Üniversite Yaz Okulları

Üniversitelerin sunduğu yurtdışı yaz okulu programlarını sayfamızda inceleyebilirsiniz.


İster normal eğitim yılı içerisinde az çalışıp bir iki ders bırakan öğrencilerden olun, isterseniz de uzun yaz tatilinde ekstra ders alarak mezuniyetini öne çekmek isteyen öğrencilerden, çözüm belli: YAZ OKULU. “Kışın gittin yetmedi, yazın da mı gideceksin?” tarzı sorular bu durumun bonusu olup kaçış yok  Peki yaz okuluna yurtdışında gitmeniz de mümkün desek? Hatta çok da havalı bir ismi var SUMMER SESSION!

 

 

 

 

Üniversite yaz okulları, ya da bilinen diğer adı ile ‘Summer Session’ aynı Türkiye’deki üniversitelerde olduğu gibi, yurtdışındaki üniversitelerin kendi bünyelerinde açtığı yaz okulu programlarıdır. Bu programlarda o üniversitenin öğrencilerinin yanı sıra farklı üniversitelerden hatta ülkelerden gelen öğrenciler de kendilerine uygun ders alabilme imkanına sahiptir.

Özellikle İngiltere, Amerika ve Kanada’daki üniversitelerde sunulan ‘summer session’ programlarında yabancı öğrencilerin de ders alabilmesine izin verilmektedir. Ayrıca özellikle tasarım ve sanat konularında İtalya ve İspanya’da yer alan birçok sanat enstitüsünde de benzer programlar mevcuttur

Genel katılımcı profili üniversite öğrencileri olmakla birlikte, programlara katılabilmek için üniversite öğrencisi olma zorunluluğu yok. İster üniversite eğitiminize devam ediyor olun, isterseniz de mezun olun bu programlara katılabilirsiniz.

Programlar katılabilmek için gereken en önemli koşul İngilizce’dir. Zira eğitim dili İngilizce. Dolayısıyla IELTS yada TOEFL skoru sunmak genel ve her zaman geçerli metod. Ancak pek çok okul, hali hazırda devam edilen ya da mezun olunan üniversitede eğitim dilinin İngilizce olduğunu ispat eden öğrencilerden herhangi bir TOEFL ya da IELTS sınav skoru istememektedir.

İngilizce yeterliliği dışında istenen kati bir şart yok. Tabiki seçeceniğiz derslerin belli kabul şartları olabilir. Diferensiyal Denklemler dersini almak için önce Calculus bilmeniz gerekmesi gibi.

Program süreleri tercih ettiğiniz okula, seçtiğiniz derslere ve kaç kredi alacağınıza bağlı olarak 3 ile 10 hafta arasında değişmektedir. Adından da bariz anlaşılacağı üzere yazın gidilmekte olup, her okulun ve derslerin başlangıç zamanları farklılık göstermektedir. Dolayısıyla summer session planlayan öğrencilerin bunu olabilecek en erken zamanda planlamaya başlamalarında fayda var. Yaz okulu programlarına başvurular genellikle ocak sonu şubat başı gibi başlar. Ancak derslerin kotaları çok yüksek olmadığı için hızla dolar. Bu nedenle en geç mart ayı gibi başvurularınızı yapmış olmanızı tavsiye ederiz.

 

Öğrencilere program sonunda bir katılım sertifikası ve aldıkları dersleri ve notlarını gösteren bir transkript verilmektedir. Programa katılan üniversite öğrencileri, aldıkları dersleri, kendi üniversitesindeki derslerin yerine saydırabilmektedirler. Dolayısıyla kaldığınız dersi alıp geçebilir, ileriki dönem derslerinden alıp mezuniyeti öne çekebilirsiniz. Ancak bu noktada en önemli husus bu durumu üniversitedeki hocanızla mutabık şekilde yapmanız. Seçeceğiniz dersleri Türkiye’de veren öğretim üyesi ile görüşüp bu niyetinizi, gideceğiniz üniversiteyi ve alacağınız dersi paylaşamanız ve dersten başarılı olmanız halinde notunuzun ve kredinizin sayılacağını teyit etmeniz önemli.

Bu programlar hem öğrencilerin akademik yönden ilerlemesini sağlarken, hem de devamında gitmek istedikleri ülkelerdeki eğitim sistemini de tanımaları konusunda yardımcıdır. Bir nevi deneme turu diyebiliriz. Yurtdışında yüksek lisans planlayan öğrencilerimizin muhakkak değerlendirmesi gereken bir seçenek. Akademik kariyer yerine profesyonel yaşam düşünen öğrencilerimiz için de mezuniyette CV’lerini güçlendirecek ve farklılaştıracak bir deneyim olduğunu söyleyebiliriz.

Yurtdışında Yaz Okulu programlarına katılabileceğiniz üniversitelerden bazıları;

London School of Economics – İngiltere

King’s College – İngiltere

University of Cambridge – İngiltere

University of California Los Angeles – Amerika

University of California Berkeley – Amerika

Yale University – Amerika

Harvard University – Amerika

University of Toronto – Kanada

New York Film Academy – Amerika ve İtalya

Vancouver Film School – Kanada

Instituto Europeo di Design – İtalya ve İspanya

NABA – İtalya

Domus Academy – İtalya

Diğer tüm üniversite aternatifleri, başvuru koşulları, açılan dersler, başvuru ve program tarihleri, program ücretleri ve aklınıza takılan her türlü soru için sizi ofislerimize bekliyoruz.

Bilgi İstek Formu