Fransada Lise Eğitimi

Fransa'da lise eğitimi ile ilgili detaylı bilgileri görmek için sayfayı inceleyebilirsiniz.


İki kutuplu dünyanın bitişi ile sıkça duymaya başladığımız ve gündelik bir kelime haline gelen “küreselleşme” gitgide hayatımızın her alanında daha da derin etkilere ulaşmakta. Ticaret, kültür & sanat, politika, spor derken küreselleşmenin neticesinde “yurt dışı eğitim” yada “uluslararası eğitim” terimlerini de artık daha sık duyar olduk. Başlarda sadece dil okulları, yeni bir dil öğrenme ve daha çok İngilizce eğitim ile bağdaştırdığımız bu terimlerin kapsamı artık çok daha genişlemiş durumda. Örneğin çocuğunuzun yurt dışında bir lisede eğitim alması sizin için ne kadar olası?

Küreselleşen dünya, sınırların silikleşmesi ve ülkelerin eğitim sistemlerini ulusaldan uluslararasına dönüştürme yolunda attıkları adımlar ile yurt dışında lise eğitimi artık Kaf Dağı’nın ardındaki bir durum değil!

Yurt dışı eğitim denilince hala genel olarak İngilizce ana dilli ülkeler ön plana çıksa da dünya ekonomisinde ve siyasal hayatındaki etkin ülkeler de bu yeni akımda daha fazla yer almak için gerekli adımları atıyor, çaba gösteriyor. Fransa da bunlardan biri.

Avrupa Birliği’nin temel unsurlarından biri olan ve güçlü ekonomisi ile G8 üyeliği bulunan Fransa’nın, dil ve kültür olarak da dünya tarihinde önemli bir yere sahip olduğu yadsınamaz bir gerçek.

fransa-lise-egitimi

Fransızca 33 ülkede resmi dil olarak dünya üzerinde 128 Milyon insan tarafından anadil olarak konuşulmakta. 280 Milyon insan tarafından ise ikinci ve üçüncü dil olarak tercih edilmekte. Fransa’nın siyasi ve ekonomik gelişmişliği hiç şüphesiz bu durumun ana nedeni. Fransa’da lise eğitimi ise laik ve bilimsel temelleri ile birçok ülkeye model olmuş durumda.

Neden Fransa’da lise eğitimi sorusunun cevabı yukarıda bahsedilen ana gerçekler temelinde ve ülkemizdeki yoğun Fransız yatırımları paralelinde cevap bulmaktadır. Peki ama nasıl bir programla bunu gerçekleştirebilirsiniz?

Fransa’da lise eğitimi için eğitimAL olarak Fransız hükümetinin yetkilendirmiş olduğu kurum ile ortaklığımız mevcuttur. Yabancı öğrencilerin Fransa’daki liselere başvuruları sadece bu kurum üzerinden organize edilmekte. Öğrencilerin tüm işlemlerini eğitimAL olarak bizler ve bu kurum düzenlemekte. Velilerin tek yapması gereken uçak biletini almak ve cep harçlığını sağlayarak çocuklarını iyi ve fark yaratacak bir eğitim almak üzere Fransa’ya yolcu etmek!

Çocuğum hangi okula gidecek ve nerede kalacak? İlk sorunuz bu olsa gerek. Kurum ilk olarak verdiğimiz bilgilere dayanarak öğrenci için bir profil oluşturuyor ve Fransa’daki bir aile ile eşleştirme yapıyor. Bu aileler devlet ve kurum tarafından seçilen ve denetlenen aileler olup, çocuksuz aileler olabileceği gibi, çocuklu aileler olması da muhtemel. Öğrencimiz eğitim süresince bu ailenin misafiri oluyor. Ailenin çocuğu var ise onunla aynı okula, yoksa da eve en yakın olan okula devam ediyor. Yani kısaca çocuğunuz bir Fransız gibi; Fransız bir aile ortamında yaşarken, bir devlet okulunda bir Fransız öğrenci gibi eğitim alıyor. Fransız kültürünü tanımak ve tecrübe etmek için mükemmel bir seçenek. Üstelik eğitim ve konaklama tamamen ücretsiz!! Evet yanlış okumadınız, okula ve aileye herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Aile yanında konaklamaya çocuğunuzun yemekleri ve tüm yaşamsal giderleri de dahil. Sadece şahsi harcamaları için cep harçlığı vermeniz gerekiyor. Ödemeniz gereken tek rakam tüm bu işlemlere başlarken kurumun süreye bağlı olarak aldığı ve okullara bağış olarak kullandığı “yerleştirme bedeli”. Bu ücret başvuru esnasında alınıyor ve başvurduğunuz süreye göre değişiyor.

Programın en güzel yanı ailelerin bu işi gönüllülük esasında bedel beklemeden yapıyor olmaları. Tamamen yeni kültürleri tanımaya istekli ve misafirperver insanlardan oluşan aileler misafir ettikleri öğrenciye müşteri değil kendi çoçukları gibi yaklaşıyorlar. Ailenin çoçuğu var ise öğrencimiz genelde onun gittiği okula gidiyor; iki kardeş gibi. Bu aileler zaman zaman kendi çocuklarını da yaz aylarında ya da farklı tatil dilimlerinde Türk ailenin yanına gönderiyorlar. Kısaca Fransa’da kardeş bir aileniz oluyor!

fransa-liseleri

Fransız eğitim sistemi hakkında genel bir takım bilgilere yazımızın ilerleyen kısımlarında yer vereceğiz, detaylarını ise farklı bir makalede bulabilirsiniz. Öncelikle bu programa kimler katılabilir ön koşulları nedir sorularını cevaplamakta fayda var. Fransa’da lise eğitimi almak için yaş şartının dışında (14-18 yaş aralığı) tabi ki belli bir seviyede Fransızca bilmek şart! Bu durum başvuru sırasında sınavlar, mülakatlar, Fransızca ders, kurs aldıysa not dökümü, sertifika gibi yöntemler ile belirleniyor. Ancak seviye yetersiz ise aracı kurumun çalıştığı özel dil okulları ile bu seviyeyi istenilen yere getirmeniz konusunda danışmanlık veriliyor. Ancak devlet liselerinde dil için hazırlık kursu bulunmuyor.

Peki Fransa’da lise eğitimi nasıldır? Fransa’da lise 3 yıl ve iki ayaklı bir mezuniyet sınavı veriliyor. Mezuniyet sınavı sonuçlarına göre üniversite devamınıza karar veriliyor. Üç ana bölüm var; Fen & Matematik, Ekonomi&Sosyal Bilimler ve Dil&Sanat. Bir akademik yıl Eylül başından Temmuz başına kadar 10 ay sürüyor. Eğitim yılı boyunca 4 kere 2 haftalık tatiller mevcut; sonbahar tatili, Christmas tatili, kış tatili ve paskalya dönemindeki bahar tatili. Ülke eğitim bölgesi olarak üçe ayrılmış, Zone A, Zone B ve Zone C. Bu tatiller her bölge için farklı zaman dilimlerinde oluyor, amaç tüm ülke çapında tek bir tatil mevsimi yaratarak yoğunluğu artırmamak.

Yabancı öğrenciler için 3 yıl eğitim alma gibi bir şart yok. Minimum bir akademik dönem (4 ay) katılabilirsiniz. Ancak yerleştirme bedelinin başvuru bazında alındığını hatırlarsak, tek başvuru ile 3 yıl okuyan öğrenci ile 1 yıl okuyan öğrencinin ödediği ücret aynı. Bir diğer konu ise aldığınız eğitimi Türkiye’de saydırmak ve denkliğini almak. Düzenleyici kurum bu konuda tüm prosedürleri gerçekleştiriyor ve apostil almanızı sağlıyor ancak kısa dönemi tercih etmeniz durumunda yıl/dönem kaybetme riski bulunuyor.

Programa öğrenci alımı sırasında mülakatlar ile yeni bir kültür tanımaya istekli, motivasyonu ve özgüveni yüksek öğrenci seçimine dikkat ediliyor. İyi bir eğitimin iyi bir gelecek için gerekli olması kadar tek başına yeterli olmayacağı da bir gerçek. Bu nedenle ebeveynlerin tercihi ve ekonomik yeterliliğinden ziyade öğrencinin bu programı istemesi ve heyecan duyması daha önemli. Ancak başarmak isteyen bir öğrenci başarılı olabilir.

Fransa’da lise okumak, Fransızcayı maksimum seviyeye çıkarmak ve hatta Fransız üniversitelerinde devam etmek pek tabi ki fark yaratacak bir durum ve ilerleyen yaşantıda bunun getireceği avantajlar çok çeşitli. Her ülkenin ve kültürün kendine has yaratacağı avantajlar var. Bu seçeneklerin değerlendirilmesi en nihayetinde ebeveynlerin tasarrufunda.

Çocuğunuzun geleceği için fark yaratacak bir karar almak ve iyi bir geleceğe sahip olmasını sağlamak istiyorsanız, hangi adımda olursa olsun yurtdışı eğitim, üzerinde ciddi olarak düşünmeniz gereken bir seçenek. Özgüveni yüksek, yaşıtlarına kıyasla geniş vizyona sahip uluslararası birey olmanın gerekliliklerinden biridir yurt dışı eğitim. Fransa lise eğitimi programından da görüleceği üzere bu tarz programlar ekonomik olarak ulaşılmaz ya da gerçekleştirmek için bin bir sorunu aşmanız gereken bir süreçlere sahip değil.

Tek yapmanız gereken bu isteğe ciddiyetle sahip olmak ve size en yakın eğitimAL şubesine gelerek eğitim danışmanlarımızdan detaylı bilgi almak.

En kısa sürede görüşmek üzere....

 

Bilgi İstek Formu