Rusya Dil Okulları

Rusça tüm dünyada en çok konuşulan 5.dildir ve anadil olarak 150 milyon kişi tarafından, toplamda ise 260 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Eski Sovyetler Birliği ülkelerinin çoğunda bugün Rusça konuşulmaktadır. Ana dilleri Rusça olmasa bile uzun yıllar Rus himayesinde kalmak bu halkın Rusça öğrenmesine sebep olmuştur. Bu ülkeleri sıralayacak olursak Estonya, Litvanya, Letonya, Belarus, Ukrayna, Moldovya, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Kazakistan ve tabi ki Rusya Federasyonu’dur. Batıdan doğuya inanılmaz büyüklükteki bu coğrafyada sadece Rusça konuşarak herkesle iletişim kurabilirsiniz.

Moskova Dil Okulları

Ayrıca Rusça bilen ülkeler bugün Türkiye’nin en çok iş ve ticaret ortaklığı kurduğu ülkelerdir. Dolayısıyla özellikle Türkiye’deki ihracat, ithalat ya da enerji şirketlerinde kariyer yapmak ve uluslar arası alanda yükselmek isteyen kişiler için Rusça öğrenmek büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Rusça öğrenmenin sebeplerini sayacak olursak eğer şunları söyleyebiliriz;

Rusya başta olmak üzere yukarıda saydığımız ülkelerde iş ve ticaret yapan ya da yapacak olanlar, buradaki iş adamlarıyla ya da işverenlerle direkt iletişim kurabileceklerdir.

Ülkemizin enerji konusunda bir geçiş ülkesi olduğunu, enerji devi Rusya’nın ise bizim komşumuz ve ikili ilişkilerimizin fazla olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, enerji alanında çalışacak kişiler için çok avantajlı bir dildir.

Rusya dil okulları

Rusya’dan bahsedecek olursak eğer; Rusya, dünyanın en fazla yüzölçümüne sahip ülkesidir. Bu büyüklüğünden dolayı da dünyadaki tüm stratejik noktalara yakındır ve bir çok önemli ülkeyle ve bölgeyle sınır komşusudur diyebiliriz. En kalabalık şehirleri Moskova, St. Petersburg, Novosibirsk, Novgorod’dur. Bu şehirler aynı zamanda Rusya’nın en önemli şehirleridir.

Türkiye ile Rusya Federasyonu’nun da ilişkileri her dönem önemli olmuştur. Bunda her iki ülkenin de ortak bir denizi paylaşmaları, aynı coğrafyada bulunmaları, Türkiye’ye Rusya’dan çok fazla turistin gelmesi ve tabi ki her iki ülkenin birbiriyle olan ilişkilerinin her zaman önemli olmasından kaynaklanmaktadır.

Neden Rusya’da Dil Eğitimi ?

Türkiye ile Sürekli İşbirliği : Türk-Rus ilişkileri tarihin her döneminde önemli olmuştur ve günümüzde giderek daha da önem kazanmaktadır.

Bağlantı Kurma İmkanı : Bahsettiğimiz gibi Türk-Rus ilişkileri her zaman önemli olmuştur. Bugün de her iki ülkenin şirketleri çeşitli konularda ortaklık kurmaktadır. Dolayısıyla Rusya’da dil eğitimine gittiğinizde işverenler ya da potansiyel iş ortakları ile direkt bağlantı kurabilme imkanınız olur. Bu açıdan Rusça dil eğitimi Rusya’da almak önem kazanmaktadır.

Rusça dil eğitimi

Vize Uygulaması : Rusya ile Türkiye arasında vize muafiyet anlaşması bulunmaktadır. Dolayısıyla gittiğiniz süre 3 ayı geçmiyorsa vize almanıza gerek de yoktur. Ancak 90 günü aşan her türlü eğitim için vize alınması gerekmektedir.

Dili Anavatanında Öğrenme : Rusya, Rusçanın ana vatanıdır ve bir dili öğrenmenin en iyi yolu o dile sürekli “maruz kalmaktır”. Rusya’ya gittiğiniz zaman hem kursta hem de kurstan çıkıp sokakta yürüdüğünüzde Rusya’yı bol bol pratik yapma imkanı elde edersiniz.

Rusya’daki Kurs Tipleri Nelerdir ?

Genel Rusça Kursları : Rusya’da dil eğitimi veren okullara yılın her döneminde, herhangi bir pazartesi günü başlanabilir. Bu programların temel amacı; öğrencinin, Rusça okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisini artırmaktır. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar tüm katılımcılara açık olan Rusça dil eğitimi programlarının süresi, öğrencinin istek ve ihtiyaçlarına göre 2 ile 52 hafta arasında değişir. 

Moskova dil okulları

Yoğun Rusça Kursları : Rusya’da dil eğitimi veren okullara yılın her döneminde, herhangi bir pazartesi günü başlanabilir. Bu programların temel amacı; öğrencinin, Rusça okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisini artırmaktır. Ayrıca yoğun programdaki Rusça kurslarında ekstra İş için Rusça gibi dersler de verilmektedir. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar tüm katılımcılara açık olan Rusça dil eğitimi programlarının süresi, öğrencinin istek ve ihtiyaçlarına göre 2 ile 52 hafta arasında değişir.

rusça dil okulları

Rusya’da Yaşam

Rusya dendiğinde akla gelen ilk şeylerden birisi de soğuktur. Evet, gerçekten de Rusya kışın oldukça soğuk bir yer ve hatta kuzeye gittikçe eksilerin de çok altına düşen hava sıcaklıklarına rastlanmaktadır. Ancak Rusya’da da yaşam buna göre düzenlenmiştir.

Rusya’da nüfusun %79,8’ini Ruslar oluşturmaktadır. Geriye kalan kısımda ise neredeyse 160 etnik unsur bulunmaktadır. Yani Rusya yapı olarak gerçekten çok uluslu bir devlettir. Bu etnik grupların içinde en başlıcaları; Tatarlar, Çeçenler, Yakut Türkleri, Çuvaşlardır.

Rusya'da dil eğitimi

Rusya’da Ulaşım

Rusya’da demiryolu ulaşımı çoğunlukla Rusya Demiryolları’na aittir. Toplam demiryolu ağır 85.500 kilometreyi bile aşmaktadır. Dolayısıyla Rusya içerisinde en iyi ulaşım yolu demiryoludur. Şehir içinde ise toplu taşıma her zaman vardır ve her zaman toplu taşıma kullanmanızı öneririz. Rusya’da araba kullanacak olursanız çok dikkatli olmanızda fayda var. Her ne kadar ülkemizin trafiği de çok iyi olmasa da Rusya’da çok fazla agresif sürücü vardır ve trafik de bir o kadar “cesur” akmaktadır. Dolayısıyla ulaşım için en iyi yol toplu taşıma ve metro(ki Moskova metrosu dünyaca ünlüdür) ve şehirlerarasında da trendir.

Rusya’da Yaşam Masrafları Nasıldır ?

Rusya’nın para birimi Rus Rublesidir ve RUB şeklinde kısaltılır. 1 Türk Lirası’nın değeri ise 15 Rus Rublesidir.

Konaklama : Rusya’da konaklama aile yanında genelde 200-250 USD arasıdır. Yani bu 12785 Rus Rublesine denk gelmektedir.

Yeme-İçme : Rusya’da gittiğiniz lokasyona göre fiyat değişse de dil okullarının bulunduğu büyük şehirlerde orta halli bir restoranda yemek ve içeceğin fiyatı ortalama 8 Dolar gibi bir fiyata denk gelmektedir. McDonalds’da bir hamburgerin fiyatı ise 5 Dolar’dır. Ancak bu sadece hamburgerin fiyatıdır, menü aldığınızda da fiyat 8 ila 10 Dolar’a çıkmaktadır.

Ulaşım ve Toplu Taşıma : Büyük şehirlerde bir aylık toplu taşıma kartının fiyatı 27 Dolar’dır.

Kültürel Aktiviteler : Tiyatro, sinema, konser gibi kültürel aktivitelerin fiyatı ise ortalama 6 Dolar’dır.

Toplam : Yukarıdaki hesaplamalar kişiden kişiye ve gidilen şehre göre değişiklik gösterebilir. Ancak biz en sık gidilen şehirleri göz önünde bulundurduğumuzda bir aylık yaşam masrafı toplam 955 USD’dir. Bu Rus Rublesine çevrildiğinde aylık 54267 Ruble’ye tekabül etmektedir.

Rusya’nın En Popüler Lokasyonları Neresidir ?

Moskova : Rusya’nın başkentidir. 10 milyon civarında nüfusa sahiptir. Çok gelişmiş ve tarihi bir metro sistemine sahiptir.  Kızıl Meydan, Lenin Mozolesi, Tarih Müzesi, Bolşoy Tiyatrosu şehirdeki önemli mekanlardır.

Gidebileceğiniz dil okulları : Eurocentres

St. Petersburg :  Moskova'nın 715 km kuzeybatısında bulunan, Rusya'nın 2. Avrupa'nın 4. büyük şehridir. Kültürel merkez oluşunun yanı sıra zarif binalarıyla da bilinir. Baltık Denizi kıyısında Neva Nehri üzerindeki 42 ada üzerine yayılmıştır. Çar I. Petro tarafından 16 Mayıs 1703'te Rus Çarlığı'nın Avrupa'ya açılan kapısı olması amacıyla kurulan şehir, 200 yıl Rus Çarlığı'nın başkentliğini yapmıştır. Görülmesi gereken yerleri ise Voskresenia Khristova Kilisesi, Petrus ve Paul Kalesi, Aziz İshak Katedrali, Teslis Katedrali, Saray Meydanı’dır.

Gidebileceğiniz dil okulları : Eurocentres

Rusya'da ve Havalimanında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Uçuş esnasında, havalimanında ve ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun. Türkiye'de TC kimliğiniz ne kadar önemliyse, yurtdışında da pasaportunuz o kadar önemlidir.
  2. Rusya'ya gitmeden önce paranızı Ruble'ye çevirme işlemini Türkiye'de yurt içinde yapmanız sizin için daha karlı olur.
  3. Uçağa binerken pasaportunuz ve evraklarınız kesinlikle yanınızda olsun.
  4. Sivil havacılık kanunlarına aykırı olan maddeleri kesinlikle bavulunuzda bulundurmayın. Örneğin; kibrit, çakmak, delici ve kesici alet, silah vs.
  5. Rusya'da Moskova ve St Petersburg'a direk uçuş bulunmaktadır. Ancak aktarma yapacak olursanız aktarma yapacağınız havalimanında tabelaları takip ederek uçağınızın kalkacağı kapıya ulaşabilirsiniz.
  6. Rusya gümrüğünde polis size nerede kalacağınızı, ne için geldiğiniz gibi sorular sorabilir. Bunlar rutin ve normal sorulardır. Rahatlıkla cevaplayabilirsiniz.
  7. Gümrüğü geçtikten sonra bavul alma kısmına geleceksiniz. Bavulunuzun hangi banttan geleceğini tabelalardan öğrenebilirsiniz. Eğer bavulunuz gelmezse hiç panik yapmayın, kimi zaman uluslararası aktarmalı uçuşlarda bavullar kaybolabilir. Bu çok normal bir durumdur. Hiç panik yapmadan, havalimanındaki kayıp bavul bölümüne bildirimde bulunun. En geç 2 gün içerisinde bavulunuz size teslim edilecektir.
  8. Bavul işlemlerinizi de hallettikten sonra şehir merkezine ya da konaklayacağınız yere gitmek için hemen çıkış noktalarındaki otobüs, taksi ya da treni kullanabilirsiniz. Eğer okulunuzdan transfer hizmeti talep ettiyseniz transfer görevlilerinden birisi sizi karşılayacaktır.
  9. Şehrin istasyonlarında ya da havalimanında Tourist Information noktaları bulunmaktadır. Bu noktalardan kendinize bir şehir haritası edinmenizi öneriyoruz. Yön bulmak için telefondaki harita uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Ancak harita kullanmanız hem şehirdeki yön kabiliyetinizi geliştirecek, hem de şehre uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
  10. Ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun ve üstünüzde korunaklı gördüğünüz bir yerde dursun. Bunun haricinde çok fazla nakit para taşımayın, sadece ihtiyacınız kadar nakit para üzerinizde bulunsun.

Bilgi İstek Formu