi derslern oluşan bir müfredata dahil olur. Böylelikle öğrencinin tercih etmiş olduğu bölümden çok daha fazla ders alması sağlanır ve uzmanlaşmaya daha erken yaşta başlanır. 

Kanada Lise Değişim Programı Başvuru Dönemi & Tarihleri

Kanada lise değişim programı için güz ve bahar dönemi olarak iki başvuru dönemi vardır. Bahar dönemi başvuruları her yılın Eylül ayında başlar ve Aralık sonuna kadar devam eder. Güz dönemi için ise başvurularınız yine Eylül ayından başlayarak yapabilirsiniz ve kontenjan durumuna göre Haziran sonuna kadar yapabilirsiniz.

Güz Dönemi

Bahar Dönemi

Başvuru Başlangıç

Başvuru Bitiş

Başvuru Başlangıç

Başvuru Bitiş

Eylül

Haziran 

Eylül

Aralık

 

Kanada'da Lise Ücretleri Ne Kadardır?

Kanada'da lise ücretleri eyaletlere göre değişiklik göstermektedir. Tercih edilecek eyalete göre lise ücretleri yıllık 13.000 CAD seviyesinden başlar ve üst sınır olarak yine tercih edilecek eyalete göre, 60.000 CAD seviyelerine kadar çıkar. Örnek vermek gerekirse; nüfusun yoğun olduğu ve Vancouver gibi bilindik şehirleri bünyesinde bulunduran British Columbia eyaleti için lise ücretleri 24.000 ile 60.000 CAD arasındadır. Benzer şekilde Kanada'nın en kalabalık şehri olan Toronto'yu bünyesinde bulunduran Ontario eyaleti için lise ücretleri ise 20.000 ile 50.000 CAD arasındadır. 

 

Kanada'da Lise Eğitimi İçin Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Okulların sunmuş olduğu aile yanı konaklamalar, öğrencilerin kendi ailelerinden uzakta yaşamış oldukları zorlukları minimuma indirmekte ve onlara güç vermektedir. Her ay belirli denetimlerden geçen aileler, yanında kalan öğrencilerin yemek ihtiyaçlarını karşılamakta, onlara Kanada kültürünü yaşatmakta ve düzenli olarak İngilizce pratik yapmalarını sağlamaktadır. Farklı olarak dileyen öğrenciler ise kampüs ortamında okulların anlaşmalı olduğu yurtlarda yaşıtları ve arkadaşlarıyla birlikte kalabilirler. Böylelikle diğer öğrencilerin kültürlerini tanıyabilir ve sosyal anlamda kendilerini geliştirebilirler.

 
Kanada'da lise eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak için bilgi istek formumuzu doldurabilirsiniz ve aşağıdan resmi temsilcisi olduğumuz Kanada liselerini inceleyebilirsiniz.

Kanada Liseler


Yukarı