EğitimAL

Hazal Eylül Şenkoyuncu - Vancouver


Yurtdışı deneyimimin özeti “Adventurous” diyebilirim.

Özgür, modern ve sosyal bir metropol hayal ettim. Vancouver kültür dolu ve bu söylediklerimin hepsini barındırıyor fakat tüketim kültürü diye bir şey yok. Gece 9’dan sonra kafelerde kimse kalmıyor. Herkes hayatını işine göre düzenliyor.

Kendim için öğrenmeye başladım. Eğitim de özgürlük konseptini anladım. Öğretmenler materyali verip cevap beklemiyor. Öğrenmeyi, üzerinde araştırma yapmayı seçtiğiniz konuyu size bırakıyorlar. Dolayısıyla kendiniz için öğreniyorsunuz.

Eğitim anlamında zorlanmadım. Fakat okuduğum bölümümde fakülte asistanlığı yapıyorum ve çeşitli etkinliklerde aktif olduğum için önceliklerimi düzenlemekte ve zamanımı doğru kullanmakta zorlandım. 24 saat bana yetmemeye başladı. Zorda olsa bu süreçte kendime ve sevdiklerimi zaman ayırmam gerektiğimi öğrendim.

Üniversiteye başladığım ilk bir kaç hafta hep öğretmenlerimden yönlendirmelerini bekledim, meğerse ipler hep bendeymiş!

Gidecekleri bölgeyi, okulu, kültürü, dini araştırsınlar. En önemlisi karşınızdaki kişilerin dilini anlamanın yanı sıra onların iletişim dilini de anlamak. Bazı kültürlerde sarılmak hoş karşılanırken diğerlerinde yadırganıyor mesela. İletişimde bu farklılıklara saygı gösterebildiğimiz zaman aradaki bariyerler kalkıyor.

EğitimAl şu an hala devam ettiğim ve çok sevdiğim okulu seçmekte çok yardımcı oldu. Bunun üzerine kariyer ve bölüm seçimi üzerine de çok konuştuk, bunun sayesinde doğru bölümü seçtiğimi düşünüyorum. Sadece üniversite başlama sürecimde değil, 4 senelik eğitimim boyunca herhangi bir problem yaşadığımda bir telefon ötedeydiler... ve biz bu sene onların da desteğiyle eğitimimi tamamladık :)

 

 Yukarı