EğitimAL

Oğuzhan Tiryaki - ILSC - Vancouver


Yurtdışı eğitimimin bir kelimelik özeti “Heyecan”.

Gitmeden önce yurt dışını sadece okuduğum, izlediğim ve bana anlatılan kadarı ile tahmin edebiliyordum. Buraya geldikten sonra çok farklı kültürlerin ve inanışların olduğunu fark edip. İnsanlara daha saygılı bir bakış açısından bakmayı öğrendim.

Farklı kültürden insanları tanımak, onlarla sohbet etmek, onlar ile İngilizceyi öğrenmeye çalışmak. İnsanların bir şeyi istediğinde onu başarabileceğini bir kez daha anlamak.

Beni en çok zorlayan şey, Eğitim aldığım kurum ile evimin mesafesi. Her gün gidip gelmek.

İnsanların, bazı sokaktaki insanların anormal davranışlarını çok sıradan ve normal karşılamaları. Örneğin Bir gün okula giderken metroda adamın birisi yere sırt üstü uzanıp yattı ve metronun çok kalabalık olduğu saatler. Kimse adamı yerden kaldırmaya uğraşmadı ve herhangi bir problem yaşanmadı. Metroya binen insanlar adamın üzerine basmadan atlamaya çalışmışlardı. En çok bu tarz umursamaz tavırlarına çok şaşırmıştım.

Yurt dışında eğitim almadan önce kesinlikle dünya ya dar pencereden bakmayı bir an önce bırakmalılar ve her şeye karşı şaşırmadan “Multi Culture” ifadesini anlayarak saygı duymayı öğrenmeleri. Her ırktan her coğrafyadan insanla birlikte yan yana aynı dersi alabileceklerini fakat herkesin farklı kültürü ve farklı davranışları olabileceğinin farkında olmaları gerekir. Buraya gelmeden önce İngilizce kalıpları ve kelimeleri telefonlarına not etmeleri ve burada dillerini çok iyi geliştirmek istiyorlarsa kesinlikle Türk arkadaş edinmeden sadece farklı ülkelerden arkadaş edinmeleri. Çünkü Türk bir arkadaşınızla burada sürekli rahat hissettiğiniz için onunla vakit geçirme isteği duyuyorsunuz ve sürekli Türkçe konuşuyorsunuz. Doğal olarak İngilizce seviyeniz olabildiğinden daha az ilerliyor ve daha yavaş ilerliyor.

Eğitimal ‘Gülçin Turhan’ hanımdan aldığım danışmanlık hizmeti çok kaliteli ve profesyoneldi. Gerek uçağa binmeden önce gerek konaklamama kadar A dan Z ye her şey ile ilgilenip yardımcı oldular. Bütün korkumu ve stresi mi yenmiş bulundum. Her şey için TEŞEKKÜRLER EğitimAl.Yukarı