EğitimAL

Kanada
Diploma Programları

Kanada Üniversite EğitimiKanada’da ‘college’ eğitimi – diploma programları oldukça yaygın ve tercih edilen bir eğitimdir.

Diploma programları akademik / teorik bir eğitimden ziyade daha çok pratiğe yönelik bir eğitim içeriğine sahiptir. Tercih ettiğiniz programa göre eğitimler 1 ile 3 yıl arasında sürmektedir. Genelde 1 yıllık programlar eğitim veren alanda en alt düzeyde hizmet verecek kişilere yöneliktir.

Örneğin, elektrik  - elektronik üzerine bir eğitim almak isteyen öğrenci 1 yıllık bir programa katıldığında tekniker sıfatını taşımaktadır, ikinci yılını da okuduğunda teknisyenlik diplomasına sahip olur. Aynı kişi bir yıl daha okumak isterse teknoloji üzerine eğitim alır ve diplomasını advanced diploma (geliştirilmiş diploma) seviyesine çıkarır.  

Diploma programları yıl içerisinde 2 ya da 3 dönem şeklinde sunulmaktadır. 3 dönem şeklinde sunulan programlarda, genellikle son dönemde öğrenci eğitim aldığı alanla ilgili olarak bir staj programına katılmakta ve bu şekilde sektörel deneyim kazanmaktadır.

Ayrıca 2 yıllık diploma programına katılmış ve başarılı bir grafik çizmiş birçok öğrenci, üniversitelere başvuruda bulunup 3 ve 4ncü sınıfı da üniversitede okuyarak lisans diploması alma hakkına da sahip oluyorlar. Hatta birçok ‘college’ bu şekilde ‘bridge’ – köprü adı verilen programları sunmakta ve istenilen not ortalamasını tutturduğu takdirde öğrencinin ilgili üniversitenin ilgili bölümüne geçişini garanti etmektedir.

Köprü sistemi fazlası ile tercih edilen bir sistemdir çünkü;

  1. Bu sayede öğrenci liseden mezun olur olmaz direk olarak üniversitedeki büyük sınıflarda/amfilerde eğitim almak yerine daha küçük sınıflarda bir eğitim alır,
  2. Lise – üniversite arasında daha rahat bir geçiş – adaptasyon süreci yaşar,
  3. Ekonomik anlamda ‘college’lar üniversitelere göre daha uygun fiyatlar sunmaktadır ve bu sayede öğrenci eğitiminin ilk 2 yılında daha düşük fiyatlar öder.
  4. Lisans programlarına direk kabul şartları, köprü programına kabul şartlarına göre daha yüksektir. Öğrenci lise mezunu olarak direk başvuru yaptığında kabul alma ihtimali düşük olan okullara bu sayede daha rahat kabul alır.
Yukarı