Güney Afrika Dil Okulları

Güney Afrika Cumhuriyeti, insanlık ve dünya tarihi açısından önemli bir yere sahip olmakla birlikte Afrika kıtasının da en gelişmiş devletlerinden birisidir. Bir çok etknik kökenden kişinin yaşadığı Güney Afrika'da birden çok resmi dil bulunmaktadır. Bu dillerden birisi de İngilizce olmakla birlikte diğer dillerden bazıları şunlardır; Afrikaanca(en sık kullanılan dildir), Güney Ndebelece, Güney Sothoca, Svatice, Tsongaca, Zuluca vs bir çok dil olduğunu söyleyebiliriz.

Afrika dendiği zaman akla gelen ilk sorular genelde "Temiz bir şehir mi ?", "Sağlık sistemleri ne durumdadır ?", "Eğitim ne durumdadır ?" ve "Sosyal düzen ne durumda ?" şeklinde olmaktadır. Ancak Güney Afrika'da temiz su kaynakları, eğitim ve sağlık sistemi diğer Afrika ülkelerine nazaran çok daha iyi durumdadır. Nüfusun neredeyse tamamı temiz su kaynaklarına ulaşabilmekte ve toplumun büyük bir kesimi de sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. Eğitim açısından bakacak olursak eğer, nüfusun %94'ü okuma yazma bilmektedir ve diğer Afrika ülkeleri ile kıyaslandığında çok daha fazla eğitimli kişi bulunmaktadır. 

Güney Afrika'nın diğer ülkelerden farklı olarak 3 idari başkenti bulunmaktadır. Dil okulları ise genelde bu 3 başkentten biri olan Cape Town'da bulunur.

Neden Güney Afrika'da Dil Eğitimi ?

Değişik kültürleri öğrenmek : Güney Afrika'da bir çok millet yaşamaktadır. Bu ülkede dil eğitimi alanlar da değişik kültürleri tanıyarak genel kültürlerini geliştirme fırsatı bulurlar.

Programların ve konaklamanın maliyeti : Güney Afrika'daki dil programlarının ve konaklamaların fiyatı diğer yurtdışı eğitim programlarının bulunduğu ülkelere göre çok daha ucuzdur. Aynı şekilde konaklama fiyatları da çok uygundur.

Doğal yaşamın zenginliği : Doğal hayatı seven öğrenciler için Güney Afrika çok uygun bir noktadır. Güney Afrika'da rafting, paraşüt, golf turnuvaları gibi aktivitelere katılabilirsiniz. Hatta eğitmenler eşliğinde köpek balıklarıyla beraber yüzme gibi daha ekstrem aktivitelerde de bulunabilirsiniz.

Çalışma izni : Güney Afrika'ya dil eğitimine gelen öğrencilere devlet haftada 20 saat part time çalışma izni vermektedir. Böylece öğrenciler cep harçlıklarını çıkarabilirler.

Konaklamada titizlik : Güney Afrika'daki dil okulları öğrenciler için konaklamaya çok dikkat etmektedirler. Konaklamaların güvenliği, öğrenci memnuniyeti için çok titiz bir çalışma yürütmektedirler. Bu nedenle konaklama için seçilen aileler de özenle seçilmektedir.

Güney Afrika'daki Kurs Tipleri Nelerdir ?

Güney Afrika dil okullarında 3 yaşından itibaren tüm yaş gruplar için İngilizce dil eğitimi bulunmaktadır. Bu eğitimler şu şekilde tanımlayabiliriz;

Genel İngilizce : İngilizce dilini, kelime dağarcığını geliştirmek ve aynı zamanda farklı kültürleri daha fazla tanımak isteyen kişiler için oldukça uygun bir yabancı dil kursudur. Bu programa kayıt yaptıran öğrenciler orta seviyeden üst seviyeye kadar tüm seviyelerde eğitim alabilirler. Program öğrencilerde dört unsuru geliştirmeye odaklanır. Bunlar; okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Kurslar sadece gramer ya da ezbere bilgiye dayalı değil, günlük konuşma dili ile resmi yazı dilinin arasındaki farklara, diyalog tiplerine ve dil ile ilgili stratejileri öğretmeye odaklanır. Ayrıca program saatlerinin esnekliği sayesinde bu kurslara kayıt yaptıran öğrenci boş vakitlerinde bulunduğu şehrin sokaklarını dolaşabilir, görülmesi gereken tarihi yerleri görebilir, dil kursundaki arkadaşlarıyla vakit geçirebilir ya da seyahat edebilir. Bu sayede kişi aldığı eğitimi sadece kursla sınırlandırmaz, yaşam deneyimlerine de aktarır. Böylece en etkin biçimde İngilizce’yi öğrenmiş olur.

Yoğun İngilizce : Bu tip program öğrencinin İngilizce becerisini hızlı, eğlenceli ve etkili bir şekilde ilerletmeye odaklanır. Kelime bilgisi ve gramerin çok daha ötesinde, bu program sayesinde İngilizce sadece öğrenmekle kalınmaz, akıcı bir şekilde konuşma pratiği de kazanılır. Ayrıca bu programın içerisinde iş İngilizcesi, sınav hazırlık programları da bulunmaktadır. Bu da öğrencinin hedeflediği doğrultuda bir İngilizce eğitimi almasına olanak sağlar. Böylece kişi kursu bitirdiği zaman akademik ve profesyonel hayatta da fırsatlarını arttırmış olur.

 IELTS Hazırlık Kursları : İngiltere, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Avrupa üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler IELTS’ten yeterli bir puan almak zorundadır. Öğrencinin bu bilgisini ölçen sınavda IELTS’tir. IELTS kursları ile öğrenciler kelime, hızlı konuşma ve gramerin çok daha ötesinde akademik seviyede bir İngilizce eğitimi görürler. Yine IELTS hazırlık programlarında IELTS sınav taktikleri, soru tipleri, okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi unsurlar da pratiklerle gösterilerek pratik yapılır.

TOEFL Hazırlık Kursları : TOEFL, Kuzey Amerika üniversitelerince ve dünyanın çeşitli yerlerindeki üniversiteler tarafından da kabul gören uluslar arası bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Bu kurslarda TOEFL sınavının taktikleri, sınavda iyi bir skor elde edebilmek için gerekli bilgiler verilir ve yine öğrencilere akademik seviyede de olmak üzere okuma, dinleme, konuşma pratikleri yaptırılır. Bunun haricinde dil okullarında online TOEFL simülasyonları da yapılmaktadır.

Güney Afrika'da Yaşam

Güney Afrika doğal ve beşeri zenginlik açısından güçlü bir ülkedir. İnsanlık tarihi açısından çok önemli bir kişi olan Nelson Mandela zamanında önemli demokratik atılımlar yapan Güney Afrika Cumhuriyeti, henüz batı ülkeleri kadar refah düzeyine erişememiş olsa da sosyal hayat açısından düzene oturmuş ve diğer yabancı dil eğitimi verilen konumlara nazaran daha ucuz bir ülkedir.

Ülkede Avrupa kökenli kişiler göç ettikleri bölgelerin ve ülkelerin kültürüne göre yaşamlarını sürdürmektedirler. Dolayısıyla Batı Avrupa, Kuzey Amerika ya da Okyanusya'da geçerli olan yaşam koşulları bu ülkede de Avrupa kökenli nüfus tarafından uygulanmaktadır.

Güney Afrika'da Ulaşım

Ülkeye İstanbul ve Ankara'dan Dubai aktarmalı uçuşlarla Cape Town'a gidebilirsiniz.

Ülke içerisinde trafik soldan akmakta olup büyük şehirler arası karayolları gayet iyi durumdadır. Şehir içi taşımacılığında otobüs gibi toplu taşıma araçları önemli yer tutsa da bisiklet de şehir insanlarının sıklıkla kullandığı bir ulaşım aracıdır. Ancak bisiklet sürerken trafiğe ve arabalara daha fazla dikkat etmenizi öneriyoruz.

İklim konusunda ise Güney Afrika'nın diğer Afrika ülkelerine nazaran daha ılıman bir iklime sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kış sıcaklığı genel olarak 15 derecenin altına düşmez, yaz sıcaklığı ise ortalama 30-35 derecedir.

Güney Afrika'da Yaşam Masrafları Nasıldır ?

Konaklama : Güney Afrika'da konaklama maliyetleri diğer ülkelere göre çok ucuzdur. Öğrencilerin en sık tercih ettiği konaklama seçenekleri olan Aile Yanı ve yurt tipi konaklamalar 150-250 Euro arasında değişmektedir.

Toplu Taşıma Ücretleri : Cape Town'da tek yön bilet 0.73 Euro'dur. Ancak biz daha rahat ve avantajlı olması açısından aylık bilet almanızı öneriyoruz. Aylık biletin de fiyatı 24.50 Euro'dur.

Gıda İhtiyaçları ve Dışarıda Yeme İçme : Önceden de belirttiğimiz gibi Güney Afrika diğer ülkelere daha ucuzdur. Dolayısıyla dışarıda yeme ve içme, marketten alınacak gıda ürünleri de daha ucuz olacaktır. Ortalama verecek olursak toplamda 60 Euro diyebiliriz.

Tiyatro, Sinema ve Kültürel Aktiviteler : Kültürel ve seyirsel aktivitelere ayda 2-3 kere gittiğinizi düşünürsek ortalama 20 Euro diyebiliriz.

Toplam : Tüm ihtiyaçları topladığımız zaman Cape Town'da bir aylık yaşam maliyetinin 700-750 Euro civarında olduğu söylenebilir.

Güney Afrika'nın Popüler Lokasyonları Nerelerdir ? 

Johannesburg : Güney Afrika Cumhuriyeti'nin 4.5 milyon nüfusla en kalabalık şehridir. Johannesburg, Güney Afrika'nın başkentlerinden biri olmakla birlikte gezilecek çok fazla noktası olan bir yerdir. Gezebileceğiniz yerler; Golden Gate House, Craighall Executive Suites, Botanik Bahçesi, Hayvanat Bahçesi, The Old Fort, Sterkfontein Mağaraları, Apartheid Müzesi, Museum Africa, Mandela House. 

Cape Town : Güney Afrika'nın nüfus bakımından en büyük ikinci şehridir. Cape town, Güney Afrika'nın tam güneybatı ucunda yer alır. Cape Town'da Afrika, Hollanda ve İngiliz kültürleri iç içe geçmiş durumdadır. Görebileceğiniz yerler arasında teleferikle çıkılan Masa Dağı bulunmaktadır. Burası Cape Town'ı yukarıdan görür. Fotoğrafla meşgul olan kişiler için harika bir yerdir. Aynı şekilde Ümit Burnu'da kesinlikle görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerdendir. Buraya 1-1,5 saatlik bir yolculuğun sonunda ulaşabilirsiniz.

Güney Afrika ve insanlık tarihi açısından önemli olan diğer bir yer Robben Adası da ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir. Ada Nelson Mandela'nın tutuklu kaldığı yerdir.

Cape Town'da gidebileceğiniz dil okulları şunlardır; LAL Language Centres, EC English, Eurocentres.

Güney Afrika'da ve Havalimanında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Uçuş esnasında, havalimanında ve ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun. Türkiye'de TC kimliğiniz ne kadar önemliyse, yurtdışında da pasaportunuz o kadar önemlidir.
 2. Güney Afrika'nın priz sistemi ile Türkiye'nin priz sistemi birbirinden farklıdır. Bu sebeple Türkiye'de yurt içinden bir dönüştürücü almanız yararınıza olacaktır. Dönüştürücüyü de mümkünse Türkiye'den almanızı öneriyoruz.
 3. Güney Afrika'nın para birimi normalde Güney Afrika Randı(ZAR)'dır. Ancak Euro ve Dolar da geçmektedir. İhtiyacınız olursa Güney Afrika'da paranızı Rand'a çevirebilirsiniz.
 4. Uçağa binerken pasaportunuz ve evraklarınız kesinlikle yanınızda olsun.
 5. Sivil havacılık kanunlarına aykırı olan maddeleri kesinlikle bavulunuzda bulundurmayın. Örneğin; kibrit, çakmak, delici ve kesici alet, silah vs.
 6. Güney Afrika'ya Türkiye'den genelde aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Aktarma noktalarında uçaktan indikten sonra tabelaları takip ederek uçağınızın kalkacağı kapıya ulaşabilirsiniz.
 7. Güney Afrika gümrüğünde polis size nerede kalacağınızı, ne için geldiğiniz gibi sorular sorabilir. Bunlar rutin ve normal sorulardır. Rahatlıkla cevaplayabilirsiniz.
 8. Gümrüğü geçtikten sonra bavul alma kısmına geleceksiniz. Bavulunuzun hangi banttan geleceğini tabelalardan öğrenebilirsiniz. Eğer bavulunuz gelmezse hiç panik yapmayın, kimi zaman uluslararası aktarmalı uçuşlarda bavullar kaybolabilir. Bu çok normal bir durumdur. Hiç panik yapmadan, havalimanındaki kayıp bavul bölümüne bildirimde bulunun. En geç 2 gün içerisinde bavulunuz size teslim edilecektir.
 9. Bavul işlemlerinizi de hallettikten sonra şehir merkezine ya da konaklayacağınız yere gitmek için hemen çıkış noktalarındaki otobüs, taksi ya da treni kullanabilirsiniz. Eğer okulunuzdan transfer hizmeti talep ettiyseniz transfer görevlilerinden birisi sizi karşılayacaktır.
 10. Şehrin istasyonlarında ya da havalimanında Tourist Information noktaları bulunmaktadır. Bu noktalardan kendinize bir şehir haritası edinmenizi öneriyoruz. Yön bulmak için telefondaki harita uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Ancak harita kullanmanız hem şehirdeki yön kabiliyetinizi geliştirecek, hem de şehre uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
 11. Ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun ve üstünüzde korunaklı gördüğünüz bir yerde dursun. Bunun haricinde çok fazla nakit para taşımayın, sadece ihtiyacınız kadar nakit para üzerinizde bulunsun.

Bilgi İstek Formu