EğitimAL

7 Adımda Almanya'da Eğitim


 

7 Adımda Almanya’da Eğitim

1) Uygun Profesyonel Alan’ı Bulmak

Almanya’da hangi eğitimi görmeniz gerektiğini merak ediyorsanız veya hangi bölümü seçip hangi adımları atmanız gerektiğini bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Eğitim Danışmanlarımız sizi istek, bilgi ve yetenekleriniz doğrultusunda en uygun programa yönlendirip atmanız gereken adımların hepsinde yanınızda olacaktır.

İlk adım sizin isteklerinize ve yeteneklerinize göre bir program bulmaktır. Danışmanlarımız uzmanlık alanlarında son derece donanımlı olup aklınızdaki şüpheyi yok etmek için yardımcı olacaktır. Almanya’da bir çok kaliteli okulda, çok sayıda lisans ve yüksek lisans programlarıyla dünya standartlarından üstündür. Şüphesiz bunlar sizin gelecek planlarınıza uyum sağlayacaktır.

2) Tüm Gereklilikleri Karşılamak

Hangi Üniversite’de hangi programı okumaya karar verdikten sonra Üniversite’nin gerekliliklerine bakmalısınız. Eğitim Danışmanımız bu konuda sizi bilgilendirecektir. Anlamadığınız herhangi bir konu olursa Eğitim Danışmanınız sizin için direkt Üniversiteyle iletişim kurar.

Giriş gereklilikleri her üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme farklılık göstermektedir. Kötü zamanlama ve eksik evrak genel olarak en çok sorun çıkaran etmenlerdir. Bundan dolayı erken başvuruların yapılıp evrakların tamamlanması önerilmektedir.

3) Alman Dili Öğrenmek

Almanya’ya gitmeden 6 ay önce öğrenilmeye başlanması önerilir. İngilizce bölümde okusanız bile toplumun kültürünü anlamak ve insanlarla daha kolay yakınlık kurabilmek için Almanca öğrenmeniz önerilir.

Bir çok üniversitenin kendi bünyesinde almanca eğitimi için ders alabilirsiniz ancak öğrenmek biraz zor olabilir bundan dolayı Almanya’ya gitmeden 6 ay önce başlarsanız Almancayı daha kolay bir şekilde öğrenebilir ve geliştirmek için rahat bir fırsat bulabilirsiniz.

4) Maddi Kaynağınızı Hazırlayın

Almanya’da kalıp öğreniminizi göreceğiniz süre içerisinde harcayacağınız para için maddi bir kaynak bulmanız lazım. Uluslararası öğrenciler en az 1 akademik yıl için 8,640€ bulundurması gerekmektedir. Vize için konsolosluğa başvururken banka hesabınızda en az bu kadar para gösterilmesi gerekmektedir.

5) Üniversiteye Kabul için Başvuru Yapın

Evraklarınızı hazır edip tüm aşamalarınızı tamamladığınız takdirde başvuru yapmanız gerekmektedir. Üniversitenin istediği şekilde başvurunuzu yapın. Çoğu Alman Üniversiteleri Milli Üniversite Dijital Platformu olarak bilinen UniAssist’i kullanır ve bu sitede başvurular ve kabul alımlar yapılır.

Başvurular açıldıktan sonra başvuru yapıp başvuru mektubunuzu beklemelisiniz.

Hangi seviye öğrenim göreceğinize ve okuldan okula bağlı olarak başvuru aşamaları değişkenlik gösterebilir.

6) Alman Öğrenci Vizesi Almak

Üniversitenizden kabul mektubu almanızdan sonra Alman Konsolosluğundan bir randevu alarak vize için başvurmanız gerekmektedir. Vize alım sürecinde şirketimiz size yardımcı olarak randevu alım veya evrak toplama sürecinde size yardımcı olmaktadır.

7) Kalacak Yer Ayarlama

Resmi olarak kabul üniversitenizden kabul alıp vize alım aşamalarını başarıyla hallettiyseniz sıradaki aşama Almanya’da kalacak bir yer ayarlamak olacaktır. Öğrenci yurtlarına internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz ya da Almanya’da geçici bir yer ayarlayarak kendinize ev bakabilirsiniz.

Yukarı