EğitimAL

Ali Sina Kiper - Kanada Lisans Eğitimi


EğitimAlanlardan biri olan Ali Sina Kiper yurtdışı eğitim deneyimini bizler ile paylaşıyor.

 

Benim yurtdışı deneyimimin bir kelimelik özeti “Düzen” olur herhâlde.

Gitmeden önce uyum sağlamak konusunda büyük endişelerim vardı ama buraya geldikten sonra buradaki düzeni anlayınca kolayca ayak uydurabildim. Yurtdışında eğitim almak isteyen arkadaşlar için en büyük tavsiyem Türkiye’deki düzenlerini buraya taşımaya çalışmak yerine buradaki düzene hızlı bir şekilde ayak uydurmaya çalışmaları olacaktır.

Kanada da yaşamaya başladıktan çok kısa bir süre sonra fark ettim ki burada yapabileceğiniz şeylerin sınırını yine siz çiziyorsunuz, her şeyi düzenli ve sistemli oluşu hayallerinizin gerçekleştirebilmenizi kolaylaştırıyor. Bu beni en çok mutlu eden şeylerden biri oldu.

Beni en çok zorlayan şey yemekler oldu burada gerçekten yemek kültürü Türkiye’den çok farklı alışkın olduğumuz yemekleri burada bulmak çok zor hatta bazen imkânsız oluyor. Buraya ilk geldiğimde fark ettim ki herkes birbirine karşı çok güler yüzlü ve sevecen yaklaşıyor. Örneğin, insanlar birbirini tanımıyor olsa bile birbirlerine gülümseyip selam veriyor. İlk yaşadığımda çok şaşırmıştım.

Yurtdışında eğitim almak isteyecek arkadaşlara verebileceğim en güzel tavsiye gidecekleri yeri iyi bir şekilde ayarlayıp eğer imkânları var ise dil konusunda belirli bir seviyeye geldikten sonra gitmeleri olur. Çünkü bu şekilde gittikleri ülkede daha az sorun yaşayacak ve karşılaştıkları sorunlarında birçoğunu desteğe ihtiyaç duymadan kolaylıkla halledebilecekler.

Yurtdışı eğitimi için yaptığım araştırmalar sürecinde çok fazla firma ile görüştüm fakat bana en açık ve en net bilgiyi veren EğitimAl oldu. Kendim toplamam gereken belgeler dışında geri kalan her işi hallettiler. Kişisel olarak ilgilendiler ve buraya geldikten sonra dahi irtibat kurmaya devam ettiler. Vermiş oldukları destek buradaki alışma sürecimi fazlasıyla kolaylaştırdı.Yukarı