Çin Dil Okulları

Çin, dünyanın en kalabalık nüfusuna sahiptir ve bu tüm dünyada 1 Milyar civarında insanın Çince konuştuğu anlamına gelmektedir. Öte yandan Çin’in devlet olarak son 20 yılda gösterdiği gelişim, dünya ticaretindeki ve sanayisindeki yükselişi Çince öğrenmek için başlı başına bir sebep teşkil eder. Bu başarının daha uzun yıllar devam edeceğini düşündüğümüzde Çince öğrenmek gerçekten de elzem bir durumdur.

Çin’den kısaca bahsedecek olursak; diğer adıyla Çin Halk Cumhuriyeti sosyalist bir devlettir ve kuzeyinde Rusya, doğusunda Kuzey Kore, güneyinde ise bir çok Güney Asya devleti bulunmaktadır(Vietnam, Hindistan, Nepal gibi). 

çin dil okulları

Çin’in neredeyse 5000 yıl önceye dayanan ve “yazılı” bir tarihi vardır. Bununla beraber ideografik çizimlerin bulunduğu yaklaşık 6000 yıl öncesine ait kalıntılara ulaşılmıştır. Günümüz medeniyetinin temel taşlarını oluşutran kağıt, pusula, barut ve matbaa gibi buluşların da kökeni Çin’e dayanmaktadır. Çin son yıllarda atmış olduğu politik, ticari ve sanayi atılımlarıyla en önemli ekonomik güçlerden biri haline gelmeye başlamıştır. Çin Halk Cumhuriyeti’nin bölgede ve dünyada nüfuzu, askeri alandan çok ekonomik alanda kendisini hissettirmektedir. Ekonomik tahminlere göre Çin, 2020’li yıllarda dünyanın en zengin ekonomisi olacaktır. Şu anda bile dünyanın en büyük dördüncü ekonomisidir. Dünya nüfusunun yaklaşık altıda biri de Çin’de yaşamaktadır.

Çince dil eğitimine gidebileceğiniz başlıca şehirler Pekin ve Şangay’dır. Bunlar ilaveten pek çok farklı şehirde de dil kursları mevcuttur.

Okul danışmanlığı ve vize danışmanlığı konusunda EğitimAL ofislerindeki eğitim danışmanlarımız size yardımcı olacaktır.

Neden Çin’de ve Çince Eğitim ?

Dev Bir Ekonomi : Çin ekonomisi her geçen yıl daha da büyümektedir. Bu büyüme hızıyla ileride dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla Çince öğrenmek ileride en az İngilizce bilmek kadar değerli olacaktır diyebiliriz.

şangay dil okulları

Türkiye ile İlişkiler : Türkiye, Çin’den çok fazla ürün ithal etmektedir ve büyük ticari ilişkiler mevcuttur. Dolayısıyla Çince dilini bilmek, Türkiye’de ve hatta dünyada iyi bir kariyer fırsatı olacaktır.

Farklı Bir Dil : Bugün Çince her ne kadar öğrenilmesi gereken bir dil olsa da pek çok kişi bilmemektedir. Dolayısıyla alacağınız Çince eğitim, sizi kariyeriniz açısından pek çok kişinin önüne geçirebilir. Bu harika bir fırsattır.

Çin’deki Kurs Tipleri Nelerdir ?

Genel Çince Kursu : Çin’de dil eğitimi veren okullara yılın her döneminde, herhangi bir pazartesi günü başlanabilir. Bu programların temel amacı; öğrencinin, Çince okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisini artırmaktır. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar tüm katılımcılara açık olan Çince dil eğitimi programlarının süresi, öğrencinin istek ve ihtiyaçlarına göre 2 ile 52 hafta arasında değişir. 

çince dil eğitimi

Yoğun Çince Kursu : Çin’de dil eğitimi veren okullara yılın her döneminde, herhangi bir pazartesi günü başlanabilir. Bu programların temel amacı; öğrencinin, Çin okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisini artırmaktır. Ayrıca yoğun programdaki Çince kurslarında ekstra İş için Çince gibi dersler de verilmektedir. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar tüm katılımcılara açık olan Çince dil eğitimi programlarının süresi, öğrencinin istek ve ihtiyaçlarına göre 2 ile 52 hafta arasında değişir.

çince yurtdışı eğitim

Çin’de Yaşam

Çin’de iklim hemen hemen İstanbul iklimi gibidir diyebiliriz. Ancak Çin harika bir doğaya ve güzelliklere sahiptir. Sadece tabiat açısından değil bir çok tarihi eser görmek de mümkündür. Çin’de UNESCO Dünya Mirası Listesine toplamda 29 eser girmiştir. İçlerinde doğal mirastan tutun kültürel mirasa kadar bir çok eser bulunmaktadır.

Çin’de insan ilişkileri de oldukça önemlidir ve yemek konusu da herkesin önem verdiği bir konudur. Eğer sunumunuz iyiyse, çok şey sunduysanız ve güzel yemekler de sunduysanız harika insan ilişkileri sunabilirsiniz. Aynı şekilde iş yemekleri de çok önemlidir. Eğer ticari ortağınızı başarılı bir şekilde karşılar ve ağırlarsanız, işinizi olmuş bilebilirsiniz.

çin dil eğitimi

Yöreden yöreye değişiklik gösteren adetler de bulunmaktadır. Mesela eskiden misafirler makarna ile ağırlanırsa, ev sahibinin, misafirlerinden kalmalarını istediğini gösteriyordu. Pekin’de durum böyleyken Güney Çin’de ev sahibi misafirlere çay ikram ettikten sonra mutfakta pasta yapar ve Niangao denen pirinçten yapılmış bir tatlıyı misafirlerine ikram eder.

Kısacası Çin’deki insan ilişkileri açısından yemek çok önemlidir. Hatta yemek, ilişkiler için yapı taşıdır diyebiliriz.

Çin’de Ulaşım

Ülke kalabalık olduğu kadar şehirlerin birbirine bağlantısı da sürekli gelişmektedir. Özellikle son yıllarda Çin hükümeti altyapı yatırımlarına önem vermektedir ve havaalanları, yollar, demiryolları, tünel ve köprüler inşa etmektedir. Dolayısıyla inşaat sektörü de Çin’de önde gelen sektörlerden birisidir.

Her ne kadar gelişiyor desek de şu an Çin’in en önemli ulaşım aracı trenlerdir. Trenler hem şehirler arasındaki uzun mesafeleri birbirine bağlamakta hem de Çin’in teknolojisine katkıda bulunmaktadır. Son zamanlarda Çin’in ürettiği hızlı trenlerin hız testlerindeki rekorlar adeta dudak uçuklatmaktadır. 500 KM’den bile daha yüksek bir hızdan bahsediyoruz.

Aynı şekilde şehirlerde de metrolar en önemli ulaşım aracıdır. Yol ve karayolu sistemleri de gelişmiştir ancak bu gelişim kişisel otomobil kullanımını arttırmış ve Çin’deki hava kirliliğini tetiklemiştir. Ama Çin hükümeti bu kirliliği azaltmak için sürekli önlem almaktadır.

çince dil okulları

Özellikle kıyı bölgelerinde ulaşım sistemi çok gelişmiştir. Bunun sistemi uluslar arası limanlarla olan bağlantılardır, yani ülkenin ticareti açısından önemli olan yerlerdir.

Çin’de Yaşam Masrafları Nasıldır ?

Çin çok büyük, çok çeşitli bir ülke olduğu için ve aklınıza gelebilecek her türlü ürünü her yerde ve her fiyata bulabileceğiniz için spesifik bir rakam vermek de çok zordur. Ancak belirtmemiz gereken bazı önemli noktalar da mevcuttur. Çin para birimi şu an Renminbi’dir ve Çin’de hükümetin koyduğu kanunlara göre Çin içerisinde döviz alım satımı yapmak kesinlikle yasaktır. Ancak bazı döviz bozma hakkına sahip olan bankalarla bazı otel, restoran ve mağazalarda döviz bozdurma imkanı bulunmaktadır. Ayrıca Çin’de Master Card, Visa, American Express, Diners Club Card ve JCB gibi kredi kartları geçerlidir.

Şu anda 1 Türk Lirası, 2.18 Çin Yuanı’na karşılık gelmektedir. Renminbi’nin diğer adının da Yuan olduğunu hatırlatalım.

Eğer kabataslak bir hesap yaparsak konaklama da dahil olmak üzere Çin’de aylık yaşam masrafı 2100 TL gibi bir rakam olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çin’in Popüler Lokasyonları Nerelerdir ?

Pekin : Pekin, Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti ve Şanghay'dan sonra ülkenin ikinci büyük metropol alanıdır. 

Görülebilecek yerler : Yasak Şehir, Çin Seddi, Cennet Tapınağı, Summer Palace, Tiananmen Meydanı, Yonghe Tapınağı, Mao Zedong Mozelesi, Jiankou

Gidebileceğiniz dil okulları : Sprachcaffe Language Plus

Şangay : Şanghay, Çin Halk Cumhuriyeti'nin en büyük kentidir. Eyalet düzeyi şehir yapısına sahip şehir ülkenin doğu sahilinde Yangtze Nehri deltasında kurulmuştur. Oldukça kalabalık olan bu kent, ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti'nin en önemli liman kentidir. Tahmini 19 milyon küsür kişi yaşamaktadır.

Görülebilecek yerler : Nanjing Road, People’s Square, Yu Garden, Şangay Kulesi, Longhua Tapınağı, Şangay Akvaryumu

Çin'de ve Havalimanında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Uçuş esnasında, havalimanında ve ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun. Türkiye'de TC kimliğiniz ne kadar önemliyse, yurtdışında da pasaportunuz o kadar önemlidir.
 2. Çin'in priz sistemi ile Türkiye'nin priz sistemi birbirinden farklıdır. Bu sebeple Türkiye'de yurt içinden bir dönüştürücü almanız yararınıza olacaktır. Dönüştürücüyü de mümkünse Türkiye'den almanızı öneriyoruz.
 3. Çin'e gitmeden önce paranızı Çin Yuanına çevirme işlemini Türkiye'de yurt içinde yapmanız sizin için daha karlı olur.
 4. Uçağa binerken pasaportunuz ve evraklarınız kesinlikle yanınızda olsun.
 5. Sivil havacılık kanunlarına aykırı olan maddeleri kesinlikle bavulunuzda bulundurmayın. Örneğin; kibrit, çakmak, delici ve kesici alet, silah vs.
 6. Aktarma yapacağınız havalimanında tabelaları takip ederek uçağınızın kalkacağı kapıya ulaşabilirsiniz.
 7. Çin gümrüğünde polis size nerede kalacağınızı, ne için geldiğiniz gibi sorular sorabilir. Bunlar rutin ve normal sorulardır. Rahatlıkla cevaplayabilirsiniz.
 8. Gümrüğü geçtikten sonra bavul alma kısmına geleceksiniz. Bavulunuzun hangi banttan geleceğini tabelalardan öğrenebilirsiniz. Eğer bavulunuz gelmezse hiç panik yapmayın, kimi zaman uluslararası aktarmalı uçuşlarda bavullar kaybolabilir. Bu çok normal bir durumdur. Hiç panik yapmadan, havalimanındaki kayıp bavul bölümüne bildirimde bulunun. En geç 2 gün içerisinde bavulunuz size teslim edilecektir.
 9. Bavul işlemlerinizi de hallettikten sonra şehir merkezine ya da konaklayacağınız yere gitmek için hemen çıkış noktalarındaki otobüs, taksi ya da treni kullanabilirsiniz. Eğer okulunuzdan transfer hizmeti talep ettiyseniz transfer görevlilerinden birisi sizi karşılayacaktır.
 10. Şehrin istasyonlarında ya da havalimanında Tourist Information noktaları bulunmaktadır. Bu noktalardan kendinize bir şehir haritası edinmenizi öneriyoruz. Yön bulmak için telefondaki harita uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Ancak harita kullanmanız hem şehirdeki yön kabiliyetinizi geliştirecek, hem de şehre uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
 11. Ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun ve üstünüzde korunaklı gördüğünüz bir yerde dursun. Bunun haricinde çok fazla nakit para taşımayın, sadece ihtiyacınız kadar nakit para üzerinizde bulunsun.

Bilgi İstek Formu