EğitimAL

Gaye Şeftalioğlu - ILSC - Kanada


Bir kelime ile yurtdışı deneyimimi anlatacak olursam bu “bilinmezlik” olur. 

Uluslararası bir insan topluluğu olduğunu bildiğim halde sayılarının bu kadar çok olduğunu görünce çok şaşırdım. Ve aslında buradaki hayatı toz pembe zannederken halbuki buradaki insanların da büyük bir hayat mücadelesinde olduğunu fark ettim.

Yurtdışı eğitim deneyimimde beni en çok mutlu ve memnun eden şeyler, eğitim hayatıma başlamadan 10 gün kadar önce gelip insanlara, ortama, toplum düzenine ve yeni ev düzenime alışmak için yeterli bir zamanımı olmasıydı. Ve eğitim hayatıma başladığımda ise gittiğim ILSC dil okulunda ortak bir dilde buluşarak birçok milletten arkadaşımın olması beni çok mutlu etti.

Yurtdışı eğitim deneyimimde beni en çok zorlayan kendimi yüzde yüz anlatamamak oldu.

Kanada yaşayan insanların kimsenin hayatlarıyla ilgilenmemesi ve sadece kendi yollarına bakması çok taktir ettiğim ama bir o kadar da şaşırdığım bir durum olmuştu.

Yurtdışında eğitim alacaklara, yurtdışına çıkmak için kendilerine güvendikleri en doğru zamanı beklemelerini öneririm. Çünkü böyle zorlu ve tek başlarına mücadele etmeleri gereken yolda tam motivasyon olmaları gerektiğini düşünüyorum.

EgitimAl dan aldığım danışmanlık süresinde karşılıklı son derece açık olmakla birlikte, tercih ettiğim ülke ve şehir hakkında olabildiğince doğru bilgiler ve doğru duyumlarla her şeyin bilincindeydim. Kendi ülkemde yapmam gereken bütün evrak süreçlerinde, bekleme süreçlerinde sonuna kadar beraber adım adım ilerlediğimiz ve en ufak detayına kadar düşünülen bir yol izledik. Bu durum geleceğim ülke içinde aynı şekilde ilerledi. Her ne kadar farklı bir ülkeye çıksam da kendimi güvende hissetmemi sağladıkları için çok memnun kaldım. Bütün bu süreçte yardımcı olan başta Burhan Pınarbaşı ve Sernur Sancay olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum. İyi ki sizlerle bu süreçte beraber yol izlemişiz. Yukarı