EğitimAL

Bengisu İpek - UNIVERSITY OF BIRMINGHAM


Tek kelime ile ‘aşırı heyecanlı’ bir deneyim.

Gitmeden önce hayalden daha çok korkularım vardı, gittiğimde onları yendiğimi söyleyebilirim. Yurtdışı eğitim deneyimimde beni en çok mutlu eden şey kesinlikle hayat kalitesi, eğitim kalitesinden bahsetmiyorum bile. Hemen hemen her kesimden insanın çok ucuza aynı kalitede yiyebiliyor, giyinebiliyor olması benim için en büyük artı. Eğitimde de hiyerarşi gibi bir durum hiç hissetmedim eğitimciler gerçekten arkadaş gibi yaklaşıyorlar ve kendini rahat hissetmen için gerek derste gerekse ders dışı ellerinden geleni yapıyorlar. Benim için gerçekten kendimi rahat hissettiğim en büyük konu isimleriyle direkt hitap edebiliyor olmam ve her türlü rahatsızlığımı hiç çekinmeden söyleyebiliyor olmam.

Beni en çok zorlayan şey yerel halkın İngiliz aksanı, kesinlikle benim öğrendiğim İngilizceyi konuşmuyorlar. Üniversitede akademik anlamda derste böyle bir zorluk hiç yaşamadım ama halkla iletişime geçerken markette vs. acı çekiyorum.

Beni çok şaşırtan bir şey oldu diyemem ama İngiltere genel anlamda Avrupa’dan çok farklı bir ülke, trafik akış yönüne zar zor alıştım derken muslukların açılış kapanış yönünün bile farklı olması yok artık bu kadar da olamaz dedirtmişti.

Yeni eğitim alacaklara verebileceğim tek tavsiye, sabırlı olmaları, bambaşka bir ülkenin diline kültürüne alışmak biraz zaman alıyor ve sabır gerektiriyor bence.

EğitimAl’ı benden bir önceki sene yurtdışına giden bursiyer bir arkadaşımdan duymuştum ve oradaki danışmanımın numarasını ondan aldım. Şahsen ben kendi danışmanımdan memnun kaldım kendisi epey sabırlı, pozitif ve yapıcı bir insandı. Başvurucu süreci biraz stresli bir süreç olduğundan böyle birinin danışmanlığı da o noktada önemli olabiliyor. Nerdeyse hiçbir şeyi ben yapmadım, vize başvuruma kadar her şeyi onlar yürüttüler. Okulla bir sorun yaşadığımda ki çok yaşadım, anında okulu arayıp çözüm buldular. Tek kelimeyle benim için verimli bir danışmanlık süreciydi.Yukarı