EğitimAL

Mehmet Varış - Vancouver Film School


Neden Vancouver Film School’u seçtiniz?

TRT eğitim dairesinin Vancouver Film School ile görüşmesi ardından bizi VFS danışmanları ile tanıştırdılar. Tüm başvuru ve kayıt işlemlerini bu danışmanlarla gerçekleştirdik. Okul öncelikle sizin bu alanı gerçekten istediğinize kanaat getirmesi gerekiyor. Sizin eğitim görmek istediğiniz bölüm için yeterli olan yeteneğe ve niteliğe sahip olduğunuza inanması lazım, bunun için 45 dakikalık bir telefon görüşmesi yaptım. Skype üzerinden görüşerek de okula kabul edilen arkadaşlarımız vardı. Görüşmelerden sonra bir portfolyo sunmanız gerekiyor. İlk etapta en önemli şey ingilizce yeterliliğinizin olması. İngilizce seviyenizin düşük olması durumunda sizi öncesinde bir dil eğitim programına davet ediyorlar. İngilizceniz yeterli değil ise mesleki yeterliliğiniz pek birşey ifade etmiyor. Çok araştırma yaptık ve bu okulla ilgili anladığımız şey sadece yeteneği olanların burada eğitim görmeye hak kazandığıydı. Okulun çok öğrencim olsun gibi bir derdi yok. Biz ilk gittiğimizde okulda 70 ülkeden öğrenci vardı. Tüm bölüm öğrencileri oryantasyon kapsamında okul tanıtım günlerinde yüzlerce farklı insanla tanışma fırsatı yakalıyor. 70 ülkeden öğrenci gelmesi demek zaten seçici oldukları anlamına da geliyor. Okul çok kısa zamanda çok kaliteli, kalifiye ve nitelikli eleman yetiştirmek istiyor.

Konaklamayı zaten yaklaşık bir ay önceden ayarlamışlardı. Konaklama departmanı sizin kalacağınız yeri hazırlıyor. Siz gittiğinizde hazır evinize yerleşiyorsunuz ya da öğrenci evine. Vancouver Film School’un hem öğrenci evi sistemi var hem de isterseniz size normal kiralık kalabileceğiniz ev ayarlıyorlar. Konaklama yerlerinin neredeyse hepsi şehir merkezine en fazla 15 - 20 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Herhangi bir vasıta kullanmanıza gerek yok, hayatın içindesiniz.

Okulun eğitim sistemini nasıl buldunuz?

Eğitim süresi zaten bir yıl, okul size şunu söylüyor; biz size iki buçuk yıl sürecek eğitimi bir yılda vermeyi teklif ediyoruz! Alacağınız eğitim son derece yoğunlaştırılmış ve böyle bir eğitime hazır olmanız gerekiyor. Hem fiziksel hem de psikolojik açıdan. Herhangi bir medya okulunda ya da sinema okulunda alabileceğiniz iki buçuk yıllık bir eğitimi siz Vancouver Film School’da bir yıl içinde alabiliyorsunuz hem de çok kaliteli bir şekilde. Sinema sektörüne hazır bir eleman oluyorsunuz, okul size bunu vadediyor. Vancouver Film School’u diğer film okullarından ayıran en büyük özellik de bu sanırım. Bir yıl içerisinde çok nitelikli bir eğitimi tamamlamış ve sektöre hazır bir birey haline geliyorsunuz. 

İlk altı ay en fazla 36 kişilik sınıflarla başlıyorsunuz çalışmaya, mesela bizim sınıfımız 22 kişiydi. Yaz dönemleri daha kalabalık oluyor ancak aldığınız eğitim aynı. İlk altı ayda temel olarak tüm dersleri alıyorsunuz. Bütün plan projelerinizi okul arkadaşlarınız ile birlikte yapıyorsunuz. İkinci 6 aylık süreç ise daha profesyonel daha spesifik gruplara ayrılıyorsunuz. Film Production programını ele alacak olursak

5 ana alan vardır; yapımcılık, yönetmenlik, görüntü yönetmenliği, montaj, kurgu ve sanat kısmı olmak üzere. Siz yeteneğiniz ve kariyer hedefleriniz doğrultusunda bu alanlara yöneliyor ve eğitiminize sektörel danışmanlarla yani Amerika ve Kanada’nın en büyük film firmalarından gelen kişilerle devam ediyorsunuz.

İlk altı ayda dönem sonu projelerde destek sağlıyor okul kendi projeleri için sadece ekipman vermekle kalmıyor aynı zamanda bireysel danışman da veriyor. Ayrıca kitaplarınızı da veriyor ve çok güzel bir kütüphanesi var, yine bunu da kullanmanıza izin veriyorlar. Okulun bütün bilgisayarlarını kullanabiliyorsunuz. Bir yıllık eğitim ücretini verdikten sonra başka hiçbir masrafa girmeden mezun oluyorsunuz. Ayrıca okul dönemi içerisinde ara ara ünlü yönetmenler, yapımcılar, editörler, makyaj sanatçılarını davet ediyor, bu kişilerden de seminer alabiliyorsunuz. Diğer bölümlerde olan seminerlere de katılabiliyorsunuz tabiki ders saatleriniz elverdiğince. Dersler haftanın beş günü, günde yaklaşık 12 saat, sabah 9’da başlayıp aksam 8’de bitiyordu. Arada tabiki molalar var, onun dışında da hafta sonları çoğunlukla atölyelerde geçiyordu. Yani bu okula gelmek isteyen öğrenciler zihnen bu tempoya hazırlıklı olmalılar. Neticede kısa bir zaman diliminde çok şey öğrenmek için gidilen bir okul ve okulun derse katılım konusundaki politikası çok sıkı.

Vancouver’ı bize kısaca anlatır mısınız?

Vancouver insanı kendisine aşık ediyor adeta. Biz Vancouver’dan çok zor ayrıldık. Vancouver’ın en güzel tarafı kozmopolit ve bozulmamış doğal güzellik yapısını bir arada barındırıyor. İnsanlar çok iyi niyetli, yabancı olduğunuz için size soğuk davranılan bir şehir değil tam tersi herkes ve herşey sizin işinizi kolaylaştıracak şekilde düşünmüş ve dizayn edilmiş sanki. Yabancı turistlerin ve öğrencilerin yaşaması için dizayn edilmiş gibi. Okulun kendi yaptığı partiler oluyor, barbekü partileri oluyor, öğrencileri bir araya getirmek adına yine kendi içinde gerçekleştirdiği etkinlikler var. Derslerden fırsat buldukça hepsine katılabileceğiniz çok keyifli faaliyetler bunlar. Ne arasanız bulabileceğiniz bir yer. Vancouver’ın  benim için en güzel kısmını sızın için şöyle tarif edeyim; Vancouver’ın diğer adı kuzey Hollywood’tur ve Amerika’da çekiliyor sandığınız çoğu film aslında Vancouver’da çekiliyor. Çok ünlü diziler ve filmler burada sektörün önde gelen markaları tarafınca üretiliyor. Çünkü Amerika ile dokusu neredeyse aynı şehirleri sokakları, yaşam şekilleri, kültürü neredeyse aynı. Siz sokakta yürürken herhangi bir filmin setine denk gelip buna şahit olabilirsiniz. Mesela ben örnek vereyim Fringe dizisinin bir sahnesi benim oturduğum apartmanda çekildi, inanılmazdı. Hava sıcaklıkları genelde yirmi derece civarlarında yazın çok yağmur olmuyor kışın bol yağmurlu. Bu 1 yıllık süreç bizim için çok etkili ve keyifli geçti. Sonuç olarak söylemek istediğim bu sektörde kariyer yapma hedefi olan herkes için VFS mükemmel bir tercih.

 Yukarı