Japonya Dil Okulları

Japonya dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olmakla birlikte teknoloji alanında ve otomotiv alanında büyük bir liderdir. Japonya 120 milyondan fazla nüfusa sahiptir ve tüm dünyada yaklaşık 130 milyon kişi de Japonca konuşmaktadır.

“Neden Japonca öğreneyim” diyebilirsiniz ancak özellikle mühendislik alanında çalışan kişi veya öğrencilerin Japoncayı öğrenmeleri kariyer açısından büyük avantaj sağlayacaktır. Elbette Japonlarla, İngilizce de anlaşılabilir ancak araştırmalara göre Japonlar, yabancı olduğunuz halde Japonca bilerek onların karşısına çıkarsanız size daha fazla saygı duymakta ve size karşı çok daha hoşgörülü, anlayışlı davranmaktadırlar. Elbette bu iş ilişkilerine yansıdığı gibi karşılıklı olarak güven geliştirmenin de temel unsurudur.

tokyo dil okulları

Japonya’da dil eğitimi alabileceğiniz şehirlerin en başında Tokya ve Kanazawa gelmektedir. Bu şehirlerde Japoncayı öğrenebilirsiniz ve her zaman dilinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz. Daha sakin bir şehir tercih edenler için ve Japon kültürünü daha yakinen tanımak isteyenler için Kanazawa güzel bir lokasyondur.

Japonya’nın ülke olarak özelliklerinden kısaca bahsedecek olursak; Japonya bir ada ülkesidir ve toplamda 6852 adadan oluşur. Dört temel ada olan Honshu, Hokkaido, Kyushu ve Shikoku adaları ülkenin %97’sini oluşturmaktadır. Bu adalar aynı zamanda tektonik adalardır ve Japonya yer hareketleri açısından çok aktif bir bölgedir. Ancak Japonya bu konuyu teknoloji sayesinde kendisi için neredeyse önemsiz ve normal bir mesele haline getirmiştir ve şu anda Japonya’da deprem büyüklüğü ne kadar büyük olursa olsun hiçbir can kaybı yaşanmamakta ve gerçekten de hiçbir bina zarar görmemektedir. Çünkü Japonlar binalarını en şiddetli depreme dahi dayanıklı şekilde üretmektedirler.

Neden Japonya’da Dil Eğitimi ?

Teknolojik Gelişmişlik ve İşbirlikleri : “Neden Japonca öğreneyim” diyebilirsiniz ancak özellikle mühendislik alanında çalışan kişi veya öğrencilerin Japoncayı öğrenmeleri kariyer açısından büyük avantaj sağlayacaktır. Elbette Japonlarla, İngilizce de anlaşılabilir ancak araştırmalara göre Japonlar, yabancı olduğunuz halde Japonca bilerek onların karşısına çıkarsanız size daha fazla saygı duymakta ve size karşı çok daha hoşgörülü, anlayışlı davranmaktadırlar. Elbette bu iş ilişkilerine yansıdığı gibi karşılıklı olarak güven geliştirmenin de temel unsurudur.

Türkiye’deki Yatırımlar : Türkiye’de bir çok Japon şirketi yatırım yapmaktadır. Bu yatırımlar basit değil, otomotiv ve enerji gibi son derece ciddi yatırımlardır. Örnek verecek olursak; Türkiye’de Honda, Toyota, Mitsubishi gibi markalar yatırım yapmakta ve Türk şirketleri ile anlaşmaktadırlar. Dolayısıyla Japonya’da halkı tanıyarak Japonca öğrenmek, Türkiye’ye döndüğünüzde çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. 

japonya dil okulları

Vize Serbestisi : Japonya ile Türkiye arasında vize uygulaması bulunmamakta. Dolayısı ile 90 güne kadar olan yurtdışı eğitimler için vize başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur.

Sizi Öne Çıkaran Bir Detay : Japonca öğrenmenin sizlere sağlayacağı en büyük fayda az sayıda kişi tarafından tercih edilen bir yeteneğe sahip olacağınız gerçeğidir. Yüksek teknoloji üreten şirketlerde ya da otomotiv piyasasının önde gelen Japon firmalarında bir kariyer hedeflemeniz durumunda Japonca bilgisi size her zaman inanılmaz artılar katacaktır. Bunun yanı sıra profesyonel anlamda yaptığınız işin Japonya ile bir bağlantısı olması durumunda, Japonca bilgisi sizi her zaman bir adım önce çıkaracaktır

Japonya’daki Kurs Tipleri Nelerdir ?

Genel Japonca Kursu : Japonya’da dil eğitimi veren okullara yılın her döneminde, herhangi bir pazartesi günü başlanabilir. Bu programların temel amacı; öğrencinin, Japonca okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisini artırmaktır. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar tüm katılımcılara açık olan Japonca dil eğitimi programlarının süresi, öğrencinin istek ve ihtiyaçlarına göre 2 ile 52 hafta arasında değişir. 

japonca dil eğitimi

Yoğun Japonca Kursu : Japonya’da dil eğitimi veren okullara yılın her döneminde, herhangi bir pazartesi günü başlanabilir. Bu programların temel amacı; öğrencinin, Japonca okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisini artırmaktır. Ayrıca yoğun programdaki Japonca kurslarında ekstra, İş için Japonca gibi dersler de verilmektedir. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar tüm katılımcılara açık olan Japonca dil eğitimi programlarının süresi, öğrencinin istek ve ihtiyaçlarına göre 2 ile 52 hafta arasında değişir.

japonca eğitimi

Japonya’da Yaşam

Teknolojik ürünler denince akla ilk gelen milletlerden birisi de Japonlardır. Japonlar gerçekten akıllı ve mühendis ruhlu insanlar oldukları kadar ilginç de bir millettir. Örneğin; internetteki videolarda hep Japon metrolarında insanların nasıl kurallı ve disiplinli hareket ettiklerini görürüz. Bunun dışında doğal afet durumlarında da Japonlar inanılmaz bir koordinasyon içerisinde çalışmaktadırlar. Başka bir örnek, Japonya çok dakik bir ülkedir ve diyelim ki bir tren sabah saat 10:37’nin 32’nci saniyesinde kalkacak, o tren gerçekten de tam o dakika ve o saniyede kalkar. Hiçbir şekilde rötar ya da erken bir durum söz konusu değildir. Kısacası çok disiplinli olduklarını söylemek gerek.

japonca dil okulları

Elbette Japonya’da bu disiplin var olsa da eğlence hayatı da bulunmaktadır. Japonya’da insanlar çalıştıkları kadar eğlenmesini de bilmektedirler. Sistemde “Saygısızlık yapmadan istediğin gibi eğlenebilirsin, her türlü seçeneğin mevcut. Yeter ki saygısızlık etme ve yaptığın işi iyi yap” mantığı hakimdir. En iyi şekilde böyle özetlenebilir.

Japon mutfağından bahsetmemek de olmaz. Japon mutfağı dünyanın en ünlü mutfaklarından birisidir ve yemek yapımına büyük bir özen gösterilmektedir. Yemekler lezzetli olduğu gibi sağlık açısından da çok faydalıdır. Bunu Japonya’daki yaş ortalamasına bakarak da anlayabiliriz. Genel yaş ortalaması stresin en yüksek olduğu şehirlerde bile 85-90 civarı ve şehir dışındaki yerleşim yerlerine gittiğiniz zaman bu rakamın 100’ün üzerine bile çıktığını görebilirsiniz.

japonya yurtdışı eğitim

Ayrıca Japonlar depremle yaşamaya çok alışmış bir millet. Tüm binaların temelleri çok esnektir ve her türlü depreme dayanıklıdır. Tsunami gibi felaketlere karşı da her zaman tetiktedirler ve böyle bir afet durumunda anında müdahale edip, afet sonrası hayatı normale en hızlı şekilde döndürebilmektedirler. Şunu da belirtmeden geçmeyelim; eğer bir gün Japonya’da yurtdışı eğitim alırsanız veya başka bir şey için giderseniz odanın kapısını çarptığınızda bile duvarların hafif titrediğini görürsünüz. Bu sizi korkutmasın, hatta tam tersine iyiye işarettir. Çünkü bu, evin çok esnek olduğunu ve en şiddetli depremlerde bile bu esneklik sayesinde ayakta kalacağını gösterir.

Japonya’da Ulaşım

Japonya’da yollar için çok fazla para harcanmıştır. Otoyollar ana ulaşım aracıdır ve belirtmeden geçmeyelim; Japonya’da trafik soldan akmaktadır. Yüksek hızlı, bölünmüş paralı yollar bulunur ve tüm ülkede bu şekilde tek bir ağ büyük şehirleri birbirine bağlar. Enerji verimliliğini teşvik etmek amacıyla araba sahibi olmak için ücret ödemeniz gerekmektedir ve benzine büyük vergiler uygulanmaktadır. Dolayısıyla şehir içlerinde toplu taşıma, şehirler arası için de treni tercih etmeniz sizin açınızdan hem hızlı hem de ekonomik bir seçenek olacaktır.

Japonya’da Yaşam Masrafları Nasıldır ?

Japonya oldukça refah bir ülke olmakla birlikte para birimi Japon Yenidir.

Konaklama : Dil okullarının en fazla önerdiği konaklama şekli aile yanı konaklamadır ve ortalama fiyatı aylık 1000 USD’dir.

Yeme-İçme : Japonya’da ortalama bir restoranda yiyecek içecek dahil ortalama fiyat 8-9 Dolar’dır.

Ulaşım ve Toplu Taşıma : Toplu taşıma için aylık bilet almanız her zaman daha avantajlı olacaktır. Bunun fiyatı da aylık 82 Dolar’dr.

Kültürel Aktiviteler : Japonya’da sinema, tiyatro ve konser gibi kültürel aktivitelerin fiyatı ortalama 16 Dolar’dır.

Toplam : Yukarıdaki etkenleri hesapladığımızda Japonya’da aylık yaşam masrafı ortalama 1120 Dolar çıkmaktadır. Tabi ki bu fiyat yaptığınız seçimlere ve kişiden kişiye değişebilir.

Japonya’daki Popüler Lokasyonlar Nerelerdir ?

Tokyo : Japonya’nın başkentidir. Nüfusu 14 milyona yakındır. Ulaşım sistemi oldukça gelişmiştir. Görülebilecek yerler Tokyo Imperial Palace, Tokyo Ulusal Müzesi, Kitanomaru Parkı, Ueno Park, Yoyogi Parkı, Shinjuku, Harajuku.

Kanazawa : Kanazawa şehrinin nüfusu 2010 yılı itibari ile 462,478'dir. Dil eğitimi ve Japon kültürünü daha yakından tanımak için çok uygun bir lokasyondur.

Görülecek yerler : Kanazawa Kalesi, Utatsu Dğaı, Nomura Samuray Evi, Modern Literatür Müzesi, Kaga Yuzen Geleneksel Ürünler Merkezi

Gidebileceğiniz dil okulları : Eurocentres

Japonya'da ve Havalimanında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Uçuş esnasında, havalimanında ve ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun. Türkiye'de TC kimliğiniz ne kadar önemliyse, yurtdışında da pasaportunuz o kadar önemlidir.
 2. Japonya'nın priz sistemi ile Türkiye'nin priz sistemi birbirinden farklıdır. Bu sebeple Türkiye'de yurt içinden bir dönüştürücü almanız yararınıza olacaktır. Dönüştürücüyü de mümkünse Türkiye'den almanızı öneriyoruz.
 3. Japonya'ya gitmeden önce paranızı Japon Yenine çevirme işlemini Türkiye'de yurt içinde yapmanız sizin için daha karlı olur.
 4. Uçağa binerken pasaportunuz ve evraklarınız kesinlikle yanınızda olsun.
 5. Sivil havacılık kanunlarına aykırı olan maddeleri kesinlikle bavulunuzda bulundurmayın. Örneğin; kibrit, çakmak, delici ve kesici alet, silah vs.
 6. Aktarma yapacağınız havalimanında tabelaları takip ederek uçağınızın kalkacağı kapıya ulaşabilirsiniz.
 7. Japonya gümrüğünde polis size nerede kalacağınızı, ne için geldiğiniz gibi sorular sorabilir. Bunlar rutin ve normal sorulardır. Rahatlıkla cevaplayabilirsiniz.
 8. Gümrüğü geçtikten sonra bavul alma kısmına geleceksiniz. Bavulunuzun hangi banttan geleceğini tabelalardan öğrenebilirsiniz. Eğer bavulunuz gelmezse hiç panik yapmayın, kimi zaman uluslararası aktarmalı uçuşlarda bavullar kaybolabilir. Bu çok normal bir durumdur. Hiç panik yapmadan, havalimanındaki kayıp bavul bölümüne bildirimde bulunun. En geç 2 gün içerisinde bavulunuz size teslim edilecektir.
 9. Bavul işlemlerinizi de hallettikten sonra şehir merkezine ya da konaklayacağınız yere gitmek için hemen çıkış noktalarındaki otobüs, taksi ya da treni kullanabilirsiniz. Eğer okulunuzdan transfer hizmeti talep ettiyseniz transfer görevlilerinden birisi sizi karşılayacaktır.
 10. Şehrin istasyonlarında ya da havalimanında Tourist Information noktaları bulunmaktadır. Bu noktalardan kendinize bir şehir haritası edinmenizi öneriyoruz. Yön bulmak için telefondaki harita uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Ancak harita kullanmanız hem şehirdeki yön kabiliyetinizi geliştirecek, hem de şehre uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
 11. Ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun ve üstünüzde korunaklı gördüğünüz bir yerde dursun. Bunun haricinde çok fazla nakit para taşımayın, sadece ihtiyacınız kadar nakit para üzerinizde bulunsun.

Bilgi İstek Formu