EğitimAL

Mehmet Akif Kalaycı - İngiltere Dil Okulu ve Yüksek Lisans


Güven ve samimiyetin yapılan her işte ya da girişilen her alanda ne kadar önemli olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Bilmediğiniz bir ülke aslında bildiğinizi zannettiğiniz yabancı dilin, daha hava alanından itibaren ne kadar yetersiz olduğunu görünce müşavir firmanızın kalitesini anlıyorsunuz. Benim de öyle olmuştu EğitimAL ailesi ile ilk defa İngilizce alt yapımı kuvvetlendirmek daha sonrada bir sertifika programına katılıp 7 ay sonra dönmek üzere tanışmıştım ama aldığım hizmetin kalitesi hep bir sonraki adımın planlanmasında müthiş bir özgüven oldu. Artık West London Brunel University International Commercil Law (LLM) programından mezun olmak üzereyim (07.Mart 2014). İlk defa ne yapmak istediğimi anlattığımda doğru reçetenin yazılması bana yurt dışında yüksek lisansın kapısını aralamıştı. EğitimAL vasıtasıyla ilk olarak EC Cambridge’de dil okuluna devam ettim. Daha sonra bunu sadece İngiltere sokaklarında yürürken hissedebildiğiniz ben bu ülkede yüksek lisansta yapabilirim duygusu ile tanıştım. Ama bu özgüvende büyük pay sahibi olan müşavir firmamdı çünkü beni bu yeni yaşama öyle güzel hazırlamışlardı ki; sıfır sorun ile her şey yolunda gitti. Bavulunuzu hazırlarken bile danışmanlığa ihtiyaç duyduğunuz bu yolculuk, öğrencileri o kadar strese sokar ki bu sorunu aşmakta ancak sizin aracı kurumunuz yaranıza merhem olabilir. Benimde öyle olmuştu bavulumun hazırlık süresinden ilk gece konaklayacağım yere kadar her şey hazırlanmış sadece bana icra etmek kalmıştı. Her şey başta o kadar güzel anlatıldı ki; sanki satranç oynuyorsunuz ve karşınızdaki oyuncunun en az iki hamlesini önceden tahmin ederek ne yapacağınızı biliyorsunuz. Tamamıyla böyle oldu hangi sorunlarla karşılaşacağım ve ne yapmam ya da ne yapmamam gerektiği öyle yerinde ve doğru anlatılmıştı ki; problemsiz bu sürecin mimarları bence EğitimAL ailesi çalışanları olmuştur.

Bunları biraz örneklendirecek olursak, bana ilk gidişte London Heathrow hava limanındaki vize memurunun gerçek bir öğrenci mi yoksa göçmen mi olduğumu anlamak için soruların sorulacağını ve hangi cevapta vize memurunun ne anlayacağı anlatılmamış olsaydı belki de bugün bunları konuşuyor olmayacaktık. Asıl sorun vize memurunu geride bıraktıktan sonra içine düştüğünüz o kargaşa. Her şey bir anda o kadar karışıveriyor ki; hiç bir şey anlamıyorsunuz ve ne tarafa gideceğiniz konusunda hiçbir fikriniz yok. İşte burada size doğru cümleler ile başta ne yapacağınız anlatılmamış ve yurt dışı tecrübenizde yok ise bu oyuna 1-0 mağlup başladınız demektir. Ama daha uçağa binmeden indikten sonra ne yapacağınız ne tarafa gideceğiniz konusunda size bir şeyler söylenmiş ise işler biraz daha kolaylaşıyor.

Havalimanından sonra gideceğiniz yere ulaşma, yeni hayatınız ve yeni okulunuz. Eğer okul ve konaklama seçiminiz zamanında profesyonelce yapılmamış ise o zaman daha kötü. Ama sizin için seçilen ya da ortak akıl ile kabul ettiğiniz seçenekler sizi mutlu ediyorsa geriye kalan kafa rahatlığı ve başarılı olmak.

Dil okulu serüvenim devam ederken bu ülkede yüksek lisans da yapabilirim gibi bir düşüncenin fikir olarak aklıma gelmesi daha sonra bu fikrin olgunlaşıp paylaşılması ile de beraber yeni bir süreci başlatmış olduk. Sadece fikrinizin olması burada yeterli değil maalesef, uygun zaman uygun ekonomik imkânlar ve daha birçok şeyi yan yana getirip fikrin hayata geçmesi için yine müşavir firmanızın deneyim ve tecrübesi birinci sırada.

Başvurulardan başlayıp üniversite kampüsüne gidip yerleşmeye uzanan bu süreçte ufak bir hata her şeyi bitirebiliyor onun için yazıma başlarken ifade ettiğim güven ve samimiyet şimdi kendisini daha hissettirdi. Çünkü her adım başka bir sonuca endeksli burada. Yani yanlış zamanlama, yanlış okul, yanlış bölüm, yanlış lokasyon, yanlış konaklama ve arkasına dizilip giden onlarca yanlış sonuç. Yukarıda saydığım her yanlışın en az 10 alternatifi olursa bu işin içinden tek başınıza çıkmak gerçekten kolay değil. Bunun için en iyisi ile çalışmak ya da en iyilerinden biri ile çalışmak doğru bir karar olacaktır. Benim nisanda yüksek lisansa karar verip ilk sezonda master’a yetişebilmiş olmam gerçek bir uzmanla çalıştığımın göstergesidir.  

Bir örnekle ne demek istediğimi daha net anlatmak istiyorum. Kampüste tanıdığım başka bir Türk arkadaşımın vize başvurusu sırasında müşavir firma tarafından kendisine söylenmemesi üzerine bankada bloke edilmesi gereken paranın hareketli olması ve konsolosluğun başvuruyu reddetmesi Üniversiteye o sene başlayamamasına neden oluşunu dinlemiştim. Daha sonra EğitimAL’ın bana bu konuda en az on defa sıkı sıkı hatırlatma yaptığını tekrar anımsadım. Birçok kere söylenmişti bloke olayının kesinlikle bozulmaması zorunluluğu, işte burada tecrübe ve kalitenin önemini bir kere daha yaşadım. Bu uzun yolda daha anlatılacak onca olay olmasına rağmen okuyucu sıkmamak adına daha fazla devam etmeden; yüksek lisans sürecinde bana her konuda her zaman sınırsız yardımcı olan ve kendisine her zaman teşekkür borçlu olduğumu hissettiğim başta Sayın Sernur Sancar hanımefendiye ve Burhan Pınarbaşı beyefendiye bir kez daha teşekkür ediyorum. 

 Yukarı