Kanada'da Lise Eğitimi


Kanada Lise Eğitimi

Üniversite sınav stresinden kurtulup yurtdışında eğitiminize devam etmek ve yapacağınız üniversite başvurularında lise diplomanızın YÖK’de dahil tüm dünya tarafından tanınıyor olmasını istiyorsanız Kanada en iyi seçeneğiniz olacaktır.

Kanada’da lise eğitimi zaman olarak Türkiye’yle paralellik göstermekte ve 4 yıl sürmektedir. Ancak müfredat bakımında eğitim kalitesinin yüksekliği ve üniversitede eğitim almak istediği alanda öğrenciyi liseden itibaren hazırlaması ve ders programının öğrencinin hedefleri doğrultusunda oluşturulması öğrencileri akademik anlamda öne geçirmektedir.

Kanada’da alabileceğiniz 2 farklı lise eğitimi vardır. Devlet okulları ve özel okullar. Devlet okullarında eğitim almak isteyen öğrenciler başvurularını her bir şehirde bulunan ve Board olarak adlandırılan kurumlara yaparlar ve başarı durumlarına göre kurumun bağlı olduğu liselere gitme hakkına sahiptirler. Özel liselerde ise böyle bir durum yoktur. Seçeceğiniz okula direk başvurunuzu yapıp okulun kontenjanı doğrultusunda kabul edilirsiniz. Ancak ister devlet ister özel okulu seçin alacağınız eğitim kalitesi değişiklik göstermeyecektir. Bu sebeple, Kanada’da lise eğitimi demek üniversiteye gelmeden ana diliniz gibi İngilizce konuşmak, birçok farklı ulustan arkadaşlar edinmeniz, okullarda ilgi alanınıza göre katılabileceğiniz çeşitli kulüpler sayesinde kendinizi tanıyabilmeniz ve geleceğiniz hakkında doğru kararlar verebilmeniz demektir.

Okulların sunmuş olduğu aile yanı konaklamalar, öğrencilerin kendi ailelerinden uzakta yaşamış oldukları zorlukları minimuma indirmekte ve onlara güç vermektedir. Her ay belirli denetimlerden geçen aileler, yanında kalan öğrencilerin yemek ihtiyaçlarını karşılamakta, onlara Kanada kültürünü yaşatmakta ve düzenli olarak İngilizce pratik yapmalarını sağlamaktadır. Farklı olarak dileyen öğrenciler ise kampüs ortamında okulların anlaşmalı olduğu yurtlarda yaşıtları ve arkadaşlarıyla birlikte kalabilirler. Böylelikle diğer öğrencilerin kültürlerini tanıyabilir ve sosyal anlamda kendilerini geliştirebilirler.

KANADA Liseler


Yukarı