EğitimAL

Seda Dürer - Kanada Dil Okulu Kanada College


Sizlere nerden başlasam, nasıl başlasam bilmiyorum ama ben Gülçin Abla'ya gelmeden önce bir kaç acenteye gittim ama yok sarmadı konuşmaları daha çok kafa karıştırdılar ama Gülçin ablayla tanıştım ve kendimi burada buldum iş bitirici özelliği ve samimiyeti beni çok etkiledi :) ona minnettarım ve hala benimle ilgileniyor Sedacım nasılsın bir sorunun var mı diye. Öncelikle gidebileceğiniz ülkeler arasından en güzeline geleceğinizi bilin isterim ben Toronto’ya gelirken bildiğiniz turist Ömer gibiydim İngilizce yok ama özgüven tavan yapmış bir vaziyette :) herkes Seda nasıl gidiyorsun nasıl yapacaksın falan diyordu ama korkmayın öyle bir yapılıyor ki benim her işimi ailem benden önce düşünürdü ama burada sorumluluk tamamen sizde.

Toronto’ya ilk ayak bastığım anda ben neredeyim ya dedim dünyanın bir ucundayım nasıl olacak falan diye ama size bir anımı anlatayım  bir teyze vardı yolda sordum gideceğim adresi ve teyze bildiğiniz benimle birlikte geldi o kadar şaşırdım ki yol boyunca konuştuk kendinden bahsetti. Demek istediğim Kanada güvenli bir ülke ve beni cezbeden en önemli unsuru buydu insana değer var burada ve okulumdan da çok memnunum (EC Toronto) haftada iki kere nasıl olduğumu bir sıkıntı yaşayıp yaşamadığıma dair soruyorlar ve not tutuyorlar öğretmenler gençler ve anlayışlı oluyorlar okulun atmosferi çok güzel. Çevresel konulara geçersek eğer ben hemen kaybolan biriydim bir de hiç bilmediğim bir yere gidiyorum nasıl yaparım ay yok yok kesin her gün kaybolurum diyordum ama Toronto belki de dünyada kaybolamayacağınız tek yer çok basit ve her yerde haritalar var ben 2-3 haftada bıraktım kullanmayı.

Ama sizinde gelirken yapacağınız en önemli şey ben yaparım diyerek yola çıkın özgüveniniz CN Tower'a ulaştı mı tamamdır kimse tutamaz sizi :) ve inanın bana yapıyorsunuz ama asla ve asla Türklerle çok samimi olmuyorsunuz çünkü faydasından çok zararı olur. Bir de burada sokaklarda alkol içen insan göremezsiniz yasaları çok katıdır bu konuda. Hani derler ya "yurt dışında kız çocuğu bir de abi sokaklarda içeni vardır "diye asıl kız çocuğu burada yaşamalı. 

İklimsel konulara gelirsek Türkiye’den bi farkı yok aslında eylül ortasına doğru soğuyor ama kışını henüz görmedim burada yaşayan insanlara göre diyorum ki sert bir havası varmış. Ama söyle bir durum var burada ulaşım hattı yerin altından gidiyor mesela metroya bindiniz aktarma yapacaksınız ya normalde Türkiye’de dışarı çıkıp metro durağına yürürsünüz ama burada metronun bir kapısıda otobüs duraklarına çıkıyor ve soğuk havayı almamış oluyorsunuz bir de çok sıcak oluyor metro ve otobüs yerleri. Öyle kutuba gider gibi kazakları doldurmaya hiç gerek yok daha çok hastalanırsınız.

Gezilecek yerleri çok fazla 1 ayda bitmez gezecek yerleri o derece diyorum :) ve manzarası tek kelimeyle harika bana bir soru sormak isterseniz seda.durerr@gmail.com 'dan ulaşabilirsiniz her şekilde yardım etmeye çalışırım ve aklınızdaki soruları def edebiliriz :) 

 Yukarı