EğitimAL

Avustralya Üniversite Eğitimi


Avustralya Lisans Eğitimi

Her ne kadar dünyanın diğer ucu gibi görünse de ve mesafe öğrencilerin gözünü korkutuyor olsa da son derece güvenli ortamı, doğal güzellikleri, sahilleri ve tabii ki yüksek yaşam ve eğitim kalitesiyle öğrencilere lisans eğitimi alanında etkili bir alternatif olmaktadır Avustralya. Ülkede bulunan üniversitelerden mezun olmuş birçok bilim insanı ultrason, wi-fi gibi teknolojik alanda buluşlara imza atmıştır. Tüm bunlar üniversitelerin eğitim standartlarını ve yenilikçi yaklaşımlarının ne kadar önde olduğunu göstermektedir.

Avustralya’da lisans eğitimi bölümlere göre genellikle sosyal alanlarda eğitim 3 yıl ve mühendislik alanlarındaysa 4 yıl sürmektedir. Ancak bazı üniversiteler öğrencilerden, eğitim alacakları bölüme giriş derslerinin ve İngilizce eğitimin birlikte verildiği Foundation programına katılmasını isteyebilirler. Bir diğer yandan, dileyen öğrenciler de üniversite öncesi ön lisans olarak tanımlayabileceğimiz TAFE (Technical and Further Education) programına katılıp 2 yılda eğitimlerini tamamlar sonrasında üniversite kabullerini alarak lisans eğitimlerine başlayabilirler. Dileyen öğrenciler de 2 yıllık programı tamamlayıp 1.5 yıla kadar sağlanan çalışma izniyle iş arayabilir ve kendi kariyerlerine yön vererek uluslararası alanda deneyime sahip olabilirler. Bu süreç tamamlandıktan sonra ise üniversite eğitimlerine devam etmek isteyenler eğitimlerini tamamlayıp lisans diplomasına sahip olabilirler.

Diğer ülkelerin konaklamalarına baktığımızda yurt konaklamalar ön plana çıkarken, Avustralya’da ise genellikle ev kiralama ya da aile yanında konaklama öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Öğrenciler dilerlerse Avustralyalı ailelerin yanında kalabilir ve ülke kültürünü ve yerel yaşamı birebir gözlemleyerek öğrenebilirler ya da ev ya da oda kiralayarak diğer milletten öğrencilerle masraflarını paylaşabilirler.

Avustralya Üniversiteleri


Yukarı