EğitimAL

Bahadır Eğilmez- UNIVERSITY OF SOUTHAMPTON


Yaşadığım deneyimi tek kelime ile anlatırsam buna “FIRSAT” diyebilirim.

Buraya gelmeden önce açıkçası çok daha fazla zorlanacağımı düşünmüştüm. Başka bir ülke başka kültürler bam başka bir hayat tarzı ve bütün bunların beni zorlayacağını düşünmüştüm fakat buraya geldikten sonra aslında çok da büyük farklılıklar olmadığını gördüm. Doğru gözlemler yapılarak yurtdışında iyi işleyen şeylerin neden ve nasıl iyi işlediğini, bizim neyi nerde yanlış yada doğru yaptığımızı ayırt etme şansım oldu. 3 aydır buradayım ve her anı çok keyifli geçiyor.

Öncelikle İngiltere’de eğitim sistemi bizim eğitim sisteminden oldukça farklı ana fikri size anlatıp kendinizi geliştirmenizi bekliyorlar fakat bunu beklerken size her türlü fırsatı sağlıyorlar. Eğitim konusunda beni en mutlu eden şey bütün fırsatların ayağımıza serildiğini fark etmek oldu.

Eğitim sistemleri farklı olduğu için buna adapte olmak için, biraz çok çalışmak gerekiyor adapte olana kadar zorlandım bu duruma.

En çok beni şaşırtan burada ki hocalar saygıyı önlerinde ceket ilikleyerek yada isimlerinden önce/sonra unvanlarını kullanarak değil ortaya güzel sonuçlar çıkartarak göstermenizi bekliyorlar. Karşınızdaki profesör ona ismiyle hitap etmenizi tercih ediyor mesela.

Eline böyle bir imkan geçen herkesin bunu sonuna kadar değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben yapamam “benden geçti artık” – “ben çok gencim” yada aklınıza gelen bütün diğer bahaneleri kenara bırakıp bu fırsatı değerlendirin. Hem ufkunuzu hem dilinizi hem hayal gücünüzü geliştirecektir.

Ben devlet bursuyla İngiltere’de eğitim alma şansını yakalayanlardanım ve bu burs ortaya çıkana kadar yurtdışında eğitim konusunda hiçbir fikrim yoktu. Surecin daha başında EgitimAL ile tanışmak bence en büyük avantajlarımdan birsiydi. Ben sadece dil ile alakalı eksiklerimi giderebilmek için çalıştım eğitim alacağım kurs da dahil olmak üzere her noktada EgitimAL beni doğru şekilde yönlendirmeyi başardı. Süreç içerisinde hiçbir zaman bir firmadan hizmet alan müşteri olduğumu hissetmedim aksine bir aile samimiyetinde yapmam gereken her konuda (Okul seçimi, başvuru süreçleri, vize işlemleri vs. vs.) bana yardımcı olundu ve en güzel tarafı ben yurt dışına çıktıktan sonra da asla irtibatımız kopmadı her an telefonuma mesajıma cevap verdiler. Gerçekten bu güven yalnız olmadığını bilme ve zorluklarda yardımcı olacak birilerine ulaşabilme hissi paha biçilemez. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 Yukarı