Yeni Zelanda Dil Okulları

Genelde Avustralya ile birlikte anılan Yeni Zelanda, ana dili İngilizce olan ülkeler arasında belki de Türkiye’ye en uzun uçuş mesafesinde yer alan ülkedir.  Ancak dünyanın en güvenli ülkeleri listesinde ilk 3te yer alması, dünyanın en yaşanabilir ülkeleri listesinde ilk sıraları zorlaması, diplomalarının tüm dünyada geçerli olması, üniversitelerinin tamamının dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde ilk 200’de yer almaları, yüksek refah düzeyi, güçlü ekonomisi gibi birçok sebep, öğrencilerin her geçen gün Yeni Zelanda’yı daha çok tercih etmelerine neden olmaktadır.

Yeni Zelanda, kuzey ve güney ada olmakla beraber 2 büyük ada ve birçok küçük adadan oluşmaktadır. Nüfusu sadece 4,5 milyon ülkenin başkenti Wellington’dır. Ancak 1,5 milyonluk bir nüfusa sahip olan Auckland, hem en büyük hem de dil okulu öğrencileri için en popüler lokasyondur. Ayrıca doğal güzellikleri ile bilinen güney adada yer alan Christchurch şehri de özellikle, doğa sporlarına meraklı ve daha sakin bir yaşam isteyen dil okulu öğrencilerince tercih edilmektedir.

Doğal güzellikleri ile ünlü Yeni Zelanda, başta Yüzüklerin Efendisi olmak üzere birçok filme ev sahipliği yapmıştır. Aynı zamanda havacılık ve hemşirelik eğitimleri konusunda da dünyada iyi bir yere sahiptir. Tüm bu bilgileri göz önüne alan birçok dil okulu, İngilizce + programları olan film / sinema, havacılık, pilotaj, medical İngilizce gibi programlar sunmaktadır.

Bu avantajlarla da birlikte yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler 2 haftadan itibaren istediğiniz kadar süre ile kayıt yaptırabilirsiniz.

yeni zelanda dil okulları

Neden Yeni Zelanda'da Dil Eğitimi ?

Öğrencilere çalışma izni : 24 hafta ve üzerinde bir programa kayıt yaptıran öğrenciler haftada 20 saat part-time çalışma imkanına da sahip olmaktadır.

Eğitim ücreti ve yaşam masrafları : Kendisine en yakın ülke olan Avustralya ile kıyaslandığında yaşam masrafları oldukça ucuzdur.

Okulların denetlenmesi : Yeni Zelanda dil eğitimi kalitesinin düşmemesi amacıyla dil okullarını sürekli denetlemekte ve kaliteyi belli standartlarda tutmaktadır.

Güzel bir doğaya sahip olması : Belgesellere de sıklıkla çıkan Yeni Zelanda harika bir doğaya sahiptir. Özellikle doğa sever öğrenciler için harika bir yerdir.

Sakin ve sıcakkanlı bir ülke olması : Yeni Zelanda çok kalabalık bir ülke olmamakla birlikte çok sıcakkanlı insanlara sahiptir. Gittiğiniz yerlerde insanlar size oldukça cana yakın davranacaktır.

İklim : Adanın iklimi ılımandır ve subtropikal bir iklime sahiptir. Bu açıdan kişiyi hiçbir şekilde zorlamaz.

Yeni Zelanda'da Dil Programları Nelerdir ?

Yeni Zelanda dil okullarında 3 yaşından itibaren tüm yaş gruplar için İngilizce dil eğitimi bulunmaktadır. Bu eğitimler şu şekilde tanımlayabiliriz;

Genel İngilizce : İngilizce dilini, kelime dağarcığını geliştirmek ve aynı zamanda İngiliz kültürünü daha fazla tanımak isteyen kişiler için oldukça uygun bir programdır. Bu programa kayıt yaptıran öğrenciler orta seviyeden üst seviyeye kadar tüm seviyelerde eğitim alabilirler. Program öğrencilerde dört unsuru geliştirmeye odaklanır. Bunlar; okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Kurslar sadece gramer ya da ezbere bilgiye dayalı değil, günlük konuşma dili ile resmi yazı dilinin arasındaki farklara, diyalog tiplerine ve dil ile ilgili stratejileri öğretmeye odaklanır. Ayrıca program saatlerinin esnekliği sayesinde bu kurslara kayıt yaptıran öğrenci boş vakitlerinde bulunduğu şehrin sokaklarını dolaşabilir, görülmesi gereken tarihi yerleri görebilir, dil kursundaki arkadaşlarıyla vakit geçirebilir ya da seyahat edebilir. Bu sayede kişi aldığı eğitimi sadece kursla sınırlandırmaz, yaşam deneyimlerine de aktarır. Böylece en etkin biçimde İngilizce’yi öğrenmiş olur.

yeni zelanda dil okulları

Yoğun İngilizce : Bu tip program öğrencinin İngilizce becerisini hızlı, eğlenceli ve etkili bir şekilde ilerletmeye odaklanır. Kelime bilgisi ve gramerin çok daha ötesinde, bu program sayesinde İngilizce sadece öğrenmekle kalınmaz, akıcı bir şekilde konuşma pratiği de kazanılır. Ayrıca bu programın içerisinde iş İngilizcesi, sınav hazırlık programları da bulunmaktadır. Bu da öğrencinin hedeflediği doğrultuda bir İngilizce eğitimi almasına olanak sağlar. Böylece kişi kursu bitirdiği zaman akademik ve profesyonel hayatta da fırsatlarını arttırmış olur.

yeni zelanda dil okulları

IELTS Hazırlık Kursları : İngiltere, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Avrupa üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler IELTS’ten yeterli bir puan almak zorundadır. Öğrencinin bu bilgisini ölçen sınavda IELTS’tir. IELTS kursları ile öğrenciler kelime, hızlı konuşma ve gramerin çok daha ötesinde akademik seviyede bir İngilizce eğitimi görürler. Yine IELTS hazırlık programlarında IELTS sınav taktikleri, soru tipleri, okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi unsurlar da pratiklerle gösterilerek pratik yapılır.

yeni zelanda dil okulları

TOEFL Hazırlık Kursları : TOEFL, Kuzey Amerika üniversitelerince ve dünyanın çeşitli yerlerindeki üniversiteler tarafından da kabul gören uluslar arası bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Bu kurslarda TOEFL sınavının taktikleri, sınavda iyi bir skor elde edebilmek için gerekli bilgiler verilir ve yine öğrencilere akademik seviyede de olmak üzere okuma, dinleme, konuşma pratikleri yaptırılır. Bunun haricinde dil okullarında online TOEFL simülasyonları da yapılmaktadır.

İş İngilizcesi Kursları : İş İngilizcesi, kişileri rekabetçi iş dünyasında bir çok kişinin önüne geçirir ve kişilerin profesyonel yaşamlarında büyük kolaylık sağlar. Ayrıca yeni mezunlar için de güçlü bir özgeçmişin olmasını sağlar. İş İngilizcesi kurslarında genel İngilizce kurslarından farklı olarak iş dünyasına yönelik kelime bilgisi, cümle kalıpları, terimler de öğretilir. İş İngilizcesi kurs programlarında kimi zaman dil okulu binasının dışında iş yeri ortamında da dil pratikleri yapılır.

Yeni Zelanda'da Yaşam

Yeni Zelanda halkı yabancılara karşı çok sıcakkanlı ve misafirperverdir. Ülkenin neresine giderseniz gidin size karşı her zaman yardımsever olacaklardır. Zaten istatistiklere bakıldığında Yeni Zelanda'nın %25'ini yabancı kökenli kişiler oluşturmaktadır. Dolayısıyla ülke içerisinde kültürel açıdan da çeşitlilik söz konusudur.

Öte yandan ılıman bir iklim sahip olan Yeni Zelanda'da aşırı sert mevsim koşulları görülmemektedir. Ocak ve Şubat aylarının da en sıcak mevsimler olduğunu hatırlatalım.

Yukarıdaki etkenlerin yanı sıra Yeni Zelanda yaşam standardı yüksektir ve hükümet, eğitim alan öğrencilere haftada 20 saat çalışma izni vermektedir. Ancak bu 6 aydan uzun süre gelen öğrenciler için geçerlidir.

Ekonomik olarak baktığımızda ise Yeni Zelanda batı ülkelerine ve Avustralya'ya kıyasla daha uygun bir seçenektir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, doğayı seven öğrenciler için çok uygun bir seçenek olan Yeni Zelanda'da açık hava sporları yapmak için çok fazla seçenek bulunmaktadır. Üstelik bu seçeneklerden bazıları ücretsizdir. Diğer yandan sosyalleşme ortamı olan restoran ve barlar da pahalı olmasa bile ortalama bir fiyata sahiptir. Kısacası Yeni Zelanda'da dikkatli ve dengeli olmak koşuluyla çok rahat yaşanabilir.

Yeni Zelanda'da Ulaşım

Yeni Zelanda'ya İstanbul ve Ankara'dan aktarmalı olarak gidilebilir. Bunun dışında direk uçuş maalesef bulunmamaktadır.

Yeni Zelanda içerisinde ise otobüs taşımacılığı yaygın denebilir, ülkenin tüm noktalarına otobüsle ulaşılabilir.

Yeni Zelanda'da Yaşam Masrafları Nasıldır ?

Konaklama : Yeni Zelanda'da sık tercih edilen konaklamalar Aile Yanı ve Yurt tipi konaklamadır. Konaklamaların da ortalama haftalık ücreti 200-250 NZD arasında değişmektedir.

Toplu Taşıma Ücretleri : Aylık toplu taşıma biletinin fiyatı 140 NZD'dir. Tek bilet 3.50 NZD'dir ancak uzun süre kalacak öğrenciler için aylık bilet almak en karlı ve pratik olan seçenektir.

Yeme-İçme ve Alışveriş : Yeni Zelanda batılı ülkelere göre daha makul fiyatlara sahip olsa da yeme-içme ve alışveriş harcamaları öğrencinin tercihlerine göre değişmektedir. Ortalama 100 NZD'dir. Ancak bu tutarın konaklama tipine göre değiştiğini de belirtelim.

Sosyal Etkinlikler : Yeni Zelanda'da sosyal etkinlikler aylık ortalama 40 NZD tutmaktadır.

Toplam :  Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu ihtiyaçların oranı elbette şehirden şehre ve kişiden kişiye değişmektedir. Ekstra masrafları da göz önüne alırsak aylık ortalama yaşam masrafı 1200 NZD'dir.

Yeni Zelanda'nın Popüler Lokasyonları Nerelerdir ?

Auckland : Yeni Zelanda'nın en yüksek nüfusa sahip şehridir ve şehirleşme oranı çok yüksektir. Ülke ekonomisini döndüren şehir de Auckland'dır. Şehirde dünyaca ünlü Yeni Zelanda mutfağına dair çok fazla restoran bulabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz dil okulları : LSI, Embassy English, Kaplan International.

Wellington : Yeni Zelanda'nın başkentidir ve yabancı ülke elçiliklerinin çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Kafe kültürü ve gece hayatı diğer şehirlere nazaran daha fazla gelişmiştir. Yıl boyunca iki büyük sanat etkinliğine ev sahipliği yapar.

Yeni Zelanda'da ve Havalimanında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Uçuş esnasında, havalimanında ve ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun. Türkiye'de TC kimliğiniz ne kadar önemliyse, yurtdışında da pasaportunuz o kadar önemlidir.
 2. Yeni Zelanda'nın priz sistemi ile Türkiye'nin priz sistemi birbirinden farklıdır. Bu sebeple Türkiye'de yurt içinden bir dönüştürücü almanız yararınıza olacaktır. Dönüştürücüyü de mümkünse Türkiye'den almanızı öneriyoruz.
 3. Yeni Zelanda'ya gitmeden önce paranızı Yeni Zelanda Doları'na çevirme işlemini Türkiye'de yurt içinde yapmanız sizin için daha karlı olur.
 4. Uçağa binerken pasaportunuz ve evraklarınız kesinlikle yanınızda olsun.
 5. Sivil havacılık kanunlarına aykırı olan maddeleri kesinlikle bavulunuzda bulundurmayın. Örneğin; kibrit, çakmak, delici ve kesici alet, silah vs.
 6. Yeni Zelanda'ya Türkiye'den genelde aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Aktarma noktalarında uçaktan indikten sonra tabelaları takip ederek uçağınızın kalkacağı kapıya ulaşabilirsiniz.
 7. Yeni Zelanda gümrüğünde polis size nerede kalacağınızı, ne için geldiğiniz gibi sorular sorabilir. Bunlar rutin ve normal sorulardır. Rahatlıkla cevaplayabilirsiniz.
 8. Gümrüğü geçtikten sonra bavul alma kısmına geleceksiniz. Bavulunuzun hangi banttan geleceğini tabelalardan öğrenebilirsiniz. Eğer bavulunuz gelmezse hiç panik yapmayın, kimi zaman uluslararası aktarmalı uçuşlarda bavullar kaybolabilir. Bu çok normal bir durumdur. Hiç panik yapmadan, havalimanındaki kayıp bavul bölümüne bildirimde bulunun. En geç 2 gün içerisinde bavulunuz size teslim edilecektir.
 9. Bavul işlemlerinizi de hallettikten sonra şehir merkezine ya da konaklayacağınız yere gitmek için hemen çıkış noktalarındaki otobüs, taksi ya da treni kullanabilirsiniz. Eğer okulunuzdan transfer hizmeti talep ettiyseniz transfer görevlilerinden birisi sizi karşılayacaktır.
 10. Şehrin istasyonlarında ya da havalimanında Tourist Information noktaları bulunmaktadır. Bu noktalardan kendinize bir şehir haritası edinmenizi öneriyoruz. Yön bulmak için telefondaki harita uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Ancak harita kullanmanız hem şehirdeki yön kabiliyetinizi geliştirecek, hem de şehre uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
 11. Ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun ve üstünüzde korunaklı gördüğünüz bir yerde dursun. Bunun haricinde çok fazla nakit para taşımayın, sadece ihtiyacınız kadar nakit para üzerinizde bulunsun.​

Bilgi İstek Formu